Tatínek Emanuel (32): Správně kvalifikovaný otec

Co se výchovy týče, jsem odborníkem na slovo vzatým. To si alespoň myslí moje paní. Jsem totiž absolventem FF UK, učitelství VVP, ČJ–D. Tedy Filosofické fakulty University Karlovy, obor všeobecně vzdělávací předměty, čeština a dějepis. Ano, jsem učitel. A učitel přeci ví o výchově všechno, nebo ne?

Mám aprobaci od druhého stupně výše. Tedy jsem kvalifikován, abych dítě starší dvanácti let poučil např. o existenci větných členů, ruchovcích a lumírovcích, eventuálně mu objasnil příčiny husitství.

Vzpomínám si, že kromě odborných předmětů mě potkaly i různé předměty didaktické a pedagogické. Pamatuji si z nich, že dítě na Filipínách může začít chodit do školy, když se rukou dokáže chytit přes svoji hlavu za protilehlé ucho. Celkem obstojně znám život a dílo J. A. Komenského.

Doneslo se mi, že už nemáme z dětí vychovávat mladé budovatele komunismu a obránce socialistické vlasti. Co z nich máme vychovávat, bude stanoveno později.

Po dvacetileté praxi umím zastavit tepenné krvácení, přepichovat inzulinovou pumpu, poznám zánět slepého střeva, celkem obstojně vyplňuji třídní knihu. Nezřídka dosáhnu toho, aby žák zhruba dělal to, co od něj chci. A teď jsem na pískovišti se svým skoro sedmnáctiměsíčním synem.

Jakmile jsme přišli, cizí asi dvacetiměsíční výrostek nám sebral kyblíček, a když na něm syn uplatnil vlastnické právo, tak do syna strčil, že uvedený upadl a rozplakal se. Netuším, kde je výrostkův zákonný zástupce. A manželka očekává, že situaci pedagogicky správně vyřeším, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí…

I když zapátrám v paměti, nemyslím, že bychom jako posluchači učitelského oboru probírali tento konkrétní případ. To se asi bere na střední pedagogické ve třídě budoucích družinářek. Jediné, co mě v konkrétním případě napadlo, je historka mé spolužačky soudkyně. Když vysvětlovala své tehdy asi čtyřleté dceři, čím se maminka živí, tak na svém příslušném soudu o polední pauze s několika kolegy inscenovala pro dceru trestní proces, který právě pojednával skutkovou podstatu loupeže kyblíčku a lopatičky.

Prý se seběhlo celé osazenstvo budovy. Vyklubala se z toho těžká kauza. Proces byl několikrát odročen, žalobce i obžalovaný se proti rozsudku odvolali k vyšší instanci. Netuším, jestli daný případ dospěl k závěru. Dcera ale dokonale pochopila, jak funguje soudnictví. Té dceři je dnes přes dvacet.

Ale tohle mi teď nepomůže. Jenom chápu, že tento konflikt je asi dosti obvyklý. Přivinu si svého synka do náruče, podřepnu na úroveň nezletilého delikventa a s milým úsměvem se s ním pustím do řeči: „Kdepak máš maminku nebo tatínka?“ Sleduji současně několik cílů. Předně dokazuji své manželce, že něco dělám. Pak uklidňuji syna a odvracím pozornost cizího desperáta. Akce není na začátku domyšlena. Bude pokračovat podle okolností.

Dítě ukazuje kamsi dozadu na rozhovorem zaneprázdněnou paní, asi o patnáct let mladší. Přitom odhodí kyblíček. S radostným výkřikem: „Ty jsi mi ale šikovný chlapeček!“ mu dám přátelský štulec, že si kecne na zadek. Můj syn se zasměje. Zmocním se kyblíčku a už se s chlapečkem loučím a odnáším syna k prolézačce…

„Na tohle jsi studoval pět let?“ ptá se mě manželka s jistým despektem. „Jistě, tohle je modelová situace, kterou jsem bravurně zvládl ve stylu Antona Semjonoviče Makarenka!“ (Předpokládám a doufám, že žena neví, kdo to byl.)

Má paní se tváří pochybovačně, ale už se k tomu nevrací. Syn šťastně pobíhá po provazových žebřících, vydávám se ho jistit. Moje vzdělání je při výchově přeci jen důležité. Mohu si alespoň se Sokratem pomyslet: „Vím, že nic nevím.“ A současně vím, že on to nikdy takhle neřekl.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené