Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy dítěti, které něco podle jejího požadavku neudělá, cosi zakáže, neposkytne, sebere…, nebo pozitivní. Tehdy nejčastěji dává něco za něco.

A dost obecnosti, hurá na nočník! Moje dobrá paní přišla s tím, že náš syn je poslední ze své věkové skupiny, kdo na pískovišti nosí pleny. Z mého úhlu pohledu se nic neděje. Do dvaceti je jistě odloží. Když mu začnou vadit, třeba i dřív... Ale žena se rozhodla, že od zítřka bez plen... Tak tedy dobrá.

Den první. Šestkrát se počural. Nočník nula. Den druhý. Pětkrát se počural, dvakrát pokakal. Nočník nula. Den třetí...

Žena slíbila synovi za každý nočník dřevěnou mašinku. Vyrábí je asi pět firem, jsou pekelně drahé... Syn se doslova vrhl na nočník. Žena mi telefonovala do práce, abych zajistil mašinky. Toho dne pětkrát nočník, ani jedno pokakání a počurání. A musím se pochválit, zajistil jsem přepravku od banánů plnou mašinek, vagonků, kolejnic a doplňků. Zadarmo.

Den čtvrtý. Syn pochopil, že čím víc pije, tím víc čurá. Dnes sedm mašinek, žádná nehoda. Den pátý. Syn si postavil dva nočníky vedle sebe. Snaží se přerušit močení a naplnit oba nočníky. Díky tomu nehoda. Tento fígl mu neuznáváme a zpřesňujeme pravidla. Dnes pět mašinek.

Den šestý. Syn má už sedmnáct mašinek. Ale evidentně chce další. Občas se mu doslova rozzáří oči, zvolá: „Hů, hů!“ a utíká na nočník. Vzniká mu nárok na dalších pět mašinek, ale po domluvě mu místo nich vydávám vagonky.

Den sedmý. Žádná nehoda. Syn trvá na tom, že hovínko v nočníku se uchová do mého příchodu z práce, abych se taky pokochal. Žena to usmlouvala, že stačilo pořídit fotodokumentaci obsahu nočníku a přehrát ji na počítač. Jakmile jsem přišel z práce, syn mě dovlekl k počítači a hrdě mi nechal zobrazit své hovínko. Dnes dvě mašinky a čtyři vagonky. Koleje přidáváme tak nějak průběžně...

Den osmý. Vyrážím se synem na Vyšehrad, je tam atypické dětské hřiště. Syn se snaží nemočit, protože mašinky jsou jen za nočník. Upřesňujeme si pravidla. První čurání na travičku. Neumíme to ani on, ani já. Nehoda. Dnes dvě mašinky a tři nádražní budovy. I když to sem nepatří, syn poprvé udělal úplně sám bábovičku. Jistě by ji zvládl i daleko dřív, ale teprve teď dostal chuť ji udělat.

Den devátý. Syn se na hřišti v zápalu hry zapomněl. Nehoda. Plakal, že nebude mašinka. Nepřevlékal jsem ho, byli jsme doma do deseti minut. Žena mu nabídla mašinku, když se sám svlékne, otře vlhčeným kapesníčkem a oblékne. K našemu velkému překvapení to zvládl. Vydána jedna mašinka, dva vagonky, hrst kolejnic.

Den desátý. Svolávám domácí poradu. Docházejí mašinky, prostoru v bytě ubývá. Žena navrhuje, že bychom za každou nehodu mohli synovi jednu mašinku sebrat. Ale za co bychom mu je vraceli? Nedospěli jsme k řešení.

Den jedenáctý. Syn se dnes ráno sám svlékl a oblékl. Za nic. Jen tak. Pozítří mi dojdou mašinky. Píšu tento článek. Jak to dopadne? Pokračování příště.

Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené