Tatínek Emanuel (59): Hodinová Polednice, s.r.o.

Moje dětství bylo plné mytologie. Když jsem přijel k dědovi do mlýna, na samotu u lesa, byl jsem prostorově omezen náhonem, kde přebýval vodník, který s oblibou stahoval k sobě malé kluky, zejména v červených holinkách. Jiné holinky jsem neměl. Já si je tedy mazal blátem i popelem, ale kdo ví… Prostě děda nechtěl, abych se coural sám blízko vody.

Z druhé strany můj svět uzavíral les, kde sídlil hejkal. Ze třetí strany byl drážní násep hlídaný pro změnu duchem listonoše podřezaného pod Železným mostkem. Už si nepamatuji, co oba zmínění dělali malým dětem. Ale na trať a do lesa jsem sám nechodil, protože jsem se bál. A o to dědovi šlo.

Poslední světovou stranu uzavírala skála, kde žily zmije. Ty byly opravdové. Bál jsem se jich ze všech uvedených rizik nejmíň, tudíž jsem si chodil hrát k nim a s nimi.

Když jsem zavítal k jiným příbuzným na Vysočinu, tam mě nikdo neomezoval prostorově, ale zato časově. Ve vesnici se zvonilo poledne a klekání. Tedy zvonila stará Sobotková, ať nepoužívám všeobecný podmět. O poledním zvonění vyrážela Polednice sbírat malé děti, které nebyly doma. Večer tuto úlohu obstarávala Klekánice. Naši chtěli, abych byl doma k obědu a k večeři. A jakmile jsem uslyšel zvonění, okamžitě jsem metl domů.

Dudlík jsem musel pro změnu odevzdat Čertovi, tuším 5.12. večer. A pořád, tedy každoročně, jsem musel slibovat nějaké věci Mikulášovi a psát Ježíškovi a tak…

Také u nás řádil Skřítek Pořádníček. Když jsem si večer před spaním neuklidil hračky, tak mi je teda uklidil on, ale vždycky si za to nějakou nechal a vrátil ji až za pár dnů, když jsem si poctivě uklízel.

Asi těch bytostí kolem mě bylo víc, ale nepamatuji si už všechny. Teď vychovávám vlastní ratolest. Teoreticky si člověk může plánovat ledascos, ale když se objeví výchovný problém, tak jeden sáhne po řešení důvěrně známém.

Takže syn už pochopil, že existují dvě sestry, Polednice a Klekánice. On jim oběma říká pro nedostatek slovní zásoby: „Baba“. Neplést si s babi. To je postava reálná a oblíbená, neb se synkem krmí slepice, zalévá zahrádku a zná jiná říkadla než já.

Zpočátku, asi měsíc, co jsme začali Polednici a Klekánici používat, poslouchala ratolest jedna báseň. Pak přestávaly poznenáhla obě sestry Baby fungovat. A tehdy se ozvaly šouravé kroky, ťukání hůlkou, vrzání dveří… A zase jsme měli měsíc poslušného potomka. Pak mu snad začalo docházet, že když slyší Baby, vždycky někdo z rodičů chybí…

Jednoho dne se nám objevila na stropě v dětském pokoji mokrá skvrna. Nechal jsem sousedce nad námi vzkaz na dveřích. Přišla asi v devět večer, zrovna když se syn vztekal, že spát je ještě brzy. Odvedl jsem ji do dětského pokoje, aby viděla… Nebylo to chtěné, ale syn ji viděl taky. Tedy na zlomek sekundy. Vyjekl: „Baba!“ A zmizel pod peřinou, kde do minuty usnul.

Od té doby, je to asi týden, se spinkáním zase nejsou problémy. A já dostal podnikatelský nápad. Máte nějakou výchovnou potíž? Zklamal Vás dětský psycholog? Moje firma Vám dodá strašidlo dle libosti.

Neučí se Váš potomek (tak do 2. třídy včetně)? Je libo Ducha pomocného dělníka, který se udřel k smrti? Nebo Ducha nezaměstnaného, který zemřel hlady? Oba budou sténat: „Že jsem se víc neučil…“

Při objednávání strašidla, prosím, buďte soudní. Ohnivý pes je hodně náročný a nehodí se do blízkosti hořlavých látek…

Pokud čte můj skromný článeček dětský psycholog nebo právník, nebojte se, nemyslím svůj podnikatelský záměr vážně. Nechal jsem se unést fantazií. I když… Můj nápad je nesmírně pitomý. A ty největší pitomosti se občas ujmou. V byznyse i v politice.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

líbí se mi to :) díky

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené