Tatínek Emanuel (39): Začlenění se do kolektivu

Dosti často navštěvujeme se synem dětská hřiště. Samozřejmě tam často vstupuje do interakce s ostatními dětmi. (Nejčastěji jim bere bábovičky.) Ale o nějakých trvalejších přátelstvích se nedá ani mluvit.

Využili jsme svatováclavského volna k návštěvě naší chalupy na Vysočině. Tam je počet dětí samozřejmě nižší, a proto se mezi sebou všechny znají a existují mezi nimi dlouhodobé vazby. Vím, o čem mluvím, i já tam strávil část dětství.

Na dohled našeho dvorku, kde se syn proháněl na odrážedle, sešla se menší tlupa dětí předškolního a mladšího školního věku. Dílem taktéž s odrážedly, dílem s koly. Asi deset kusů dětí. Synek si dojel k brance a pohledem i posunkem mi naznačil, že se hodlá integrovat. Tak jsem jej vypustil a představil, neboť jest nemluvnětem.

Skupina se na něj netvářila nijak. Vzali ho jako fakt. Byl ve dvaceti měsících s přehledem nejmladší. Následující chlapeček byl asi čtyřletý. Já zaujal pozici rodiče sedícího a pozorujícího.

Nejprve děti zmateně pobíhaly a ječely. To šlo synovi moc hezky. Pak se dohodly, že budou závodit. Jediná možná trať vedla po účelové komunikaci kolem rybníka, ke kostelu a zpátky. Asi 800 metrů. Mám to synovi umožnit, nebo ho mám znemožnit?

Té silničky, kde projede jedno auto za hodinu a kde je dokonalý přehled, jsem se nebál. Když jsem na ní jako dítě hrál vybíjenou, nikdy se nic nestalo. S rybníkem to bylo horší. Já jsem do něj spadl s kolem asi před čtyřiceti lety, když mi bylo pět. Voda mi tehdy byla asi do půl prsou a zapadal jsem do bahna. Nevybagrovali ho mezitím?

Tak jsem zvážil všechna pro a proti a zůstal mlčícím a pozorujícím rodičem. Jen jsem změnil stanoviště. Kdyby syn spadl kdekoliv do rybníka, byl bych u něj asi za dvě minuty. Za další minutu ho budu mít venku a začnu s oživováním. Bez vzduchu by jeho mozek měl vydržet nejméně sedm minut, spíš víc. Nikdy jsem to nedělal naostro, ale jsem hrdým nositelem Průkazu zdravotníka zotavovacích akcí. A třeba tam ani nespadne. A když spadne, tak se nemusí začít topit, že? Manželka říká, že synovi dovoluji o hodně víc než ona.

Takže jsem si v duchu opakoval zásady srdeční masáže, dýchání z úst do úst a nastavil si na mobilu číslo 155. Syn zatím nadšeně rejdil po vytyčené trase. Absolvoval ji celou a nebyl ani v kategorii odrážedel poslední. Dva závodníci nedokončili. Jednomu se rozpadl stroj. Druhý se potloukl a s brekem závod vzdal. Syn sice taky dvakrát spadl, ale otřepal se a pokračoval. Jeho prestiž v kolektivu celkem vzrostla.

A pak přišel synův hvězdný okamžik. Kolektiv se dohodl, že se bude věnovat přízemní akrobacii. Nějaká asi devítiletá holčička, co chodí na gymnastiku, bude ostatní učit svoje kousky.

Syn se sebral a šel domů. Po chvíli se vrátil s matrací. Máme jich doma pro návštěvy dost. Ukázal k našemu domu a zavelel: „Tam!“ (Jedno z asi pěti slov, která tehdy uměl.) Skupina odpochodovala k nám domů a vynosila všechny matrace. Rozložili si je po zemi a začali cvičit.

Syn zkoušel všechno. Kotouly vpřed i vzad, hvězdy obouruč i jednoruč… Jak se všechny ty figury jmenují. Všechno s dopomocí. Děti se smály a on se taky smál. Když se začalo stmívat a padala rosa, vyhlásil jsem konec a všichni se rozešli do svých domovů.

Druhý den se přišla dětská delegace zeptat, jestli si s nimi zase bude Háša hrát. (Hlavně asi chtěli ty matrace.) Dovolil jsem to. A tak se ze syna stal plnoprávný člen dětského kolektivu.

Z toho plyne poučení. A nejen pro děti. Když se chcete integrovat, do ničeho příliš nemluvte. Dělejte to, co ostatní a udržujte stejnou rychlost. Hodně se smějte, když je čemu, a občas mějte dobrý nápad. Pak je úspěch zaručen.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené