Tatínek Emanuel (52): Klučičí a holčičí svět

Kolik více i méně duchaplného na toto téma už bylo napsáno… Má cenu ještě něco přidávat? Mají tatínkové opravdu trochu jiný přístup k výchově svých dětí než maminky? A synové se chovají jinak než dcery?

Nevím, ale byl jsem kdysi klukem a holkou nikdy ne. Pamatuji si mlhavě, když mi byly dva, co mi dělalo radost. A umožňuji podobné prožitky i synovi.

Naposledy jsme šli spolu se synem hrabat školní zahradu, taková veselá akce školy, kde jsem zaměstnán, pro rodiče, učitele a děti. Pršelo, bylo bláto. A syn měl holínky a všechno šusťákové. Všechny maminky nabádaly své děti, aby neskákaly v kalužích. A já tam to svoje nechal klidně skákat.

Umíte si představit, jak je dvouletému klukovi, když smí dělat něco, co mají všichni ostatní zakázáno? (Následky budu čistit, prát a žehlit já, nikoliv moje paní. Co jsem zavinil, to napravím.) Byl šťastný a neonemocněl.

Jsem učitel, když jsem někde s dětmi, je jich alespoň dvacet. Takže když se starám jen o jedno, jsem tak nějak klidný, že tohle přeci musím zvládnout. Na výletech a podobných školních akcích mívám u sebe náplasti, obinadla, dezinfekci... A vím, jak jsou děti gumové a co všechno vydrží.

Podobně na tom byla moje matka, původním povoláním dětská zdravotní sestra. Když se mnou provedla nějaký úkon typu přebalení, nakrmení, podání léku, tak se dívala, kde je těch dalších sedm, co má podle normy zvládnout, a přišlo jí, že má zbytečně mnoho času...

Manželka už nechodí venčit potomka na odrážedle, jenom pěšky. Má hrůzu ze synovy rychlosti. Já mu tu rychlost dopřávám. Pro mě je práh nebezpečí jinde, než ho má moje paní.

A samozřejmě, že si syn na odrážedle rozbil nos. Stalo se mu to na rušném dětském místě. Okolní holčičky začaly ječet, maminky blednout. Dal jsem synovi kapesník. Okamžitě začal čistit zakrvácené odrážedlo. Tak jsem mu vysvětlil a ukázal, že napřed musíme zastavit krev, protože čistit něco, co ještě vzniká, je nesmysl.

Nos jsme zatamponovali, vyčistili odrážedlo a částečně i oděv, skočili si domů pro čisté věci a krev přeprali ručně ve studené vodě. Pak jsme šli zase jezdit. Syn si dával v zatáčkách větší pozor, za chvíli jsme tampony vyhodili. Rozbít si nos je normální, žádná tragédie.

Jak jinak syn zjistí, co je to bolest, když ji nezažije? Jak zjistí, co mu tu bolest způsobí, když nic nevyzkouší? Jak říkávaly prababičky, nešikovné maso se musí omlátit, ořezat, osekat... Samozřejmě, že s mírou. Pod auto ho vjet nenechám, vypadnout z okna taky ne.

Když se v pralese důsledně brání požáru, tak to jednou za půl století stejně blafne a následky jsou katastrofální. Když se každý třetí rok nechá tak trochu hořet, nic moc se ani nestane.

Vzpomínám si, že jsem byl v dětství vždycky otlučený jak píšťalka a rozedraný a špinavý, až se za mě matka styděla. Otec ne, býval stejný. Pořád jsem na něco a někam lezl, běhal, podlézal, prolézal, přelézal... Ale nikdy jsem si nic nezlomil a dosud neměl vážnější úraz.

Prostě těžko na cvičišti, lehko v boji. Myslím si, že když dítě získá nějakou základní obratnost v raném dětství, ta s ním půjde celý život. Opačné příklady vídám ve škole. Zase byl tělocvik a třináctiletá holčička si při pokusu o stojku poranila tři obratle...

Synovi víc dovolím než moje paní. Dávkuji mu větší porci adrenalinu i fyzické námahy. Nevím, jestli je to díky tomu, že jsem muž, nebo proto, že mám víc zkušeností s dětmi. Prostě si myslím, že je to tak dobře.

Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené