Tatínek Emanuel (33): Talenty všeho druhu

Je vedro. Kdyby záleželo na mně, ležel bych někde ve stínu pod stromem a snažil se důsledně se nehýbat, abych se dále nepřehříval. Ale na mně nezáleží, jsem otcem sedmnáctiměsíčního potomka. A tak jdu radostně na dětské hřiště! Třeba ho utahám dřív než on mě.

Učíme se tam oba. On vidí, co provádějí ostatní děti, a snaží se je napodobovat. Já sleduji, co dělají s dětmi jejich rodiče, a občas něco shledám také za napodobení hodné…

Jelikož se dívám na svět dospělýma očima, porovnávám svého syna s ostatními přibližně stejně starými robátky. Co umí on, co umějí oni. V tom se od syna liším. On zkusí všechno, co vidí, věk nevěk. Samozřejmě, že vím, že každé dítě se rozvíjí velmi individuálně. Ale jsem jen člověk. Jak to, že tahle holčička umí něco víc než můj syn? Je tak tupé moje dítě nebo já, že jsem ho tohle (úplně jedno co) ještě nenaučil?

Ale výše popsanou situaci zažívám málokdy. Nevím, jestli je naší (mou a manželčinou) zásluhou, ať už genetickou, nebo výchovnou, že syn patří spíše mezi obdivované děti. Ne úplně oprávněně, abych byl objektivní. Kluk je štíhlý nebo hubený. To záleží na úhlu pohledu. Tudíž je neuvěřitelně obratný. A jelikož je obratný, využívá toho a je neustále v pohybu. Potravu nepřeměňuje na tuk, ale na energii a nepřibírá, a tak zůstává obratným. Tam se to zacyklilo.

Ukázal jsem synovi jednou kotrmelec, tedy kotoul. A on jich střihl deset za sebou. Na jedno předvedení pochopil schody, žebřík, provazový žebřík a šplh o tyči s přírazem. Pak jsem se zalekl a přestal mu předvádět, co se dá s tělem dělat. Mám sice humanitní vzdělání, ale umím si částečně spočítat, částečně odhadnou, že syn má při své hmotnosti asi třikrát menší zatížení na plochu chodidla než já. Takže když skotačíme, je to jako když si hrají mamut a veverka. A mamut je z toho po čertech unavený…

Nejsem ale jediný synův vzor. Viděl asi osmiletého kluka vyběhnout skluzavku obráceně. Tak nelenil a zkusil to taky. Napodruhé to vyšlo. Skluzavky spojené s nejrůznějšími prolézačkami jsou vůbec synovou oblíbenou atrakcí. Je schopen absolvovat s hbitostí kočkodana tuhle opičí dráhu padesátkrát za sebou. Zatímco ostatní rodiče musejí svým potomkům nahoru pomáhat, já ho jen okřikuji, aby nepředbíhal.

A kvůli jedné situaci právě píšu tenhle článek. Jistá maminka, když viděla obratnost mého syna, tak se opravdu rozplakala nad svou o měsíc starší dcerou, která jen seděla, koukala a nic. A tak začala dávat své dceři mého syna za vzor a nutit ji taky do prolézání. A bác! A pláč!

Někteří rodiče mají tendenci se svými dětmi chlubit, zdůrazňují jejich přednosti. Jiní rodiče se za svoje děti stydí a vidí hlavně jejich nedostatky a „nedostatky“. Já se snažím být objektivní. A jsem natolik objektivní, že si přiznávám, že to nejde.

Tak jsem šel tu cizí maminku uklidňovat, že můj syn zas není tak skvělý a její dcera není špatná. Syn váží deset a půl kila, její dcera při stejné výšce čtrnáct. Stokilový člověk prostě nemůže dělat to co pětasedmdesátikilový, váhový poměr je zhruba stejný jako u našich dětí.

Ta holčička měla mnohonásobně lepší slovní zásobu než můj syn. Neměla plenky, prý úplně sama jí. A hlavně – spí prý v noci bez přestávky! Můj syn sice zvládá akrobatické figury, ale vzbudí se desetkrát za noc. Musí mít opravdu hlad a jídlo mu musí obzvláště chutnat, aby milostivě vzal lžičku do ruky a byl ochoten se najíst sám. Když jsme mu poprvé ukázali nočník a pantomimicky mu vysvětlovali, k čemu že je, měl tříminutový záchvat smíchu, až se mu kutálely slzy z očí.

Prostě každé dítě je ve stejném věku vývojově někde jinde. Až jim bude třicet, srovná se to. A pokud ne – lidstvo potřebuje talenty všeho druhu.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené