Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky?

Synovi budou v únoru tři. Cítíme, že máme dva výchovné problémy. Je „poněkud“ vybíravý v jídle. Respektive je ochoten denně jíst krupicovou kaši, chleba, rohlíky, suché špagety, suchou rýži a vařený hrášek. Jednou týdně sní jablko nebo banán. Dále je ochoten jíst vybrané tvarohové a smetanové výrobky asi pěti druhů. Zná jejich obaly. Pokud mu chceme podvrhnout produkt stejné chuti od jiného výrobce, musíme ho „přendat“ do známého obalu. Pije jenom vodu z kohoutku.

Takže syn vůbec nejí maso a masné výrobky, prakticky vůbec zeleninu a ovoce. Odmítá cokoliv sladkého.

Ze všech stran slyšíme, že jsme si dítě rozmazlili a že je snadná pomoc. Nechat ho vyhladovět. Skutečně. Po osmnácti hodinách, kdy jsme mu nabízeli jen kuřecí maso a kdy poslední hodiny jen plakal v koutě a prosil o chleba a vodu, byl ochoten si kousnout do masa. Okamžitě se pozvracel.

Ustoupili jsme. Vždycky mu nabídneme jídlo, které máme my. Když ho odmítne, dostane chleba. O prázdninách z šedesáti nabízených jídel odmítl šedesát a vzal si chleba. Asi bude rozmazlený… Nepomohla by nám školka? Tam by ho možná strhl příklad ostatních dětí. Nebo bychom ho alespoň neviděli plakat hlady.

A potom syn téměř nemluví. Pasivně zná stovky slov, správně reaguje na pokyny, rozumí nám. Ale asi se mu ještě nevytvořily ty správné synapse kolem řečových center… Má potřebu s námi komunikovat. Používá posunky, ukazuje, vytváří si vlastní slova. Prý máme být v klidu. Do tří let má času dost. Ale nepomohla by mu zase školka?

Na státní školku můžeme zapomenout jako těch dalších sedmdesát tisíc rodičů letos odmítnutých dětí. Chápu, že společnost provádí protipopulační politiku. Dítě do osmnácti let stojí dle mých výpočtů rodinu přes milion a společnost dodává další milion. Když k nám přijde osmnáctiletý zahraniční dělník, nestál nás nic a může začít okamžitě tvořit hodnoty, platit daně a pojistky. Je ekonomicky nevýhodné mít děti.

Takže děti jsou koníček. A na koníček si musí každý, aby ho mohl provozovat, vydělat, nebo ušetřit. Zbývá soukromá školka.

Aby se dítě aklimatizovalo, rozhodli jsme se ho tam posílat zpočátku jen dvě dopoledne týdně. Pak se uvidí. A nastoupil koncem srpna, kdy je ve školce dětí málo, aby vychovatelky na něj měly ještě víc času. Soukromá školka je vstřícná, však si za to platíme…

Takže ve dvou a půl letech začal syn chodit do školky. Podle legendy Alexandr Makedonský byl od šesti let vychováván společně s devadesáti devíti vybranými, urostlými a bystrými chlapci. Jenomže byli všichni o dva roky starší než on. Jemu to nikdo neřekl a chtělo se od něj, aby zvládl totéž co ostatní. Drsná výchova. A účinná. Stal se z něj téměř pán světa. Co bude z našeho Haštala? To je ta vznešená výchovná myšlenka.

A nakonec ta méně vznešená myšlenka. Žena si na dvě dopoledne týdně od syna trochu odpočine. Bude mít tedy víc klidu na domácí práce. Snad se trochu uleví i mně.

Co se z našich očekávání splnilo? O tom příště.

20. 9. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené