Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže divit, že okolí neví, jestli jeden je dědeček, nebo tatínek…

Myslím, že v mém synovi tento omyl, stejně jako všechny předchozí, žádný traumatický zážitek nezanechal. Díval se skrz paní jako přes mikrotenový sáček a nereagoval na ni. Jednak si nikdy není úplně jist, jestli oslovující cizí stařenka (tj. každá osoba ženského pohlaví nad asi 16 let) není Ježibaba, která ho chce sníst, nebo Jezinka, která ho chce někam odvléct. S těmi se přece nebude bavit. A jednak ještě neumí moc mluvit…

To znám ze života horší zážitky z dětství. Asi před patnácti lety jsem pracoval s kolegou, budu mu říkat „J“, kterému se rozešli rodiče. To by v dnešní době nebylo nic mimořádného, že? Ale maminka začala žít s jiným pánem. To se prý dnes také stává. Ale to, že ten nový tatínek byl otcem biologockého tatínka, to už tak běžné není.

Takže pro milého „J“ se dosavadní dědeček stal rázem tatínkem, tatínek bratrem, maminka tak trochu babičkou a on sám sobě strýčkem… A „J“ tedy rozhodně úplně normální nebyl. A já si to ani nevymyslel, ani neukradl Cimrmannovi…

Ale zpět ke mně a k mému synovi. Jsem už v tom věku, o kterém moje současná kolegyně, takto vicemistryně Evropy v jedné gymnastické disciplíně, říká, že člověk by se měl před rozvičkou trochu rozcvičit, aby si moc neublížil… A mému robátku je to úplně jedno. Zaječí: „Utíkej, Káčo, utíkej!“ (U nás doma se používá jako výzva ke hře na honěnou.) A vyrazí. Sice se vždycky zatím před vozovkou zarazil, ale kdo se má na to spolehnout?

Takže vyrážím bez rozcvičky za ním. A skoro vždycky si při tom něco na pohybovém aparátu natáhnu. A to je denně. Nebo takové hřiště. Skoro si myslím, že mi to syn dělá schválně. Já se třeba i rozcvičím, ale syn si jde hrát spořádaně sám na pískoviště. Já vychladnu jak brankář, na jehož branku se neútočí. Pak syn vykřikne: „Miluju tatínka!“ (Znamená: „Pojď mi dávat záchranu, nebo se ti natluču a maminka tě bude peskovat...“ Takže startuji notně zatuhlý a robinsonádou chytám syna padajícího z jakési provazové prolézačky. Rameno mě bolí už třetí měsíc.

Jak jsem na tom s fyzičkou špatně, jsem si uvědomil naposledy při prostoji před hračkářstvím. Když pospíchám, syn to vycítí a zdržuje. Když naopak nevím, co s časem, syn podává výkony hodné výkonostního běžce.

Do školky to máme něco kolem půl druhého kilometru. Toho dne je uběhl za 12 minut. Z logiky věci, já za ním. A všechny autobusy a tramvaje pak dojely do zastávky v okamžiku, kdy jsem tam došel. A byly plné a já si nesedl. Tudíž jsem skončil před hračkářstvím, kde jsem potřeboval synovi koupit jakousi dohodnutou cílovou prémii, čtvrt hodiny před otevírací dobou. Naštěstí tam byla lavička. Na ní dva notorici čekající až se otevře vedlejší sportbar. Přisedl jsem si a nohy a ruce se mi třásly skoro jak jim. Znovu jsem si pro sebe řekl: „Proč já si to dítě nepořídil tak o dvacet let dřív…“

Manželka půl roku nemohla zavadit o práci, kterou by chtěla. Tak začala nenápadně znovunastolovat již vyřešenou otázku dalšího dítěte. Tvrdě jsem se tomu opřel. Jestli nechce své děti vychovávat jako vdova, zůstaneme při jednom. Když nemůže získat práci jakou chce, musí tedy přijmout práci, jakou nechce, co se dá dělat.

Abych to vysvětlil. Žena se snažila o práci, která by jí umožňovala věnovat se především dítěti. Vodit ho do školky, ze školky, na kroužky, věnovat se mu. Prostě osm hodin denně (ještě raději méně) v práci blízko bydliště a domů s čistou hlavou. Což nevyšlo. Asi proto, že byla překvalifikovaná, tudíž podezřelá. A navíc malé dítě… Tak se nedalo nic dělat. Musela přijmout vedoucí místo. Od nevidím do nevidím, odpovědnost, řízení kolektivu… Přesně to, co jsme nechtěli. Rovnou jí neoficiálně řekli, že bude-li dítě nemocné, ať zapomene na to, zůstat s ním doma. Samozřejmě, že má pracovní smlouvu na dobu určitou…

A to byste nevěřili, syn okamžitě onemocněl. Takzvaná herpes-angína. Naštěstí mám prázdniny! Synovi se udělalo dobře asi čtvrtý den. To se příznaky projevily u mě. No, užil jsem si to rodičovství.

Takže si oproti tradiční rodině u nás doma úplně otáčíme role. Domácnost a dítě bude moje. Manželka, co se dá dělat, musí proti své vůli budovat kariéru. Žádnou pomoc zvenčí nemáme.

Abych na tomhle světě vydržel co nejdéle, začínám žít zdravě. Současně osekávám všechny svoje zbývající mimorodinné aktivity. Takže tohle je například jeden z mých posledních článků pro Babyweb.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tatínku Emanueli,
Váš blog sleduji se zájmem již delší čas. Vlastně jsem na popis radostí i menších radostí s Vaším synkem narazila již jako těhotná a velice mě pobavil Váš optimistický pohled na věc, takže ve čtení pokračuji. Váš blog mě baví, je škoda, že chcete končit. Sím, sím, pane učiteli, jestli to jen trošku jde najít si trošku času a pokračovat ve psaní, ráda se od Vás budu učit tomuto veselému pohledu na děcka a život s nimi. Nepůjde-li to, tak ať Vám ta děcka přináší jen samé radosti.
Jana

 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám.... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené