Tatínek Emanuel (68): Matka v pracovním procesu

U zvířat a u primitivních národů se mateřská a rodičovská dovolená neposkytuje. Ale naše civilizace teď a tady postupuje právě tímhle způsobem. Ať už si o tom myslí kdo chce co chce. Je to fakt.

Ale i rodičovská dovolená jednoho dne skončí. Pak se rodič vrací do práce, nebo pokud ji před nástupem na mateřskou neměl, začíná si ji hledat. V praxi to často splývá.

Navrátilec, zpravidla žena, do původního zaměstnání, je buď rovnou preventivně propuštěn, nebo jsou mu nastaveny takové podmínky, že odchází sám. Ano je to nezákonná diskriminace. Ale podle zákonů se nesmí tolik věcí, které se v praxi běžně dělají…

Co matce po skončení rodičovské zpravidla chybí nejvíc je čas, energie, často i peníze. Takže aby se mnoho let soudila s původním zaměstnavatelem, nepřipadá v úvahu.

O čem se baví matky na pískovišti? O všem možném, ale o práci až překvapivě často. Respektive o tom, kdo ze známých marně shání, kdo se víc bojí, že vhodnou nesežene… Práce prostě je rodičovský problém. Samozřejmě, nejen rodičovský.

Slovy básníkovými: „Být ženou, už to znamená trpěti!“ Při shánění zaměstnání to rozhodně platí. Pokud jste žena a nemáte dítě, potenciální zaměstnavatel vás nechce, protože je určitě chcete mít. Pokud jste po mateřské, z profesního životopisu se to jaksi pozná, tak určitě nezvládnete zaměstnání a péči o dítě dohromady. To přece ví každá bezdětná HR managerka hned po škole.

Takže se můžete hlásit jen na takové místo, které kromě Vás nechce žádný muž, nebo žena s prokazatelně odrostlými dětmi. Potvrzení o neplodnosti se při přijímacím pohovoru nevyžaduje. Co kdybyste se rozhodla si dítě adoptovat?

Ano, trochu přeháním. Ale poté co Vám na padesát reakcí na volné místo nikdo ani neodpoví a na dalších deset se Vám vrátí odezva, že nesplňujete požadavky, i když je zjevně splňujete, se u Vás může vyvinout taková představa.

Také absolvujete pár desítek pohovorů. Dítě už od večera jako naschvál kašle, teplotu mu radši ani neměříte. V noci se moc nevyspíte, protože ho přikrýváte a saháte mu na hlavičku. Hlídá buď sousedka, která musí přesně v tolik a tolik někam odejít, nebo si zaplatíte soukromou školku, kde dítě zásadně zvrací a pomočuje se. V rámci obranné reakce se v noci přejíte a ráno tak tak dopnete kostýmek. Cítíte se hrozně.

Pak začíná pohovor. Nepostoupíte do dalšího kola. Poskytnou Vám i zpětnou vazbu. Že působíte roztěkaně a máte málo sebedůvěry. S množstvím odmítnutí Vaše sebedůvěra dále klesá.

Zpravidla po půl roce matky rezignují. Přestávají aktivně shánět. Přestávají věřit, že by je někdo zaměstnal. Paradoxně, v ten okamžik začínají mít nárok na sociální dávky. Přežívat se s nimi dá. Prakticky věčně.

Existují matky, které v posledním vzepětí přijmou práci, která je pro ně zcela nevhodná. Dojíždějí přes půl města, dávají dítě do soukromé školky jako první a vyzvedávají jako poslední. V noci perou, žehlí, uklízí. Štvou se. A přece nejsou časově flexibilní a mají v práci velkou chybovost. Přitom je hryžou výčitky, že jsou špatnými matkami a zanedbávají dítě… Stejně s nimi nakonec ve zkušební době rozvážou pracovní poměr a vracejí se do skupiny nezaměstnaných.

Existuje i zvláštní skupina překvalifikovaných matek. Jsou to dámy, které zastávaly vysoké funkce, když jim začaly vyzvánět biologické hodiny. Nemají finanční potíže. Společnost od nich očekává, že nejlépe měsíc po porodu si najmou kojnou, chůvu, více posluhovaček. Vrátí se na managerský post.

Jenomže řada z nich si chce svoje mateřství opravdu naplno prožít. A teprve pak začínají shánět práci a nechtějí v ní trávit osmnáct hodin denně. A i když si opakovaně downgradují svůj profesní životopis, stejně je nikdo nechce. Jsou podezřelé. Nezbývá jim než podnikání. Jelikož jsou výkonné, nakonec končí zase na osmnácti hodinách práce.

Nepíšu přímo o samoživitelkách. Ale u nás už není zakotven model, že by rodina měla žít jen z mužova platu. Takže i když muž rodinu uživí sám, žena to nerada přijímá. Těžce to nese. Takže většina žen, které znám, se stejně chová alespoň trochu jako samoživitelky. Samozřejmě existují i domácnosti, které jen z mužova platu nevyžijí. Tam je problém i existenční.

Mno. Tak moje paní shání práci přesně měsíc. Jsem sám zvědav, jestli příště budu rozvádět tohle téma, nebo přejdu k jinému. Zpočátku se mi to zdálo jako látka vhodná na fejeton. Teď už se mi to jeví spíš na novelu. A možná, že se nakonec narodí román. Snad ne na pokračování!

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Kamik
Kamik

Tak bohužel reality je tvrda. Žena po mateřské je považována za něco jako podřadný druh. Švagrová dostala výpověď pro nadbytečnost u svého předchozího zaměstnavatele. Za cca 5 měsíců sehnala místo v jednom nejmenovaném státním podniku. Bohužel ve zkušebce dostala výpověď, protože bylo rozhodnuto o zrušení jiného místa a dotyčného nechtěli vyhodit, tak ho přesunuli na její místo a jí ve zkušebce vyhodili. To jí ještě vylepšilo životopis (kombinace mateřská a výpověď ve zkušební době je neodolatelná). A práci nakonec sehnala po roce a třičtvrtě po rodičovské....

Mě čeká návrat do práce za cca 5 měsíců. Tak jsem zvědavá.

 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené