Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme.

Tedy netvrdím, že syn je v používání nočníku úplně bezchybný. Občas jsa zabrán do hry nebo příliš unaven se ještě počurá. Tak dvakrát týdně. Ale nikdo nejsme dokonalý a občas se také zapomeneme, že. Já si zas dnes například zapomněl doma brýle... Zpočátku byl i problém s kakáním. Slyšel jsem na pískovišti, že některé rodiny dávají dítěti speciálně na kakání plenku, jinak že to nejde. Ale jde! Sice po čtyřech dnech při tom plakal, párkrát jsme raději po třech dnech použili čípek, ale nakonec se to samo upravilo. A kolegyně radila, že místo čípků po padesátikoruně stačí mydlinková voda. Ale celkem to vypadá na úspěch. Tak jsme zkusili další radikální zvrat v synově životě. Žena přišla s tím, že přišel dopis od čertů. Že jim musíme poslat synovy dudlíky nebo... Syn pochopil, že proti čertům jsme malí páni a dudlíky raději bez boje a bez pláče vydal. Občas si ještě pro sebe snivě zašeptá: „Dudu, dudu!“ Ale pochopil, že tahle životní fáze skončila. Být to na mně, čerty bych do toho netahal. Použil bych Dudánkovou vílu, která, jak známo, odebírá velkým dětem dudánky, aby je mohla dát těm malinkým a vždycky za odebrání dudlíku dítě odmění, zpravidla vláčky a kolejemi... Ale pochopitelně jsem ženino tvrzení nezpochybňoval. Tak si musíme vystačit s 24 mašinkami, 40 vagonky a asi 20 metry kolejí. Škoda. A tím se dostávám k jádru dnešního článku – k mašinkám.

Jsou vláčky hračkou pro děti nebo pro tatínky? Vzpomínám si, že mě můj děda a otec k vláčkům téměř nepustili. Pořád si lezli po zemi a já se mohl jen dívat. Ale jak, když jsem přes ně neviděl? Tak si svoji frustraci z dětství léčím teď. Ale čestně, syna k mašinkám taky pouštím. Úžasné je už to, že jsou koleje i vláčky hodně poškozené. Což skvěle zapadá do mojí výchovy. Kdo si neváží věcí, neváží si práce, a tedy ani těch, co pracují. Takže poškozené věci se nevyhazují, ale spravují. Platí to nejen pro vláčky. Když se cokoliv rozbije, syn mi věc přinese, abych ji opravil. Pokud to jde, opravuji. A na co nemám nářadí, to se vozí k dědečkovi. Ten má pořádnou dílnu, neopravuje jako já v kuchyni na koleně. Doufám, že jsme synovi vzorem. Je přece fajn mít šikovné vzory...

A jak už jsem napsal, největší zábava pro dítě je práce. Takže syn podává nářadí, přidržuje, šroubuje... A snad si mimoděk buduje kladný vztah k práci. Další skvělá věc je, že má paní snad pořád vytírá podlahu. Takže musíme Mašinkov soustavně rozebírat. Což nám ale umožňuje si obratem stavět nový, ještě lepší. Výrobci tvrdí, že jsou jejich systémy kompatibilní. Ano, jsou. Omezeně. Takže ne každý vláček projede každým tunelem, přes každý most atd. Tudíž pomocí výhybek stavíme různé trasy, po kterých projede jen některý vláček. Syn prostrkává vláčky po různých kolejích a zjišťuje, co kudy projede. Někdy syn staví sám. Málokdy se mu podaří logická trať. Ale učí se chybami. Každá další trať je lepší než ta předchozí. A baví ho to. A zabaví se sám. Zkrátka: „Mašinky do každé rodiny!“ (Za tuhle reklamu nejsem placen.)

Taky máme několik typů kostek. Z těch budujeme nádraží Zababov. To je zase z jiné pohádky. Myslím, že v létě se pustím s panem tchánem do výroby ostrova Sodor! Když se zamýšlím o svých článcích, vypadá to, že výchova našeho syna je procházka růžovým sadem. Samozřejmě že není. Máme problémy. A protože cizí neštěstí nejvíc potěší, budu našim výchovným problémům věnovat svůj příští článek. Ale abych čtenáře příliš nenatěšil, ony zas ty naše problémy velké nejsou...

Váš Emanuel Pavlík, Tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené