Tatínek Emanuel (44): Vánoce

Nemám rád zimu. Není vidět, vrážím do nábytku, když jdu rozsvítit. Dlouho se nasoukávám do těžkých věcí, dlouho se z nich vysoukávám. Věšáky přetékají. Z bot pro změnu vytéká tmavá prosolená břečka. Padám na chodnících, dostávám smyky s autem. Ráno se špatně startuje, musím škrábat sklo.

Zimní sporty? Sjezdové lyžování je pro mě jako vyjet výtahem do jednadvacátého patra a seběhnout po schodech dolů třicetkrát za sebou.

Nemám rád svátky, které ztratily obsah a zůstala z nich jen pokřivená forma. Tedy nenašel jsem nikdy kladný vztah k oslavám VŘSR, Vítězného února, slavných májových dní a MDŽ. Ty byly vystřídány Dnem matek, Valentýnem, Halloweenem a nevím, čím ještě.

Vánoce zůstaly. Jako svátky obžerství a konzumu, kdy lidé ve vánočním stresu jsou na sebe ještě protivnější než jindy.

Už asi sedm let jsem se tomu všemu postavil. Na Vánoce nemáme stromeček, nepečeme cukroví, k večeři nemáme smaženého kapra a bramborový salát, nedáváme si dárky. Je nám dobře. Co máme syna, zažíváme takové Vánoce už podruhé.

Laskavý čtenář si jistě všimne, že nepíšu o synovi, ale o sobě. Jenomže ono to samozřejmě souvisí. Já syna vychovávám. A ať chci nebo ne, k obrazu svému. „Kam táta, tam syn chvátá. Jaká matka, taká Katka..." Neplatí to jen o vánočních tradicích.

Přátelé, známí, kolegové se mě ptají, jaký byl u nás Ježíšek, co dostal syn k Vánocům. Po objasnění se na mě nechápavě dívají, jak jsem mohl synovi něco tak hrozného udělat. Žádné rozzářené dětské oči pod rozsvíceným stromečkem...

Dnes ještě syn nemluví. Ale příští rok už se budou ptát jeho. A sousedův kluk dostal patnáct dárků a mají dvoumetrový stromeček se šedesáti nebo kolika prskavkami a kilem čokolády a pekli čtrnáct druhů cukroví (a půjčili si asi dvacet tisíc za „výhodných" podmínek).
Tak co příští rok? No budeme slavit. Já nejsem odpůrce svátku jako takového. Syn už bude mít z Vánoc pojem na rozdíl od letoška. Doufám, že už bude plnohodnotně mluvit, ne těch svých současných sedmnáct slov....

Jen si uděláme Vánoce po svém. Adventní čas, doba úklidu v domácnosti i v sobě. Trocha půstu a odříkání. Beru. Betlém, ozdobený stromek. Beru všemi deseti. Doufám, že syn se napřesrok výtvarně rozvine. Všechny ozdoby si vyrobíme doma sami.

Společná slavnostnější večeře, symbolická, tradiční. Dobře. Klidně pečená ryba. S chlebem. Štědrovečerní kuba. Jablka. Dárky pod stromeček. Dobře. Nebude je dostávat průběžně jako dosud, ale naučí se čekat a těšit se. Zpěv koled. Zpíváme mu pořád, proč ne koledy?

A když tak o příštích Vánocích přemýšlím, začínám se na ně těšit.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené