Tatínek Emanuel (74): Muž v domácnosti

Má paní nastoupila do práce. Jelikož dostala výrazně vyšší plat než já, dohodli jsme se, že péče o dítě a domácnost tímto přechází na mě. Jelikož jsem učitel toho času na prázdninách, funguji jako dokonalá žena v domácnosti. Celkem si to užívám. Až začne školní rok, mé postavení se, bohužel, výrazně změní. Budu pak fungovat jako průměrná česká, zaměstnaná, manželka…

Není něco divného na tom, že skoro padesátiletý vysokoškolsky vzělaný učitel má po letech praxe menší plat než je nástupní plat o osm let mladší středoškolačky po rodičovské dovolené? A přitom oba jsme u neziskových organizací.

Ovšemže není. Manželka je účetní. Já pracuji s dětmi a ona s penězi. A naše společnost jednoznačně preferuje před dětmi peníze. Tudíž je zákonité, že má žena je oceněna lépe než já.

Ono sice, když se podíváte na program každé politické strany, tak se tam dočtete, že vzdělání je jednou z hlavních pritorit té které partaje, ale to je jen taková floskule, prázdný obrat, to tam být musí, stejně jako tam být musí boj s korupcí. Ale skutky prchají k Neumětelům.

Tím nechci říci, že by na školství nešlo stále více peněz. Jde. Normy jsou stále přísnější. Namátkou. Když jsem vymáhal po žáčkovi peníze za poškozenou šatní skříňku, dopracoval jsem se k tomu, že pořizovací náklady na tuto nehořlavou, naprosto bezpečnou, zdravotně nezávadnou a hlavně atestovanou skříňku byly přes osmnáct tisíc. Žáčkův tatínek, truhlář, tvrdil, že by ji udělal za šest set, ale… Nemá atest.

No prostě, pokud se politická reprezentace domnívá, že české školství se posune dopředu tím, když se žáci v první třídě budou místo učebnic mlátit vzájemně po hlavách tablety, tak nechť se tablety zakoupí. Já jsem jen zaměstnanec, kterého se nikdo na nic neptá a kterému do plánů vedení nic není.

Nestěžuji si. Opravdu žijeme v demokracii. Pokud se mi mé povolání z jakéhokoliv důvodu nelíbí, mohu jít pracovat do lukrativnějšího oboru. Jen chci naznačit jeden z důvodů, proč náš vzdělávací systém je rok od roku méně účinný.

Ale chtěl jsem vlastně napsat, že maminka nám odchází ráno, než syn vstane, a přijde pozdě večer. Pokud syn ještě nespí, tak se s ním chvíli pomazlí a jinak jsem s naším robátkem já. A jelikož mám ty prázdniny, užívám si to.

Samozřejmě, že mu nemohu organizovat každou vteřinu jeho života. Kdysi jsem si myslel, že existenci televize před synem odtajním až na základní škole. Jak jsem byl naivní…

Domníval jsem si, že ta bedýnka je spíš zlo. Taky ji doma nemáme. Ale změnil jsem názor. Máme PC. Na tom se dá také leccos ze sítě pustit. Když se dítě zeptá, co je to třeba tank, tak mu to nejen vysvětlím, ale ukážu ho na obrazovce v akci. Samozřejmě, že syn sleduje hlavně pohádky. Miluje animované. Myslím, že Jiřímu Trnkovi, Medvědům od Kolína atd. se nedá nic výchovného vytknout.

Samozřejmě, že před obrazovkou netráví celý den, tak hodinku denně před ukládáním do postele. Pak se ještě čte příběh, vypráví pohádka, někdy se zazpívá…

Samozřejmě jsme narazili i na Bolka a Lolka, Jen počkej zajíci a tak. A v originále. Když se syn dívá, jsem u toho. Překládám, vysvětluji, provádím rozbor viděného. Nicméně syn slyší cizí jazyky. A od toho se odvíjí můj dnešní příběh.

Byl jsem se synem na pískovišti. Jelikož vstává brzy ráno, byli jsme tam dlouho sami. A syn zbudoval neuvěřitelně složitou, časově náročnou stavbu.

Dvě hodiny po nás dorazila rusky mluvící rodina s asi dvouletou holčičkou. Napřed jí padl do očí synův míč. Syn neprostestoval, ale začínal empaticky tušit, kam to povede. Začal se stavět mezi své dílo a holčičku. Bylo jen otázkou času, kdy tu napadne použít míč proti stavbě. A stalo se.

Syn první střelu zachytil. Varoval holčičku mezinárodním hrozením ukazováčku a slovy: „Ty, ty, ty…“ Míč zahodil. Další ránu také vykryl a míč zahodil ještě dál, na opačnou stranu hřiště. Holčička si ho opět vzala. Evidentně to pro ni byla perfektní bojovka. I do třetice syn míč zachytil. Tentokrát jej popadl a běžel ho schovat pod prolézačku.

Jenomže holčička tentokrát na synův hrad zaútočila ztečí, nikoliv míčem. A než se syn vrátil, nezbylo z hradu ani sblo. Ostatně už z dálky viděl, kolik uhodilo. Začal křičet a běžel k holčičce. Cizí maminka, cizí tatínek i já jsme si stoupli do zásahové vzdálenosti a čekali, co přijde.

Syn se zastavil metr od holčičky. Vztyčil proti ní ve výhružném gestu pěst a zvolal: „Ty, ty… Nu, pagadi!“ A šel se houpat.

Oněměl jsem. Zaregistroval snad můj tři a půl roku starý syn, že holčička je Ruska a promluvil na ni úmyslně její řečí? Nebo to byla jen náhoda? Nevím. Pro všechny případy budu zvažova, že je to moje trdlo možná geniální…

A závěrem se chci rozloučit. Začíná školní rok. Místo psaní o výchově se nadále budu věnovat už jen výchově samotné. Toto je můj poslední článek pro Babyweb.

29. 8. 2014Tatínek Emanuel
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Škoda že končíte s psaním příspěvků, ráda jsem je četla. Přeji Vám hodně sil a nadhledu při výchově syna. Pokud se za čas ozvete, jak se Vám daří, budu (a nejen já) ráda :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dekuji za vsechny vase prispevky. Bylo fajn s vami sdilet slasti i strasti rodicovstvi :-) budete tu chybet. Iii

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

:-D :-D :-D Syn je naprosto úžasný! Co říkali ruští rodičové holčičky?

Budete nám tu chybět! ;-)

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Tatínek Emanuel (73): Trampoty a lamentace

Zase jedna hlídací babička na dětském hřišti měla potřebu říci mému synovi: „To máš ale hodného dědečka, že si s tebou tak hezky hraje!“ Tím dědečkem jsem byl samozřejmě já. Když si někdo pořídí prvorozence v pětačtyřiceti, tak se vlastně nemůže... Celý článek »

Tatínek Emanuel (71): A tak jde čas

V pátek si nechá syn vysypat na koberec kostky. A nic. Dělá z nich jakési nakupeniny a nakonec jimi metá do všech koutů světa, respektive našeho bytu. V sobotu si dá kostky vysypat znovu. A postaví z nich úžasný hrad. Barevně sladěný, s hradbami,... Celý článek »

Tatínek Emanuel (67): Syn bude jedináček

Všechno ve vesmíru začíná stárnout okamžikem vzniku nebo zrozením. Stárne i náš syn. I když se o něm zatím říká, že roste. A na Hromnice, 2.2. 2014, dorostl do tří let. Takže už to není žádné batole, ale dítě mladšího předškolního věku! Celý článek »

Tatínek Emanuel (66): Prosinec

Abych vykradl klasika: „Tento způsob zimy se mi zdá být velice nešťastným.“ Sáňky a pekáč smutně stojí opřené v chodbě a místo sněhových vloček venku poletují komáři.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Tatínek Emanuel (64): Malé monstrum

(Aneb je zdravé si občas obtěžovat.) Obvykle si nečtu nápisy na oděvu svého syna. Stejně si je nezvolil on. Až si bude nápisy vybírat sám, to bude jiná. Zejména v pubertě to bude možná jedno z mála sdělení, které mi o sobě poskytne… Ale to jsem se... Celý článek »

Tatínek Emanuel (62): Hurá do školky

Každý vychovává, jak dovede. Někdy vědomě, někdy nevědomky. Občas jsou moje cíle vznešené, sem tam se snažím jen přežít… Asi jako všichni rodiče. Není už pomalu čas delegovat část výchovy na odborníky? Tedy vrazit syna do školky? Celý článek »

Tatínek Emanuel (56): Přeražené dítě

Chtěl jsem původně psát o našich výchovných problémech. O tom, jak synáček nepapá, nespinká, neposlouchá, nepůjčuje hračky, nemluví… A on si minulý týden, potvora jeden, způsobí tříštivou zlomeninu dvou článků prstů! Upřímně si nemyslím, že by to... Celý článek »

Tatínek Emanuel (55): Mašinkov

Minule jsem psal o tom, že můj synátor si za zvládnutí techniky vyměšování se do nočníku vysloužil dřevěné vláčky, vagonky, koleje, výhybky, budovy… zkrátka celý Mašinkov. Tak tomu u nás doma pod dojmem jakéhosi kresleného seriálu říkáme. Celý článek »

Tatínek Emanuel (53): Reportáž z nočníku

Obecně jsou dvě možnosti, jak učit dítě. Osobně sázím na vnitřní motivaci. Syn si osvojí nějakou novou dovednost, jakmile to bude sám pro sebe považovat za přínosné. Moje nejdražší manželka praktikuje spíš motivaci vnější, ať už negativní, kdy... Celý článek »

Tatínek Emanuel (49): Velký kluk

On to není problém. Vlastně naopak. Měl bych být hrdý. Můj dvouletý kluk vypadá starší. Velikostně vyrostl z tabulek, fyziognomii má tak na tři roky a pohybově zvládá snad to, co čtyřletý.  Celý článek »

Tatínek Emanuel (48): Řeč mého syna

Na počasí nemá smysl žehrat, počasí prostě je. A to takové, že dopoledne jdeme se synem sáňkovat a odpoledne si vyrazíme s odrážedlem a druhý den zas naopak. Někdy je takový nečas, že si nevyrazíme vůbec. Ale syn se přesto potřebuje vylítat a... Celý článek »

Tatínek Emanuel (46): Jedináček

Od narození našeho prvního potomka má dobrá paní řeší otázku, zda si pořídíme ještě další dítě, eventuálně děti. Argumenty pro pořízení jsou silné. Např. aby tady jednou nezůstal sám, aby si měl s kým hrát, že už máme aspoň základní představu o... Celý článek »

Tatínek Emanuel (45): Příšerné dítě

Uznávám, že konec roku svým způsobem je důležitým mezníkem. K nějakému datu se účetnictví uzavírat musí a daně se taky musí zvyšovat k nějakému termínu. Ale proč bych měl oslavovat zrovna zdražení plenek, to mi uniká. Někteří lidé si pak vyloženě... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené