Tatínek Emanuel (6): Děti to přežijou

Nevím jak kdo, mezi dobrým a zlým se rozhoduji docela snadno. Ale život mi zpravidla nabízí volbu mezi dvěma zly. Ať udělám, co udělám, bude to špatně. Ale volba i odpovědnost je na mně.

Aby bylo jasné, o čem mluvím. Například moje spolužačka ze ZDŠ si kdysi při sáňkování počínala tak nešťastně, že si při nárazu do plotu jednu nohu zlomila a druhou až na kost rozřízla. V jisté fázi hojení se jí dostalo od dvou odborníků dvou rad. Zlomená se dobře hojí – cvičit. Rozříznutá špatně – absolutní klid na lůžku. Situace neměla řešení. Co dělat? Vzpomínám si, že usedavě plakala.

Abych se přiblížil výchově dítěte. Jako rodič se dostávám do podobného kouta poměrně často. Tak například. Náš ortoped radí nepoužívat klokanku, psychologové obecně tvrdí používat klokanku. Aby bylo jasno. To, co používáme, není klokanka, ale nosítko, ale já tomu říkám klokanka. Podobně se přeříkávám u dupaček a „bodýčka“. Takže otázka zní, deprivovat dítě nedostatkem fyzického kontaktu a klokanku hodit do popelnice, nebo si klokanku ponechat a riskovat vývojové deformity kostry? Čím více informací sháním, tím více jsem na rozpacích.

Zeptal jsem se dokonce na zkušenosti kolegyň v práci. Rozhřešení se mi nedostalo, zato jsem vyslechl následující příběh. V raných letech osmdesátých porodila maminka ve dvouletých intervalech tři děti. V jistý okamžik se ocitla s kočárkem a se dvěma dětmi za ruku na nástupním ostrůvku. Stojící děti, čtyři a dva roky, zůstaly stát na ostrůvku, ona vnesla kočárek s novorozenětem do tramvaje. A tramvaj se rozjela. Trvalo jí asi sto metrů, než přiměla řidiče, aby zastavil. Nakonec vystoupila s kočárkem kdesi v půli ulice mezi auta a na ostrůvek se vracela. Děti na ostrůvku si dozajista myslely, že se opakuje pohádka o Jeníčkovi a Mařence. Matka je opustila v lese velkoměsta. Několik týdnů s ní pak chtěly chodit i na záchod, aby jim zase neutekla, a bály se usínat, aby se nevzbudily kdesi odložené, a vykládaly to na potkání. Kolegyně si pak nějak spíchla vak na nošení dítěte. Svoji nemocnou páteř tím sice dorazila, ale přišlo jí to jako menší zlo, a zdá se, že dítě to přežilo bez vážnější újmy.

Ale zpátky k tématu. Rodičovství je prostě plné rozhodování, které často vůbec není jednoduché. Trochu mě uklidňuje jen to, že v tom nejsem sám. Napoleon radil svým generálům, aby si uvědomili, že pokud jejich armáda trpí únavou, zimou a hladem, nepřítel, operující ve stejném terénu, za stejných podmínek, je na tom pravděpodobně stejně. Ne, že bych považoval ostatní rodiče za nepřátele, ale předpokládám, že operují-li „ve stejném terénu“, jsou na tom podobně, jako já.

Chci tímhle sloupkem říci, milí spolurodičové, že pokud se někdy cítíte v bezvýchodném postavení, nejste sami. Ale věřte, že vaše dítě drtivou většinu vašich špatných rozhodnutí přežije. A vy se snažte přežít taky, protože jako mrtvý rodič svému dítěti nepomůžete.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené