Tatínek Emanuel (47): Co prožívá nemocné dítě?

Když se mi narodil syn, měl jsem takovou úplně mylnou nevědeckou představu, že jeho duchovní vývoj bude kopírovat vývoj nitroděložní. Tedy že začneme s inteligencí jednobuněčnou, časem postoupíme přes ryby a obojživelníky k ptákům, nakonec dojdeme k savcům. Syn bude postupně chytrý jako kočka, pes, delfín, lidoop… A nakonec z něj bude člověk.

Ale všechno bylo jinak. Syn mě překvapoval už od začátku. Miluje zvířátka. V zoo, v chlévě, na obloze, v lese, v knížce, v muzeu. A ať jsou pravá, vycpaná nebo na fotografii, bezpečně je poznává. Což překvapivé není. Ale že je poznává i v knížce pohádek, kde je medvěd hodně abstraktně pojatý, modrý, má na hlavě kšiltovku (správně čepici s dýnkem) a řídí auto, tím mě překvapil. Zkrátka jeho mozek myslí po lidsku už od počátku a je schopen slušných intelektuálních výkonů. To, že lépe vidí a slyší než já, to už je jiná smutná kapitola...

Když byly synovi právě dva roky, rozhodla se manželka pro odebrání dudlíku (správně šidítka). Že mu to křiví zuby a jistě je to i příčina jeho málomluvnosti. Já bych mu ho nesebral. Protože si myslím, že díky dudlíku si nikdy nic nepatřičného nestrkal do pusy a necucal si prsty. Ale pro klid v rodině i dvouletý syn musí přinášet oběti.

Nicméně i má dobrá choť už po první noci přistoupila na kompromis. Dudlík ano, ale jen na spaní. Jinak se strčí pod polštář a bude tam, dokud se nepůjde spát. Syn sice zjevně nesouhlasil, ale vymyslel důmyslné řešení hodné Chytré horákyně. Během dne často mizel. Lezl si totiž pod polštář a pěkně si tam dudal. Matčino zadání plnil. Dudlík byl přeci pod polštářem, tak o co jde...

Pak má dobrá paní přemístila dudlík do hrníčku na lince mimo synův dosah. To on pochopil jako naprostou nespravedlnost a šel trucovat do rohu místnosti a hodinu s námi odmítal komunikovat. A schválně se vykakal do plenky, i když si jinak už říká o nočník...

No a dva dny po druhých narozeninách si sáhl na rozpálenou plotýnku sporáku. Zjevně si vztáhl instrukci: „Nesahej, pálí nebo au, bebí!“ pouze na pánev. Jakmile paní pánev zvedla, už si sáhl na tepelný zdroj. Výsledkem byly puchýře po všech prstech a dlani pravé ruky. Stane se, kvůli takové hlouposti jsme k doktorovi nešli.

Syn pak byl asi tři dny to nejposlušnější nemluvně. Ve volných chvílích si prohlížel zpuchýřovanou ručičku a evidentně přemýšlel... Za další dva dny mu po těle vyrazila vyrážka a stoupla teplota. Syn zkrabatil čelíčko, prohlížel si střídavě ručičku a vyrážku a přemýšlel a přemýšlel... O čem asi? O spravedlnosti světa? O náhodě a zákonitosti? O vlastní smrtelnosti? O tom, že přišel na svět mladý, krásný, zdravý a zažívá všechny myslitelné rozkoše, ale odcházet bude starý, nemocný a v bolestech? Nevím. Ale rozhodně bych synovy myšlenky nepodceňoval.

Tak jsem se ho přímo zeptal, jestli by mi nechtěl říci, na co myslí. Pokýval hlavou, znovu se zamyslel a pak pevně řekl: „Ne.“ Asi se domnívá, že starý táta nemůže jeho myšlenkám porozumět...

Chápu ho. Když mi byly asi tři, poštípali mě komáři. Naskákaly mi pupínky. Usoudil jsem tehdy, že už začínám stárnout, fakticky umírat, a odešel jsem si tehdy sednout vedle praprababičky na sluníčko na zápraží a taky jsem o své obavě z blízké smrti nikomu nic neřekl. Vlastně jsem si na svůj tehdejší pocit vzpomněl až teď po 43 letech. Bylo mi tehdy mizerně. Chudák syn, poodhalil lidské utrpení o rok dřív než kdysi já.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené