Tatínek Emanuel (27): Zpátky do dětství

Lidský mozek je neuvěřitelné zařízení. Obsahuje mimo jiné nekonečný archiv vzpomínek na všechno, co jsme v životě prožili. Ale ty vzpomínky jsou většinou zasuté, nevybavitelné. Aby nám znovu „naskočily“, musí se něco stát, co nám dá klíč k našemu mozkovému archivu. Musíme zažít cosi velmi podobného, aby se nám vybavila vzpomínka třeba na čtyřicet let ztracená v labyrintu mozkových synapsí…

V poslední době se mi takových situací přihází nepřeberně. Zažívám se svým synem okamžiky, které jsem už kdysi prožíval, ale sám jako dítě. Vybavují se mi vzpomínky na děje, o kterých jsem nevěděl, že se udály. Ale teď mi znovu běží před očima a překvapivě se mi vracejí i dotykové a čichové vjemy. Abych to demonstroval:

V rámci akce „Poznej alergie svého syna“ jsme se ženou vzali potomka na nedělní výlet do botanické zahrady. Celkem bez příhod. Kromě jediné.

Rozprostřeli jsme se na louce, kde totéž učinily desítky dalších skupinek s dětmi i bez. Náš syn sice všude pobíhal, ale pečlivě se vyhýbal všem sobě neznámým. (Syn teď – 14 měsíců – prožívá období, kdy je velice ostražitý vůči lidem, se kterými se nestýká běžně.) Až se evidentně spletl. Pověsil se zezadu na nohavici neznámého staršího pána. Džíny jako džíny a kdo by se ve čtrnácti měsících při výšce 85 cm díval výš? Asi si myslel, že jsem to já.

Blik. Rok 1969. Jsou mi dva roky. Drážďany. Časné jaro, sychravo, nevlídno. Bolí mě nožičky. Nějak jsem se zaběhl, ani jsem nevěděl, že jsem ztracený. Obtáčím se kolem nohavice svého otce se slovy: „Tatí, já sem už strašně unavenej.“ A okamžitě usínám. Budím se až v autobuse a matka mi líčí, co se vlastně stalo.

Ta nohavice nebyla tatínkova. Na přechodu pro chodce jsem se obtočil kolem tesilové nohavice cizího východního Němce, který tam se svou přítelkyní nevinně přecházel. Tomu „tatí“ rozuměli oba. Němec bezmocně zvedl ruce. Asi to měl nacvičené ještě z kapitulace wehrmachtu. Jeho přítelkyně se do něj pustila v tom smyslu, o kolika svých dětech jí ještě neřekl…

Auta se rozjela, ale vzdávající se Němec s kolem nohy obtočeným spícím českým dítětem stál v půlce přechodu. Tak mě našla moje máti. Odtrhla mě od Němce, kterého už přítelkyně opustila, snad jen pro ten okamžik. Máti se omluvila a odnesla si mě.

Byl jsem sice přitom, ale stojící spící. Nevím, zda to proběhlo přesně tak. Znám to jen od své matky, jejíž němčina – na rozdíl od její fantazie – nebyla excelentní.

Rozhodně se mi tahle vzpomínka právě teď vybavila. Ten dotyk tesilu na obličeji… A šel jsem se omluvit onomu pánovi, který měl pět vnoučat, jak jsem v rozhovoru seznal, tudíž byl na podobné ataky zvyklý.

Vypadá to, že si se svým synem začnu prožívat znovu své dětství.

A propos s tím vzdáváním… To mi bylo asi pět. Listonoška přinesla dědovi důchod. S dědou se znala a chodila k nám do kuchyně na kafíčko. Vůbec netušila, že si zrovna hraji na Čtyři v tanku a pes a jsem s pistolkou schovaný za křeslem. Obklíčil jsem ji nenápadně a zvolal hlubokým dospělým hlasem: „Haende hoch!“ No ano, neudržela moč… A i když se jí děda dlouho omlouval, tak na kafíčko do kuchyně přestala chodit.

A to ještě zdaleka nebyla ta největší pitomost, kterou jsem v dětství provedl. Ale kam až mě to vzpomínky odvedly od mého syna! Zkrátka, kdykoliv mi někdo řekne, že syn je celý já, lehce sebou trhnu. Jestli existuje dědičnost, tak se mám na co těšit!

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené