Tatínek Emanuel (57): Zasádrované léto

Jak jsem psal minule, synovi spadl na prsty kus železa. Nevím, jak dobře tříštivá zlomenina sroste. Stačí, jaké komplikace nám sádra přináší teď…

Dostalo se nám lékařského doporučení, že syn má být v klidu. Tak to bych byl taky rád… Ale jak na to? Máme zřejmě doma exemplář extrémně živého dětského jedince. Jemu sádra nevadí prakticky v ničem, i po žebříku vyleze. Používá loket.

Sice se mu snažíme ruku fixovat šátkem nebo obvazem, ale on to chápe jako perfektní bojovku. „Schválně, jak dlouho mi bude tentokrát trvat, než se vykroutím z tohohle?!“

Syn miloval odrážedlo, koloběžku a tříkolku. Sice je nějak zázračně „jednoruč“ ovládá i teď, ale dovolujeme mu s nimi jezdit jen chvíli a jen po patře našeho paneláku. Má být v klidu, že…

A nemůže se sádrou do vody. Což je v létě to nejhorší. Syn byl před úrazem skoro obojživelník. Trávili jsme aspoň hodinu denně ve vaně s kachničkami, lodičkami, stříkačkami, pistolkami… Už jsme se těšili ke známým do bazénů a na plovárny. A teď „utrum“.

Takže moje paní ze všech nejlepší se rozhodla, že využije čas k intenzivní výchově, zejména k odstraňování zažitých chyb a nedostatků. K tomu jí slouží i to, že jsem učitel, toho času na prázdninách. Tudíž jsme teď vlastně „na rodičovské“ oba.

Moje paní považuje za nejhorší chybu, že je syn vybíravý v jídle a že je zvyklý jíst i v noci. To noční jezení vzniklo tak, že nám pediatr tvrdil, že syn je hubený. Tak dostal, kdy si řekl. Vybíravost v jídle má asi po mně. Vzpomínám, že jako dítě jsem byl také vybíravý a v jídle jsem se nimral.

Ženinu snahu o to, aby syn snědl všechno, co dostane na talíř, podporuji, ale nesdílím její vášeň. Mám takovou vzpomínku z mateřské školy.

Byla jiná doba. Moje učitelky zažily válku a hlad. Takže se muselo jíst všechno, dojídalo se a jedlo se rychle. Kdo se loudal, dostal hlavní chod do polévky a sníst musel všechno.

Vážený čtenáři, už jsi někdy jedl rajskou polévku, do které ti někdo vhodil špenát, lojovaté hovězí a bramborový knedlík? Já ano. Vzpomínám si, že jsem se pozvracel. Dalších čtyřicet let jsem se rajské polévce a špenátu vyhýbal. Až teď jsem dospěl k tomu, že jsem ochoten se na ně nejenom dívat, aniž by to se mnou něco dělalo, ale jsem ochoten je i vložit do úst.

Snažím se syna přesvědčit, že moudřejší ustoupí. Ať sní všechno, že pozvracet se může vždycky. Ale příliš se mi to nedaří. Syn je paličatý po manželce. Ona se rozhodla, že ho nechá radši vyhladovět, než aby mu ustoupila. On zase radši hlady skoná, než aby snědl něco, co nechce. Patová situace…I když jsou situace, kdy se syn zapomene a jí i to, k čemu by obvykle ani nepřičichl.

Dělám o prázdninách synovi dopolední program. Zpravidla vstáváme kolem půl šesté a domů ho vracím kolem poledne. Jednou jsme vyrazili vlakem z Masarykova nádraží do stanice Nádraží Ruzyně, že se půjdeme podívat na letiště na letadla. Přišlo mi zvláštní, jací lidé s námi jeli ve vlaku. Většinou matky s několika dětmi. Prakticky neustále všichni něco jedli. Ony se na nás taky dívaly nějak zvláštně.

Až na nádraží jsem pochopil. Z nevysvětlitelných důvodů syn ukázal na tuším strážní věž Ruzyňské věznice a zavolal: „Mami, mami!“ V ten okamžik nás ostatní cestující vzali mezi sebe. Jasně si mysleli, že jdeme taky do věznice na návštěvu… A bylo nám nabídnuto jídlo. Abych neurazil… A syn se začal doslova cpát. Normálně skoro nejí ovoce, zeleninu, maso. Teď doslova „fedroval“. A nepozvracel se.

Upřímně nevím, jestli v Ruzyni je i ženská věznice. Třeba si spolucestující mysleli, že maminka je zaměstnankyně a chtěli si nás předcházet. Kdo ví… Nicméně syn se zdravě a plnohodnotně najedl.

S obsahem článku to tak úplně nesouvisí, ale pak jsme to vzali zkratkou přes nějaká pole, vyvrácené branky, přes zrezivělé ploty. Neznám to tam. A najednou jsme byli na letištní ploše. Vzpomněl jsem si, jak dědeček při sběru lesních plodů omylem v roce 1952 překročil státní hranici do Bavorska a pak prchal zpět. Tak jsme se raději taky vypařili… Abych v té věznici neskončil sám.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené