Tatínek Emanuel (41): Čím bude?

Já vím, že je to otázka nesmyslná, když je dítěti jedenadvacet měsíců... Ale člověk si nemůže pomoci. Když tak pozoruje svého potomka, jak se projevuje v různých činnostech a neví, jakým směrem ho rozvíjet, kam ho vést...

Věrno tradici prapředků, zřejmě každé dítě začíná jako sběrač. Už nám proběhlo období pampeliškové, obecně kytičkové, kamínkové, klacíkové, kaštánkové, žaludové, šiškové, znovu pampeliškové. Takže geolog? Botanik? Agronom?

Ze všech hraček má syn nejraději medvědy, ať už v jakékoliv velikosti a formě provedení. Bude jejich chovatel, krotitel, napíše o nich večerníček?

Na hřišti si počíná velmi odvážně, všechno zkouší, nebrečí, když odněkud spadne. Sám si jezdí na kotvičce, kamkoliv vyšplhá i sleze. Bude akrobat?

Nedávno složil ze šišek, žaludů a kaštanů pozoruhodný reliéfní obraz. Úplný Archimboldův Rudolf II.! Skoro. Manželka sice v témže výtvoru spatřovala van Goghovo Žitné pole, ale souhlasila, že ze syna bude asi výtvarník.

Taky do všeho tříská včetně xylofonu. Natahuje a poslouchá hrací strojky, zapíská si na mé flétničce. Když u nás hraje hudba, při některé se zaposlouchá, při jiné začne řvát, dokud ji nevypneme. Asi má už vkus. Že by z něj byl skladatel nebo hudebník?

Synek umí předvádět neuvěřitelné grimasy! Když se od něj chce, aby zanechal hry a šel spát, vystřihne výraz Husa před Kostnickým koncilem raz dva... Těch dramatických výrazů a postav má v repertoáru desítky. Třeba z něj bude herec, postaru komediant!

Občas na něm pozoruji i sklony k povoláním, ze kterých nejsem zrovna nadšený. Když přijdeme na hřiště, jsme tam často první. Hřiště si projdu a případné povalující se odpadky seberu a hodím do koše. Jenomže jsem už pomalý. Syn mě napodobuje, uklízí současně se mnou. Když v přírodě uvidí koš, okamžitě začne hledat po zemi odpadky, které by do něj mohl hodit.

Onehdá jsme potkali v lesoparku skupinu sběračů kovů. Já tlačil kočárek, oni taky a stejným směrem. Dali jsme se do řeči. Syn poslouchal, díval se a učil. Jakmile jsem ho vypustil, vrhl se do podrostu. Kovový odpad (zejména plechovky od nápojů) už nehází do koše, ale do kočárku. Že by z něj byl majitel sběrny? (Apropos, zjistil jsem si, že za 1 kg hliníkových plechovek dostaneme ve sběrně asi 15 Kč. Jestli v tom hodlá syn pokračovat, třeba si ušetří na medvědinec...)

Traduje se, že Filip Melanchton, když poprvé předstupoval před nové studenty, začal se jim klanět. Vysvětloval to tak, že on už je rektorem univerzity a dál to nedotáhne, ale z jeho studentů mohou být vládci planety...

Já samozřejmě nevím, pro jaké povolání se syn rozhodne. Pravděpodobně z něj nebude učitel dějepisu na ZŠ, jako jsem já. Ale jednou snad bude taky otcem. Takže asi nejužitečnější bude, když ho budu vést k tomu, aby byl dobrý právě v tomhle. A nejlepší formou učení je osobní příklad.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené