Tatínek Emanuel (25): Hovězí nápady

To vzniklo tak. Coby dítě jezdil jsem od nejútlejšího věku k dědečkovi a babičce na samotu u lesa. „Na Pasece“ se to tam jmenuje… Co do technických vymožeností zpříjemňujících život bylo to místo pevně zakotveno v 19. století. Teplá voda tam samozřejmě byla, když jste si ji ohřáli na kamnech.

A nevím proč, všichni dospělí se proti mně spikli a pořád mě myli. Většinou ve studené vodě. Což se mi, vzpomínám, hrubě nelíbilo. A jelikož jsem byl dítě činu a nápadité k tomu, vymyslel jsem geniální plán, jak být dle svého soudu čistý, aniž bych se musel mýt.

Pamatuji si, že jsem se svlékl do naha, posypal se notně solí, abych byl chutnější, a lehl si telatům na seno. Předpokládal jsem, že budu olízán dočista do čista…

Myslíte si, že je slast válet se nahý na seně nebo že telátka mají sametové jazýčky nebo že sůl ve zpocených vlasech „nekouše“? Tak se mýlíte stejně, jako jsem se tehdy při plánování mýlil i já. Navíc jsem byl nalezen dospělými, vystaven všeobecnému posměchu, odvlečen do kuchyně a vydrbám v neckách, pohříchu ve studené vodě.

Babička prohlásila, že to ode mě byl nápad vpravdě hovězí. Což se u nás vžilo, takže některé moje nejbrilantnější myšlenky byly rovnou označovány za hovězí nápady a šmahem odmítány.

Později, když už jsem měl po pubertě, babička připustila, že i můj otec v dětství míval hovězí nápady, i když se jim tak tehdy neříkalo. Za nejzářnější příklad hovězího nápadu považuji to, co otec vymyslel a vykonal v noci před tím, než měl nastoupit po prázdninách zase do školy, tuším do druhé třídy. (Stejně chodil do jednotřídky.)

Přivstal si. Vzal cement, písek, vodu a sedací plechovou vanu. Rozdělal beton. Obul si botičky a hups do betonu, až po kotníky. Jak si to přesně představoval, těžko říct, ale když je někdo zabetonovaný, do školy nejde, to dá rozum. Jenomže zasychal asi jen dvě hodiny, když byl odhalen, vyproštěn, seřezán, umyt a v dřevácích poslán do školy.

Babička i děda shodně tvrdili, že když přichází hovězí nápad, že je to vidět, že mi kolem hlavy krouží takové jiskřičky…

Teď jsem sám otec. Stalo se nedávno. Z důvodu synovy bezpečnosti neustále přestavuji byt. Odstraňuji některé kusy nábytku, zařízení, v zásadě přesouvám vše stále výše ke stropu. Připadám si trochu jako poštovní zřízenci na Titanicu. Když do lodi začala pronikat voda, nosili pytle s poštou výš a výš, až se nakonec všichni utopili i s tou poštou… Ale to je od věci.

Vznikla asi sedmicentimetrová mezera mezi zdí a snad půltunovou pohovkou Syn na mezeru přišel a vhazoval do ní z pohovky úplně všechno, čeho se dokázal zmocnit. Až mě došla trpělivost a pohovku jsem přirazil ke zdi. Syn zas vylezl na pohovku. Svíral namazaný chleba a evidentně ho chtěl vhodit do škvíry. Když tu zjistil, že škvíra tam už není… A tehdy se to stalo. Zatvářil se přemýšlivě a já bych přísahal, že mu kolem hlavičky tančí takové malé zelené, červené a žluté jiskřičky…

Tak se trochu bojím, co přijde, i když na druhou stranu jsem pyšný, kluk je po mně.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

P.S. Psáno druhý den večer: Chleba byl v mé tašce. Našel jsem ho až v práci.

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené