Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku!

Měl jsem dojem, že všechny děti by už chtěly být nejlépe hned dospělými, ale chyba lávky. Syn říká, že chce být pořád tak malinký, jak je teď. Chce být navždycky u maminky a u tatínka a rozhodně nechce ničím být a nikdy nebude pracovat.

Zpočátku se mi jeho názory zdály, no… Zpozdilé? Ale když tak o tom přemýšlím… Já rozhodně nerostu, zato regulérně stárnu. Nechtěl bych být vlastně taky malinkým chlapečkem, nemít žádnou odpovědnost, žádné starosti, pořád si jenom hrát? Už opravdu cítím, jak se mi hlásí věk. Nejvíc na očích. Se vším ostatním se dá ještě něco dělat, ale s očima už zkrátka ne… A zpátky k synovi.

Měl jsem před jeho narozením o rodičovství mlhavé, zkreslené a většinou zcela scestné představy. Ty mi beze zbytku nevycházejí. Syn neumí a nedělá, co bych očekával, zato umí a dělá, co bych nečekal.

Taky jsem pochopil, proč jsem jedináček. Matka mi to vysvětlovala jednou bytovými důvody, podruhé svým zdravotním stavem. Nikdy mi neřekla, že jsem byl tak příšerné dítě, že by druhé takové nepřežila. Asi se chtěla dožít vnoučat.

Ony jsou děti různé. Některé se asi už od tří měsíců samy přebalují, začínají pomáhat svým rodičům v domácnosti a přitom si před spaním studují Ottův slovník naučný. Své rodiče na slovo poslouchají a každý večer se jich po modlitbičce ptají, jak by jim mohly život ještě více zpříjemnit.

Nemusím snad ani psát, že tyto děti, když jsou požádány, aby šly spát, vyčistí si samy zuby, umyjí se, zalehnou a dvanáct hodin vzorně spí. Před jídlem si automaticky myjí ruce, jedí způsobně příborem a všechno, co se jim předloží. Od prvních narozenin za jídlo květnatými výrazy děkují a chválí kulinářské výkony zhotovitele krmě. Hrají si tiše samy v rohu místnosti, samy se oblékají a pečují o čistotu a vzhled svého oblečení, hraček i okolí. S rodiči zapřádají diskuse na abstraktní témata. Prosí je, aby byly přihlášeny do jeslí s výukou golfu a tří cizích jazyků. Ve volných chvílích přemýšlejí o své budoucí profesní kariéře.

Rodiče právě takových dětí nechápou, že existují i jiné děti. A je to neuvěřitelné, například moje dítě jiné je. Jsou mu tři. V noci spí přerušovaně, tak na čtyřikrát po dvou hodinách. Jí asi deset druhů potravin, nic jiného. Maso, ovoce a zeleninu nevezme do úst. Tak tohle všechno si pamatuji, že mi bylo také vytýkáno, tohle má po mně. Prakticky nemluví. Neposlouchá. Není ochoten hrát si ani pět minut sám. Tohle má zase po manželce.

Rodiče vzorných dětí jsou přesvědčení, že my své dítě špatně vychováváme, když je takové, jaké je. Já si ale nemyslím, že bychom dělali zpočátku něco zásadně jinak než oni. Ale geny se zkrátka prosadily.

Mému otci bylo třiadvacet, když jsem se narodil. Já byl při narození svého syna bez dvou let dvakrát starší. Mé matce bylo jednadvacet a byla dětská sestra. Bydleli u matčiných rodičů a ti jim v zásadě byli ochotni pomáhat. Na další dítě si netroufli.

Já, sám jedináček, jsem si vždycky přál velkou rodinu. Ale je třeba pohlédnout pravdě do očí. Už na to nemáme síly ani fyzické a hlavně ani psychické. Nemáme podporu od žádných příbuzných. Je jiná doba. Minulý režim prováděl propopulační politiku. Současná politická garnitura zřejmě razí státní politiku žádného dítěte.

S třetími narozeninami našeho Háši by se měl změnit i život naší rodiny. Ženě skončí rodičovská dovolená. Měla by se vrátit do pracovního procesu a syn by mohl nastoupit do státní školky. Ale má paní práci nemá a školky jsou plné.

Shánění práce s malým dítětem, když nemáte hlídání, jednání s úřady, to je opravdu zajímavé téma. A já mám proto stále o čem psát.

Ale aby můj článeček snad nevyzněl pesimisticky. Jsem sice nevyspalý, neurotický, částečně šílený, pracovně téměř nepoužitelný, tloustnu, nemám čas na svoje staré koníčky a téměř jsem se přestal stýkat s okolím, ale uznávám, že rodičovství k životu patří. Kdybych nebyl rodičem, kus mého lidství by mi chyběl.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené