Tatínek Emanuel (7): Koho se zeptat

Naprostou většinu výchovných problémů lze zvládnout instinktem. Na další stačí logická úvaha. Občas nezbývá, než si přečíst návod nebo příbalový leták. Ale lidstvo je na dnešní úrovni proto, že se jednotlivec dokáže poučit z cizích zkušeností. Takže když něco nevím, tak se zeptám.

Koho se na radu neptat? Na radu se neptat vlastně nikoho. Má smysl ptát se na zkušenosti, na názory, na tipy. A pak si člověk musí všechno srovnat ve vlastní hlavě, přizpůsobit konkrétním podmínkám a aplikovat na vlastní dítě, na vlastní odpovědnost.

Nejméně vhodné jsou zpravidla autoritativní rady matek jedináčka. Kolegyně, která má dětí pět, mi to vysvětlila nejnázorněji. Nejhorší prý bylo, když se jí narodilo druhé dítě. Myslela si, že už všechno ví a umí. Ale její druhé dítě mělo úplně jiný temperament, spánkový režim, trávení, zkrátka skoro úplně všechno jinak než dítě první. Musela zase přicházet na všechno znovu od začátku. Když se jí narodilo třetí dítě, zjistila, že přece jen existují určitá obecná pravidla. U čtvrtého se v tom utvrdila, u pátého nabyla jistoty. Teď se teprve začíná cítit jako středně zkušená matka. Už se opravdu těší na svoje další děti. Je jí teprve pětatřicet. Jak praví jedno reklamní heslo: „Je připravena na neočekávané.“ Ale i ona má problém. Manžel další děti, kdož ví proč, nechce.

Pak mám v okolí ještě jednu prababičku. Tři vlastní děti, proměnlivý počet vnoučat a už i pravnoučat. Zatímco matka pěti dětí, když ji poprosím o tip, mi zpravidla dá zhruba tři možnosti, zasloužilá babička i sedm. Obě mě nezapomenou upozornit, že jim to fungovalo, ale to není záruka, že to zabere i u nás.

Samozřejmě má smysl se ptát i vlastní matky. Před dvaceti a více lety byla sice hodně jiná doba, názory na výchovu byly jiné, dětské zboží na trhu nesrovnatelné, nicméně jednu výhodu mateřské zkušenosti mají. Máte se svým dítětem společné geny, takže co kdysi „zafungovalo“ na vás, mohlo by s určitou pravděpodobností a v omezené míře „zabrat“ i na ně.

Takže pokud vám někdo bude radit, jak co máte dělat s tím, že je to úplně zaručené a jediné možné, protože na jeho ratolest to vždycky platí, ale vám rada nezabere, nezoufejte a neciťte se jako neschopný rodič. Chyba není ve vás, neděláte nic špatně, jen musíte zkusit něco dalšího, jiného.

Pokud se stydíte se ptát, protože si myslíte, že je ostuda tohle nevědět, vězte, že je to lichý předsudek. Pokud se přes něj nedokážete přenést, pověřte sběrem informací manžela. Aspoň tak to funguje u nás. A nám se to osvědčuje. Ale jak jsem uvedl výše, nepřijímám záruku za fungování našeho modelu v jiné rodině.

Váš Emanuel Pavlík, tatínek malého Haštala

26. 6. 2013Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené