Tatínek Emanuel (69): Bylo, nebylo…

Zachytil jsem na webu titulek jakéhosi článku, kde se jednalo o odposlech kohosi o čemsi. Odposlouchávaný z něj nepochybně vyšel jako psychicky nemocný hlupák. A informace se mi propojila.

Dnes mě probudil syn ve tři ráno. Odpoledne už nespí. Večer chodí spát mezi 19.a 20. hodinou. Já bohužel později. Vstává zpravidla v půl šesté, občas přetáhne až do půl sedmé, výjimečně vstane ve čtyři a dnes zkrátka ve tři... Všechny pokusy ho to odnaučit selhaly. Tak se s tím musíme smířit. Vstávám s ním.

Chtěl se mnou hrát fotbal. Nebo chtěl televizi, nebo skákat se skříně, nebo se honit... Asi před měsícem se v bytě pod námi vyměnili nájemníci. Ta nová paní vysloveně nemá pochopení pro denní režim mého syna a není zvyklá na panelový dům. Tak jsem synovi navrhl, že mu povím pohádku.

Byl jsem přesvědčen, že je vlastně jedno, co budu říkat, hlavně, že budu mluvit. Asi jako když fakír pohybuje kobře před nosem píšťalkou. Ta je zaujata pohybem, ne zvukem. Stop! Má kobra nos?

Syn na můj návrh přistoupil a já začal. Tam, kde uvedu tři tečky, to znamená, že jsem usnul, syn se mnou zatřásl a já pokračoval.

„Bylo, nebylo. Za devatero horami, jedním kruhovým objezdem a skládkou vyhořelého jaderného paliva se rozprostíralo jedno království. Pan prezident s královnou dlouho nemohli mít děti, až se jim narodila...

Budulínek! Ten svého dědečka a babičku zrovna dvakrát neposlouchal! Asi jako ty, Hášo. Venku je ještě noc, všichni normální lidi spí a já ti tady vyprávím pohádky. Nechceš taky spát? Hm. Tak dál.

Sotva se princezna narodila, přišly za ní tři sudičky. To se tenkrát, když ještě nebyla ani televize, ani internet, ani prognostické ústavy, dělalo. Jedna věštila, že bude Sněhurka krásná a milá, druhá, že se dobře vdá a třetí ... a spali a spali a spali a jestli neumřeli, spí tam dodnes...

Karkulka nepoznala, že je to zlý vlk. On vlastně nebyl zlý, jen hladový. Ony šelmy nežerou lidi proto, že by jim chtěly ubližovat, ale proto, že něco žrát musejí a zrovna tam žádný kus žvance nebyl...

Macecha s dcerou byly na Popelku tuze zlé. A když se vydaly na královský bál, sesypaly dohromady hrách, čočku a popel, aby Popelka měla co dělat, když už všechny řádné práce měla udělány. Chovaly se jako ty, Hášo, když rozebereš všechno lego, co máme, sesypeš to s korálky, knoflíky, igráčky a usneš, to sem pak tatínek cítí jako... jako ta Popelka...

Růženka, jakmile si kousla do otráveného jablka, okamžitě usnula na tři sta let a s ní celé království a trpaslíci taky a taky ta devítihlavá saň, co se na ní Bajaja už chystal a taky Méďa Béďa a medvědi od Kolína a Krteček..."

Já myslím, že už nemusím pokračovat. Pro ilustraci toho, co vyprávím synkovi nad ránem to jistě stačí. Co to s ním dělá? Když se nás manželka ptala, co jsme v noci dělali, připustil jsem, že jsem vyprávěl pohádku. Manželka se dále ptala syna, jak se mu tato líbila. Ten prohlásil, že moc. A roztáhl ruce na maximální rozpětí, aby žena pochopila, jak moc.

A co když nás někdo odposlouchává? Technicky to možné jistě je. A proč by nás jako odposlouchával? Třeba existuje nějaká tajná směrnice Evropské unie. Všechno veřejné už je zregulováno. Volný prostor pro další regulaci už je jen v soukromí, v rodinách. Třeba nás udala sousedka pod námi, že naše dítě nespí v dobu určenou EU pro spánek. A teď budou mít Oni na základě záznamu mého vyprávění jasný důkaz, že nejsem normální...

Omlouvám se. Neblouzním z hladu, ale z nevyspání. Jdu někam něco učit. Mám dojem, že v šestce dnes nechám umřít Alexandra, v sedmičkách upalujeme Husa, v osmičce rozebíráme Říjnový diplom, Prosincovou ústavu, Únorovou ústavu, v devítce nastolujeme komunismus, žena je druhý měsíc bez práce... K obědu bude kuře, daňové přiznání za ... dveřmi..............................

28. 3. 2014Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené