Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o tom, co to znamená starat se o dítě, že máme ještě všechny věci po prvorozenci funkční…

Ale pak přijde špatná noc, hysterický záchvat s válením se po zemi před lidmi v lékárně, převržený nočník s obsahem, odmítnutí s láskou dvě hodiny připravovaného jídla, při přebalování kopanec do hlavy, důsledné odmlouvání... A má dobrá paní si také uvědomuje, že náš byt není nafukovací, že už máme svoje léta, že druhé dítě nemusí být zdravé, že by se potomci třeba vzájemně nesnášeli...

To já mám ve věci jasno. Důsledně od synova narození tvrdím, že se rozhodneme, až mu budou dva roky, podle okolností. A nejenom, že to tvrdím, já se tím i řídím. Takže si nelámu hlavu, netrápím se.

Tedy až dosud to tak bylo. Jenže synovi budou dva roky v sobotu 2. 2. Na Hromnice. Tudíž abych s lámáním si hlavy pomalu začal.

Mám takovou utkvělou představu, že ideální odstup mezi dětmi jsou tři roky. Starší začne chodit do školky a nebude vyžadovat naši stoprocentní péči. Než půjde do školy a zase nás začne pro první okamžiky potřebovat víc, bude už mladší ve školce. Přitom od sebe zas nebudou tak věkově vzdálení, aby si nemohli spolu hrát. Dobře vymyšlené, že?

Jenže co když se rozhodneme pro další dítě a ono se to nepodaří na první pokus? Co když budeme čekat půl roku, rok, dva roky? Pak se má časová představa úplně zhroutí!

Až půjde náš zatím jediný syn do školy, bude mi padesát. Jak jsem na tom s fyzickými a duševními silami teď a jak na tom budu za pár a ještě za další pár let? Není ode mě nezodpovědné pořizovat si další dítě ve věku, kdy Jaroslava Vrchlického oslovovali: „Ctihodný kmete!“? Jak je na tom má dobrá paní?

A to vůbec neřeším otázky materiální. Jaké budou naše příjmy a výdaje za deset let? Jak se manželka uplatní na pracovním trhu se dvěma či více malými dětmi? Kdy skončí současná krize-recese?

A co když se nenarodí jen jedno dítě? V ženině rodině občas nějaká roztomilá dvojčátka jsou. A zrovna nám se může zadařit ještě vícečetnější těhotenství. Pravděpodobnost komplikací při těhotenství a při porodu s věkem rodičky samozřejmě narůstá. Nejrůznější problémy mohou mít i děti starších rodičů...

Čím více na to myslím, tím více proměnných mě napadá. Samé otázky, nedokončené výpovědi... Přeci na začátku 21. století nenecháme takovouhle věc náhodě!

Je třeba rozhodnout se. A to vědecky. Kde mám peněženku? První mi vypadla kovová padesátikoruna. Takže když padne dvojocasý lev, pokusíme se o dalšího potomka. Když uvidím Hradčany, bude syn jedináčkem...

„Milý Jene Haštale! Tvůj tatínek po bedlivé úvaze dospěl k názoru, že si už Tvého bratříčka nebo sestřičku pořizovat nebudeme! (Hradčany.)“

I když... Kdybychom si ještě někoho pořídili, asi bych neměl čas na takovéhle zvrácenosti, jako je házení si mincí o bytí či nebytí dalšího lidského jedince. A kdyby takhle uvažoval každý, vyhyne náš národ i západní civilizace.

„Tak milý Jene Haštale, počkej. Tatínek bude ještě chvilku přemýšlet.“ A zase Hradčany! Tak já fakt nevím...

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené