Tatínek Emanuel (61): Co ze mě to dítě udělalo?

Supermarket. Týdenní nákup. Syn už je příliš starý (dva a půl) na to, abych ho udržel v nákupním vozíku. Takže pobíhá, eventuálně se projíždí mezi regály na tříkolce, koloběžce, nebo odrážedle. Sem tam si utrhne kuličku vína, někdy se zmocní rohlíku, koblihy, koláčku…

Jakmile to vidím, napomenu ho, že to bylo naposled, a přihodím si do vozíku mikrotenový sáček. Většinou se synátor párkrát zahryzne a věc doličnou mi přinese. Já ji vložím do sáčku, zaplatím na pokladně. Někdy syn překvapivě zbaští celý rohlík, nebo to něco. Při pokládání na pás si všimnu pytlíku a nahlásím pokladní zkonzumované zboží.

Ale stalo se mi a ne jednou, že se sáček někam nalepil a vypadl na mě až při nakládání do auta. Co teď? Syn už je nevrlý a má slíbeno, co bude, až se vrátíme z nákupu a teď ho znovu táhnout na pokladnu kvůli rohlíku za 1,50 Kč? A je ze mě rázem zloděj!

A to nic není. Taky mě syn donutil začít podvádět svoji manželku a zneužívat funkci ve Výboru Společenství vlastníků bytových jednotek.

To je tak. Vždycky když jdu se synem ven nebo kamkoli, manželka mi vyjmenuje, co všechno bychom neměli dělat. Dejme tomu, že nemáme skákat do kaluží. Vzpomínám si, že jako dítěti mi taky zakazovali skákat do kaluží.

Hádejte, co chce můj syn hlavně dělat? No ano, skákat do kaluží! A já mu to chci dopřát. Ale mám se kvůli tomu hádat s paní? Tak jí lžu. Tedy podvádím ji.

A využívám/zneužívám k tomu kancelář SVJ. Když se synem vrátíme domů, zpravidla nás paní vyplísní, že jsme jako čuňata. A to neví, že cestou domů se zpravidla stavujeme v kanceláři, kde syna drhnu pískem na nádobí. Ten je taky erární. Ten písek. Tolik ke zneužívání.

Další hříchy už nemám, alespoň ne dokonané. Občas, zejména když se syn vzteká a já nejsem schopen z něj dostat proč vlastně, tak mám myšlenky na ublížení na zdraví s následkem smrti, nebo přímo na zabití v afektu, ale zatím jsem se nedostal ani do stádia plánování, nebo příprav. Jen mi to tak probleskne hlavou… Ale myslím, že to každému rodičovi.

V očích sousedů se stávám nebetyčným lakomcem, který už šetří i na pytlících do vysavače. Když mě vidí sedět u kontejneru a pinzetou vybírat z vysavačového pytlíku smetí, co si jiného mohou myslet? Nevědí, že oblíbenou zábavou mého syna je vysávání. A vysaje úplně všechno. Peníze, knoflíky, klíče, šroubky… A já to pak přebírám.

Každý muž má svou Achillovu patu. Můj otec opravil skoro všechno kromě televizí. Těch v životě rozebral asi pět. Žádnou nedal dohromady. Mojí noční můrou je bublifuk. Stačí smíchat jar a vodu. V nějakém poměru. A jsem jediný, komu to nebublá.

Zkrátka jsem si položil otázku, zda jsem pro svého syna příkladem spíše následováníhodným, nebo výstražným. A výsledkem bylo, že jsme jej zapsali do školky. Soukromé, ve státních není místo, i když mým zaměstnavatelem je základní a mateřská škola. Ale školka, to bude mé příští téma.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené