Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a vyvztekat.

Takže dostane odrážedlo a jde si jezdit na chodbu před náš byt. Vypozoroval jsem, že šťastné dítě je buď špinavé, nebo mokré, nebo vyluzuje neskutečný hluk. Nebo všechno dohromady. Během dvou minut jsouce vylákána pro sebe libým rachotem se z okolních bytů vybatolí ostatní miminka. A na chodbě to začíná vypadat jako na Hlavním nádraží. Mám dojem, že dětský hluk se nesčítá, ale násobí.

Jelikož nechci terorizovat celý dům, pozvu miminka k nám do bytu. Časem za nimi přijdou i rodiče, případně prarodiče a návštěvy. Nevím, jaký je početní rozdíl mezi mikroškolkou a školkou.

Zkrátka v jednom pokoji si hrají miminka, ve druhém dospělí pijí kávu, čaj, vodu a pojídají zákusky. Občas se mezi nás přijde nějaké dítě napít, zobnout si, případně si nechat nasadit odpadlou část hračky.

Když máme dojem, že decibely odvedle přesahují hladinu hluku startujícího tryskáče, obětuje se někdo z dospělých a jde uklidňovat. Kdyby se ozvalo ticho, asi bychom vyrazili všichni.

Taková ta pravá rodičovská pohoda. Vyprávíme si, kdo z nás jak svoje miminko opařil, popálil, odřel, natloukl. Které miminko ještě co neumí, které se jak vzteká, co odmítá a tak. Vzájemně si foukáme dušičky tím, že si ukazujeme, že v každé rodině je něco špatně. Tudíž každý vidíme, že nejsme tím nehorším rodičem na světě.

Do toho přijde moje nemluvně, strká mi před nos plastovou rybičku a radostně volá: „Ý-JA, Ý-JA!“ „Ale jdi, ty, osel přeci dělá Í-Á, ryby nemluví...“ Má čínská sousedka je zaujatá a nechá si ode mě rozhovor přeložit. Pak se zasměje a vysvětlí mi, že čínsky se ryba opravdu řekne Y-JA. (Omlouvám se těm, kteří vládnou čínským jazykem. Přepisuji foneticky bez znalosti správné transkripce.)

Skvělé, moje nemluvně se učí čínsky! Je to dobře? Kovářova kobyla zase chodí bosa. Jsem učitelem češtiny. Většina mých spolužáků studovala obor kvůli české literatuře. Nás, exotů, kteří jsme měli zájem o jazyk, bylo málo. Sám jsem mluvil od roka svého věku. A synovi jsou dva pryč a omezuje se na asi deset slov. Když od něj chci, aby něco udělal, tak si přetáhne přes sebe deku a řekne: „Mimi není!“ Což je jeho nejdelší souvislá věta.

Ne, že by neuměl komunikovat. Ale vyjadřuje se většinou nonverbálně. Poklepání na plenku znamená: „Přebalte mě.“ Poklepáním na nos si říká o odsání. „Mňam, mňam,“ to značí, že chce jíst. Zvířata pojmenovává podle zvuků, které vyluzují – mňau, haf, gaga, pipi, koko, chro-chro, bú...

Vytvořil si zvláštní způsob přechylování. Bambo-táta je medvěd. Bambo-máma je medvědice. On sám je mimi-táta. Kamarádka Žanetka je mimi-máma. Vyžaduje ode mě, abych mu jasně definoval, který živočich je máma a který táta... Když mu nejsem schopen říct, jestli ta ryba, žába, zajíc jsou máma nebo táta, dívá se na mě se značným despektem. Manželka mu totiž odpovídá okamžitě, vymýšlí si. Já ne.

Když už dítě mluví s námi rodiči, vystačí si se slovy: „Ne a není.“ Nicméně s cizími se dává do delších disputací. Před pár dny si asi pět minut povídal s nějakou starší holčičkou ve svahu nad sáňkami. Dohodli se, že budou jezdit spolu na jedněch sáňkách. Když jsem od holčičky vyzvídal, co si říkali, tak opáčila, že normálka...

Teď si syn hraje hru jam-jam. Sám si ji vymyslel. Hra spočívá v tom, že stoupnete na každý železný kryt, který potkáte. Na malém kanálku vykřiknete: „Jam!“ Na větším kanále: „Jam-jam.“ Na ventilačních šachtách od podzemních garáží, kam vás musí tatínek vysadit, zvoláte vítězoslavně: „Jam-jam-jam-jam!“

Musím se příležitostně zeptat sousedky, jestli to neznamená něco v čínštině. Konec konců, ona na své děti mluví čínsky, její muž česky a rodiče spolu rozmlouvají anglicky. Z jejich dětí magoři nejsou. Já byl odchován československou televizí a nezanechalo to na mně negativní následky. Tak si budu říkat, že kolik řečí bude dítě znát, tolikrát bude člověkem. Jenom musím nějak zjistit, zda se syn učí mandarínskou čínštinu nebo nějaký dialekt. Neumíte někdo čínsky?

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené