Tatínek Emanuel (40): První a poprvé

Když jsem se kdysi mezi řečí tchyni zmínil, že syn už se pyšní prvním zubem, chtěla vědět, kdo si toho první všiml. Nechápal jsem, k čemu je to dobré vědět. Ale prý existuje nějaká pověra. Kdo si první všimne prvního zubu, tak… Dál si to paní tchyně nepamatovala.

Vzpomněl jsem si při tom na kamaráda, který po matčině smrti likvidoval její pozůstalost. Našel tehdy svoje první ostříhané vlasy, hrst svých prvních zubů, svoji první jízdenku z tramvaje a kdo ví, co ještě.

A znova se mi oboje připomnělo, když jsem jednou takhle ve čtvrtek drhnul synovi poprvé jeho jemné ručičky Solvinou. To jsme měli zrovna šiškové období a jeden exemplář byl nádherně prosmolený.

A hned druhý den to bylo poprvé, co jsem jeho jemné ručičky omýval ředidlem 6006. To jsme byli na hřišti, kde část atrakcí byla čerstvě natřena. Naivně jsem si myslel, že dokážu synkovi zabránit, aby se těm natřeným vyhýbal, ale v zápalu hry… (No hlavně, že si toho nevšimla manželka, zase by mi něco říkala o mojí nepozornosti a laxní výchově.)

Napadl sníh. Poprvé jsme na syna navlékli zimní kombinézu a vydali se s ním ven poprvé na sáňkách stavět jeho prvního sněhuláka.

Moje první slovo bylo údajně: „Gól!“ Hrál jsem si prý v rohu místnosti, kde děda s tátou sledovali hokej. Zrovna jsme dali gól Rusákům. Oba dospělí radostně křepčili po místnosti a volali právě ono: „Gól!“ Tak jsem se přidal. Děda si prý při tom radostí rozšlápl hodinky. Kvůli tomu gólu, ne kvůli mému prvnímu slovu, samozřejmě…

Ale já vůbec nevím, co řekl syn jako své první slovo. Mám dojem, že skoro současně začal říkat: „Mam, tatů a dudu.“ Já jsem totiž strašně moderní člověk a žádné památky-fetiše na své dítě neschraňuji a hlouposti si nepamatuji.

Na dnešní stavění sněhuláka jsem si vzal pochopitelně fotoaparát. Těch pár set, možná už tisíců, synových fotografií, co mám v počítači, to přeci nejsou žádné fetiše, na ty se občas, když syn spí, dívám a žasnu, jak za těch současných 21 měsíců vyrostl…

Tedy když byl syn poprvé s manželkou v kadeřnictví, tak jsem se ženy úplně automaticky zeptal, jestli si přinesla jeho vlasy. Zatvářila se nechápavě. No dobře, jsem úplně stejný jako všichni ostatní rodiče…

Ne vždy si uvědomuju, že ono je každý den při výchově dítěte něco poprvé. A když půjdu dál, každý den v lidském životě je vlastně poprvé. A naposled. Tak si ho užijme. Jak ten den, tak ten život.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené