Tatínek Emanuel (22):Výroční zpráva postaršího rodiče o stavu rodiny

Syn se narodil na Hromnice, tedy 2. 2. 2011. Takže je mu právě rok. A mně, rodičovi, bylo před dvěma týdny 45. Docela pěkná výročí pro bilancování. Syn přestává být kojencem a dotáhl to na batole. A co já? Když básník Jaroslav Vrchlický slavil 50. narozeniny, oslovovali ho: „Ctihodný kmete!“ Sice se příliš ctihodně necítím, ale blížím se už tomu životnímu období…

Jak jsou všechny tyhle termíny zavádějící! Jaký já jsem rodič? Rodila manželka, já u toho vůbec nebyl. Můj starší kolega pracoval část svého života jako řídící učitel na malé vsi v podhůří. Všechny tři dcery se mu narodily v zimě, ve všech případech se k porodu dohrabala sanitka, až už bylo po všem. Všem třem pomáhal na svět on. Tak to je podle mě, prosím, rodič. Ale já? Já jsem otec. A stejně budu jednou, doufám, navštěvovat rodičovská sdružení.

Syn byl tabulkově kojencem, i když mámin prs odstrčil v sedmém měsíci a stal se všežravcem. Teď je čerstvým batoletem, ačkoli už v sedmém měsíci pochopil, že je dvounožec a postavil se na zadní. Se začátkem oficiálního batolecího věku se prohání bytem důsledně, jistě a zásadně po dvou.

Ještě k synovi. Díky zubům vypadá jak barakuda. Vyjadřuje se na úrovni páně Milerova Krtečka a má slovní zásobu prince Bajaji. Manželka si o něm myslí, že je nejkrásnější, nejchytřejší a nejúžasnější miminko na světě, což je v pořádku. Zaplať Pánbu, je zdravý a celkem v normě.

Myslím si však, že něco takového má či měla doma každá čtenářka mého příspěvku. Ale staršího otce svého dítěte třeba každá nemá. Tak se zaměřím sobecky na sebe, protože by to mohlo být čtenářsky zajímavější.

A teď naprosto vážně. Jaký jsem tedy otec? Jedním slovem odpovědný. Oba moji rodiče zemřeli, když jim bylo 61. Zkusím je přežít, abych syna provázel co možná nejdéle, a současně se snažím, abych si ho maximálně užil. Často myslím na vlastní smrt. Ověřil jsem si dotazy, že je to u starších otců obvyklé.

Za poslední rok jsem se na pásku posunul o tři dírky dovnitř a ztratil deset kilo. Není divu, když jsem s kočárkem najezdil asi 2 000 km a nemám příliš času na jídlo.

V zaměstnání pracuji maximálně intenzivně, a tak se dostanu domů kolem 15. hodiny. Rodinné nákupy a pochůzky zvládám cestou domů. Počkám si na nakrmení potomka, pak ho strčím do kočárku a podle počasí jsem s ním venku. Hodinku, dvě, tři. Dokud nemám dojem, že začíná promrzat. Mluvím na něj, zpívám, ukazuju mu a pojmenovávám svět. Žena zatím většinou neodpočívá, ale věnuje se domácím pracím.

Po návratu z procházky se snažím se mu ještě alespoň hodinu věnovat. Syna koupeme společně. Večerní kašičku na dobrou noc jíme taky společně.

O víkendu se synovi a rodině věnuji pochopitelně víc. Nevadí mi prát, žehlit, zašívat, umývat, vařit. Teď je aktuální výroba nejrůznějšího omezovačů pro syna, aby nemohl všechno otvírat a vyhazovat ven. Docela technický oříšek. Baví mě to. Nechci manželku strhnout. Prakticky vaříme jen pro syna. Stravuji se v závodní jídelně a odebírám i jednu porci pro paní.

Jako dítě jsem málo a špatně spal. Syn je, bohužel, po mně. Takže se vzbudí šest až dvacetkrát za noc. Chce napít, pochovat, podat dudlíka. Nechat ho vyřvat nefunguje. Byl jsem stejný. Jeden z nás s ním spí. Snažím se, abych to byl aspoň jedenkrát, raději dvakrát týdně já. Často kolem půlnoci nebo třetí ráno manželku střídám. Proto chodím spát nejlépe v osm večer.

Stal se ze mě téměř abstinent. Nikam nechodím, odmítám všechna večerní posezení a podobné akce. Necítím to jako své omezení, je to má dobrovolná volba.

Kromě toho, že hubnu, není divu, že se nám nezvýšila finanční spotřeba domácnosti. Syn sice určitou má, ale moje a manželčina za společenské a kulturní akce klesla na nulu. S tím kočárkem jsem najezdil víc než s autem.

Asi by bylo dobré na závěr vyslovit nějaké moudro typu: „Chcete zhubnout? Pořiďte si potomka!“ Ale ono to není tak jednoduché. Co jsem shodil, manželka zase nabrala. V každé rodině je to asi individuální. Takže dnes končím bez silného závěru otázkou: „Co nám asi přinese další rok?“

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené