Tatínek Emanuel (54): Reportáž z nočníku II.- Hovínkožrouti

Tenhle článek mohl být o něčem úplně jiném. V neděli jsme využili počasí a vyjeli si ke známým, kteří mají na zahradě trampolínu, klouzačku, houpačku atd. I když největší atrakcí bylo pro dítě stříkat hadicí jahody a obracet seno, protože největší zábava pro malé dítě je opravdová práce, samozřejmě. Ale abych neodbíhal.

Dítě vesele skotačilo na trampolíně a deset metrů od něj, za komínem, se rojily včely. Moje babička byla včelařka. Když mi bylo asi jako synovi, dostal jsem najednou kolem patnácti žihadel, většinou do hlavy. Matně si pamatuji, že mi otok sjel pod oči a babička mi zkoušela strkat kolem očí sirky, abych trochu viděl, ale moc to tenkrát nefungovalo.

Tak jsem tedy pozoroval syna, oddával se nostalgickým vzpomínkám a říkal si, že jednou to první žihadlo dostat musí. Nedělní poledne je dobrá doba. A pak se uvidí, jestli je nebo není alergický. Kdyby byl, mám jako učitel zkušenosti jak s první pomocí, tak s voláním sanitky. Neříkám, že je to můj denní chleba, ale v tomto školním roce jsem ji volal k bezvědomí dvakrát. Ale jak to udělat, aby syn dostal právě jen to jedno žihadlo?

Pak si včel všimla manželka a okamžitě odvlekla dítě na opačný konec zahrady sbírat klacíky. Tam zas byli sršni... A taky se vůbec nic nestalo, a tak nakonec bude dnešní článek přece jen o nočníčkování.

Minule jsem končil tím, že naše dítě se naučilo chodit na nočník za týden, když za každé úspěšné vyčurání nebo vykakání dostalo dřevěnou mašinku, vagonek, kolejnice nebo tak něco. Také jsem prozradil, že mašinky a místo v bytě docházejí. Jak to bude dál?

Po jednom úspěšném vyčurání jsem syna odvedl do sklepa a předal mu přepravku od banánů, kde byla poslední malá drezína a tři poškozené koleje. Víc už nebude. Po návratu ze sklepa manželka synovi prozradila, když už je tak velký, že chodí na nočník, jak to vlastně je.

Největšími přáteli lidí jsou Hovínkožrouti. Jsou hrozně milí a nenápadně chrání malé děti před úrazy a nemocemi. Ale potřebují, abychom je krmili. Živí se vším, co odchází do odpadu a do popelnic. A náš Háša už může přispívat k jejich výživě tím, že bude vylévat nočník do záchodu a mýt si ruce...

Často platí, že čím větší pitomost, tím lépe funguje. Nejen při výchově, ale i třeba v politice, reklamě (na tu mám obzvláště spadeno...). Takže syn má po bytě tři nočníky. Když usoudí, že přišel čas nakrmit Hovínkožrouty, sundá si kalhoty, slipečky a vykoná svoji potřebu. Pak si pro nás dojde a jdeme spláchnout výsledek do záchodu, přičemž syn volá: „Mňam, mňam!“ Když byl syn hodný, odměním ho tím, že si může vzít záchodovou štětku a vytřít mísu, když to nevidí má dobrá paní. Pak si jdeme umýt ručičky. („Mňam, mňam!“)

Takže nočník máme snad zvládnutý. Problém je venku. Všichni jsme raději, když syn vykonává svoji potřebu doma. Je to snazší, umyjeme mu hned zadeček. Ale občas se mu nepodaří donést... V sobotu došlo k drobné nehodě ve výtahu. Tatínek vytíral.

A samozřejmě se nedá vyloučit jistá retardační recidiva. Podle rodinné tradice jsem já sám přestal v jistý okamžik chodit na nočník a začal močit k noze otcovy postele. Bylo to v srpnu 1968. Matka se domnívala, že právě otřes ze sovětské okupace byl spouštěčem mého chování. Já osobně si myslím, že spíš za to mohl nový zelený koberec, který mi připomínal travičku, ale matčina verze je hezčí.

Optimisticky doufám, že v dohledné době nebudeme nikým okupováni a syn nebude mít ani pražádný jiný důvod k pomočování...

A máme doma mašinky! A baví to s nimi syna i mě. Takže i příště mám o čem psát.

Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

„Nadstandardní“ služby u gynekoložky

KLUB TĚHULEK! TEREZA Většina těhulek na Babywebu rodí 2 nebo 3 týdny před termínem a já mám zase pocit, že se naše mimi bude držet do poslední chvíle jako klíště a prostě si to v tom svém bazénku bude užívat co nejdýl. Už jenom 3 týdny, ale tuším,... Celý článek »

Trombogenní stav

KLUB TĚHULEK! TEREZA Tak už jenom 28 dní! Ne že bych se nemohla dočkat, i když, ano, těším se na to, jaké bude naše miminečko, ale mimino už docela hodně tlačí a někdy bych potřebovala jeřáb, abych se mohla zvednout z postele nebo křesla! Takže s... Celý článek »

Stěhovaví Pražáci

KLUB TĚHULEK! TEREZA Po měsíci jsem došla ke své gynekoložce a po stoupnutí na váhu jsem se zděsila! Přibrala jsem 5 kg! To je pro mě naprosto nezvyklé. Za celé těhotenství s Martínkem jsem přibrala pouze 6 kg a teď už mám na kontě 9 kg a to tedy... Celý článek »

Dechová příprava na porod

KLUB TĚHULEK! TEREZA Jak jsem slíbila v jednom ze svých předchozích příspěvků. Zpětně posílám pozdravy od Máchova jezera. Z dovolené, která by se dala pojmout jako dechová příprava na porod.  Celý článek »

Dětská upřímnost nade vše

KLUB TĚHULEK! TEREZA „Mamííí, proč má ta paní tak velké břicho?“ Sedím v tramvaji a pohledem mě hypnotizuje asi pětiletá holčička. A hned jsem viděla, jak tomu nemůže uvěřit, kde že je to mimino jako schované?! Moje dvouapůlletá neteř se tváří... Celý článek »

Bazénování

KLUB TĚHULEK! TEREZA Uplynulý týden uběhl ve velké pohodě. Sice byl Martínek nachlazený, ale stejně jsme si to užili. Strávili jsme ho v „léčebně pro mentální anorektiky“, tedy u rodičů na Moravě. Poctivě „léčbu“ bere především manžel, nevím,... Celý článek »

Jen tak si těhotnět

KLUB TĚHULEK! TEREZA Za posledních 14 dní jsme byli u vody tolikrát jako za celé léto ne. Objeli jsme snad všechna pražská koupaliště a biotopy. A já mám pocit, že nám z Martínka roste český Michael Phelps. Ve svém roce a půl se ale vůbec nehodlá... Celý článek »

Zavřete dveře, otevřou se další dvoje

KLUB TĚHULEK! TEREZA Focení ve Fotopromě je vždy zárukou krásně stráveného dne. Člověk se ve spolupráci s jejich paní fotografkou a vizážistkou cítí jako bohyně! Na fotečky se už moc těším a doufám, že se budou líbit i vám.  Celý článek »

Uplynulý týden

KLUB TĚHULEK! TEREZA Uplynulý týden byl úplně skvělý. Martínek byl strašně rád, že po dlouhém cestování, změnách kuchyní a denních režimů je zase doma. Byl šťastný a já s ním.  Celý článek »

Litomyšl

KLUB TĚHULEK! TEREZA Začínám poslední třetinu. Čas je neúprosný a já začínám pociťovat změny. Jak druhý trimestr byl naprosto pohodový, porod daleko a nic mě nikam netlačilo, tak teď mám pocit, že se na mě valí spousta úkolů, že nemám nic zařízeno... Celý článek »

Rodina jako dubový háj

KLUB TĚHULEK! TEREZA V sobotu jsme odjeli na týden na dovolenou do Litomyšle. Tomu předcházelo pár dní na Moravě, kde se tentokrát odehrály otřesné věci. Vlastně ani nevím, jestli se mi o tom chce psát, ale pořád si říkám, že třeba si moje články... Celý článek »

V jámě lvové

KLUB TĚHULEK! TEREZA Řev, řev a zase řev. Tento týden jsem psychicky a tedy i inteligenčně na svém dlouhodobém minimu a to jen a pouze kvůli naší prvorozené ratolesti. Každý den, celý den: problém za problémem, stížnost za stížností a řev za řevem... Celý článek »

Pražáci na Moravě

KLUB TĚHULEK! TEREZA Neplánovaně jsme strávili týden na Moravě. Neteře byly na dovolené, tak měl Martínek babičku a dědečka sám pro sebe.  Celý článek »

Jak jsme zaseli, tak sklízíme

KLUB TĚHULEK! TEREZA Toto léto jsem propadla zahradničení. Samozřejmě tomu vůbec nerozumím, ale těší mě, že jsem přes zimu dobře přechovala lilie, které už pomalu odkvétají, a na kaly se teprve těším. Již jsme sklidili první várku jahod, roste... Celý článek »

E.n.o.u.g.h.

KLUB TĚHULEK! TEREZA Jakožto vystudovaný anglofil mám slabost téměř pro všechno, co jen odráží náznakem Anglo-americký svět. Na škole mě bavilo studium jako celek, nemůžu říct, že by jakýkoliv předmět z literatury, lingvistiky nebo kultury byl... Celý článek »

Těhotenská schíza

KLUB TĚHULEK! TEREZA Asi to známe všichni… Když si koupíme červené auto, chceme modré, jako má soused. Když jede někdo na prodloužený víkend na Mácháč, my se musíme letět plavit alespoň na 14 dní po Karibiku. Když jsme ve vztahu, chceme být... Celý článek »

Vodníci

KLUB TĚHULEK! TEREZA Uplynulý týden byl zase pohodový – ve znamení nákupů a vody. Někdy si říkám, jak je možné, že se Martínek narodil bez blan mezi prsty.  Celý článek »

Počkej! Pojď sem! Koukej!

KLUB TĚHULEK! TEREZA Náš Martínek má velikou snahu mluvit. Většinou vede monology u hraček, venku na procházce a v kočárku, nebo když jedeme v autě. Naše dítě přeskočilo ovšem slabikové období.  Celý článek »

Jedna porodní historka

KLUB TĚHULEK! TEREZA Strašně moc se těším, až ucítím miminkovské pohyby – zevnitř! Až bude škytat a až se bude pěstičkami a nožičkami tlačit ven. (Zatím je cítím jen zvenčí! Když se po mě Martínek sápe, přelézá mě nebo kope ve spaní.) Ale to, jak... Celý článek »

Kýbl radosti

KLUB TĚHULEK! TEREZA Nedávno jsem slyšela, nevím, jestli je to pravda, že Indové se chovají k těhotným ženám až s posvátnou úctou, protože si chtějí vybudovat „posvátný“ národ. Škoda, že se tato myšlenka nedá globalizovat. Uplynulý týden byl... Celý článek »

Tchýně, maminky a dcery

KLUB TĚHULEK! TEREZA Když jsem naposledy svěřila Martínka své tchyni, bylo 14. února 2016 a Martínkovi byl necelý rok. Martínek si to tehdá štrádoval Stromovkou v bačkůrkách a tenkých tepláčkách. Nohy měl zmrzlé až do večerního koupání a já se... Celý článek »

Ztráty a nálezy

KLUB TĚHULEK! TEREZA S dítětem jsem postupně přišla o: seberealizaci v práci a veškeré sociální vyžití – postupem času i pouhé pomyšlení na výše zmíněné, kvalitní spánek, své místo v posteli... Celý článek »

Milována dvěma muži najednou

KLUB TĚHULEK! TEREZA Kromě toho, že mám potřebu všechno stále čistit (tedy vyjma Martínka, který na sobě má permanentně zbytky jídla, hlínu, zubní pastu…), stále nakupovat a shromažďovat, tak mám také potřebu být obklopená lidmi, kteří mi dávají... Celý článek »

Zase v tom!

KLUB TĚHULEK! TEREZA S manželem jsme začali plánovat početí druhého miminka, protože jsme měli dojem, že s prvním dítětem už je to jeden velký stereotyp, spíme celé noci, nekojím, což znamená, že hormony nelítají jako na houpačce dolů a nahoru a... Celý článek »

Naposledy navštívené