Tatínek Emanuel (5): Přesilovka u pediatra

Moje manželka nemiluje návštěvy kojenecké poradny ani jiných medicínských zařízení pro matky s dětmi. Připadá si, že je tam spolu s dítětem tím slabším, pokud vůbec, partnerem. I když je to početně dva na dva, matka s nemluvnětem je proti sehranému týmu sestry a lékaře ve zjevné nevýhodě. Navíc oni, zdravotníci, hrají vždy v domácím prostředí.

To já chodím s dítětem k lékařům docela rád. Můj rovnoprávný vztah ke zdravotnictví se zřejmě formoval podvědomě v útlém věku. Dle svědectví mé matky jsem již v porodnici zabrousil svýma ručkama do páně profesorovy přehazovačky tak důkladně, že mě museli odstříhávat. Na rozdíl od pana profesora jsem si tehdy svou důstojnost udržel, minimálně jsem nebyl, neovládaje ještě řeč, sprostý jako dlaždič.

Když mě a matku vypustili z porodnice, navštívila nás dětská lékařka doma. Nevím, jestli se to dnes ještě vůbec praktikuje. Byl leden. Na ledový fonendoskop přiložený na tělíčko jsem prý reagoval vysokým obloukem teplé moči do lékařčina drdolu (móda roku 1967, jsem sice prvorodič, ale přece archivní ročník).

Ale možná, že můj dobrý pocit v ordinaci nesouvisí s mou osobností, ale prostě s tím, že jsem muž. Tatínek u pediatra není sice úplně bílou vránou, ale přece hodně světlou, což občas vyvede lékaře a sestry z rovnováhy, a vztah zdravotnictví – pacient tím přestane být tolik nevyvážený.

Já si svoji roli částečné maminky tak úplně nevybral. Když jsem si přivezl rodinu z porodnice domů, měla milovaná manželka takové zdravotní problémy, že jsem zůstal doma „na paragraf“ a se synem jsem z nutnosti obrážel první povinné kontroly sám. Poprvé jsem si stav věcí uvědomil u ortopeda. Na výkřik z ordinace: „Další maminka!“, jsem zkusil, nevím proč, nasadit basbaryton a o něco hlasitěji odpověděl: „Už jdeme!“ Nevadí mi být středem pozornosti…

V počítači, kam sestra ťukala naše nacionále, byly jen kolonky dítě-matka. Kam s otcem? Souhlasil jsem, čistě kvůli programu, že budu tedy matkou. Tehdy poprvé oficiálně. A myslím, že nám byla věnována velmi nadstandardní pozornost. Pak začala žena chodit, já zase pracovat. První návštěvu u pediatra paní oplakala, neb pochopila, že je nemožná a všechno dělá špatně. Tudíž si na příští návštěvu domluvila čas, kdy jsem mohl také.

Dva dospělí a dítě na dva dospělé. Náš tým si předem rozdělil úlohy. Žena komunikovala, já manipuloval dítětem, to se neodolatelně usmívalo. Paní byla s návštěvou navýsost spokojena. Zkrátka, od té doby chodíme k dětským lékařům se ženou společně a žijeme šťastně, dokud nezemřeme. Což doporučuji všem.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené