Tatínek Emanuel (42): Jak si stojíme?

Je podzim. Zima, tma a nevlídno. Postupně se se synem stahujeme z veřejného prostoru do tepla a světla našeho domova. Mezi dospělými i dětmi začínají poletovat bakterie i viry. Návštěvy se omezují.

A jak mám tedy vědět, že moje dítě řádně prospívá a plus minus umí, co umět má, když ho alespoň jednou týdně nemůžu srovnávat s jeho vrstevníky? Začínám být pěkně nervózní rodič.

Ženu někdo postrašil, že když bude dítě nadále používat dudlík, bude mít v následku toho dozajista gotické patro. Netuším, jaká je pravděpodobnost, nicméně manželka synovi dudlík chtěla odebrat a všechno mu napřed důkladně vysvětlila, proč tak chce učinit. Syn vše pochopil a uznal. Dudlík se nosit nemá. Nacpal si do úst dva dudlíky najednou. To snad nevadí, o tom se přeci nemluvilo. Je to normální?

Syn má zakázáno sahat na zapnutý počítač a sporák, přeprogramovávat pračku za chodu, otevírat bez dovolení ledničku a brát si z ní libovolné předměty, úmyslně do kohokoliv najíždět na koloběžce, tříkolce i odrážedle, kohokoliv kousat, škrábat a tlouci. Pod hrozbou trestného použití vařečky.

Na otázku bít, či nebít, jsme si s manželkou doma odpověděli, že nepůjde-li to opakovaně po dobrém, tak spíše demonstrativně to zkusíme po zlém. Chvála Bohu, zatím dokážu naše zásahy „po zlém" spočítat na prstech jedné ruky.

Syn tomu moc dobře rozumí. Ale přesto se ho občas zmocní nutkavá touha něco z vyjmenovaného vykonat trestu navzdory. Nedávno se dlouho rozmýšlel. Ale pak přece otevřel ledničku, zmocnil se vejce a okamžitě ho snad z experimentálních důvodů rozbil o zem. Vzápětí běžel pro vařečku a začal se s ní plácat přes zadeček. Je to normální?

Minulý týden syn povýšil na asistenčního psa téměř první kategorie. Ženu postihl ischias. Člověk si ani neuvědomí, co všechno potřebuje zvedat, dokud se může ohýbat. Usoudil jsem, že syn je skoro ve dvaadvaceti měsících dost velký na to, aby se o manželku postaral. A „ošetřovačku" jsem si nevzal.
První den zvládl syn asistenci na výbornou. Otevíral ledničku a vybíral z ní jen požadované věci. Cpal špinavé prádlo do pračky a čisté a mokré z ní nosil ženě k rozložení na sušák. Obouval jí i zouval pantofle, aportoval všechno, o co si řekla.

Druhý den ho to přestalo bavit. Začal být pěkně potměšilý. Podával, co neměl. Tvářil se hluchým nebo aspoň nechápavě. Z ledničky si bral, co ho napadlo. Po zdi si dělal tužkou graffiti. Je to normální?

Jakmile ženě ischias povolil, okamžitě ona i syn onemocněli virózou. Takže teď zas na návštěvy pro změnu nemůžeme my. Jsem stále nervóznější. Už měsíc jsem syna s nikým neporovnával. Tak nevím. Jsem normální?

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené