Tatínek Emanuel (3): O bradavce Erika Rudého

Nejsem sociolog ani statistik, abych se mohl kvalifikovaně vyjadřovat k tomu, jak je rozšířený názor, že muž ztrácí svoji mužnost, když vykonává ženské práce. A takový muž, podle značně rozšířeného mínění, přece nemůže ženám imponovat.

Jak se o tom pěje v písni: „V jednym dumku, na zarubku…“, když se muž stará o děti, prádlo a další „ženské“ záležitosti, žena ho ani nemá ráda. Jakmile ovšem propije výplatu a ženu zbije, hned ho tato miluje. Zdá se, že za dřevních dob vůbec neexistovalo, aby se muž jakkoli podílel na domácích pracích, neřku-li na péči o děti. Je to pravda?

Žil byl Erik Rudý, jak praví stará sága. Padesát let po smrti sv.Václava, tedy roku 985, se plavil s 25 loďmi z Islandu do Grónska. Na palubách byly i ženy a děti. Byla to strastiplná plavba. Lodí doplulo jen 14. Mezi mnohými zemřela cestou i Erikova žena. Zanechala kojence. Kupodivu, žádná z žen v okolí tehdy nekojila. Tehdy se Erik pomodlil k bohům, byl to pohan, a rozřízl si bradavku. Nejprve tekla krev, ale potom mléko, kterým zasytil svého syna Leifa. Ten později jako první přezimoval v Americe.

Lékařská věda se neshoduje v názoru, zda to je, či není možné. Ale myslím si, že se to stalo. Básník zaznamenal podrobnost, kterou by si snad nevymyslel. Erikova posádka se vzbouřila: Jestliže náčelník kojí, pak je ženou a oni ženu poslouchat nebudou. Běda mužům, kterým žena vládne. Znáte to.Erik měl ovšem k ženě opravdu daleko. Jeho jméno by se spíše mělo překládat jako Brunátný než jako Rudý. Kdykoliv se rozzuřil, dostával zdravě cihlovou barvu. A dělo se to poměrně často. A když se rozzuřil, bylo dobré jít mu z cesty, protože se ve stavu citové excitace opakovaně dopouštěl vražd. Dnes by to bylo klasifikováno jako zabití v afektu.

Erik opustil Island jen proto, že byl kvůli posledním dvěma vraždám vyhlášen za psance. A přesvědčil několik stovek lidí, aby se vydali do neznáma s ním. Byl to tedy cholerik a rozený vůdce. Exemplární příklad alfa-samce nebo chcete-li „macha“. A přesto se odhodlal k tak zoufalému, bezprecedentnímu činu, aby se pokusil zachránit život svému dítěti. Se vzbouřenci pak naložil typickým způsobem. Nejhlasitější remcaly hodil přes palubu. Ostatní rádi uznali, že je celý muž.

Takže jaká poučení z toho plynou? Předně, že jen pravý muž, jistý si sám sebou a obdivem své manželky, si může dovolit přebalovat dítě a vařit mu kašičku. Nejistý slaboch se stydí. A za druhé, pokud zrovna neučíte dítě krást a týrat zvířata, je výchova věcí domluvy rodičů. A domluvit se lze na čemkoli. Kdyby si vás někdo kvůli nekonvenční výchově potomka dobíral, hoďte ho do moře.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené