Tchýně, maminky a dcery

KLUB TĚHULEK! TEREZA Když jsem naposledy svěřila Martínka své tchyni, bylo 14. února 2016 a Martínkovi byl necelý rok. Martínek si to tehdá štrádoval Stromovkou v bačkůrkách a tenkých tepláčkách. Nohy měl zmrzlé až do večerního koupání a já se bála, že onemocní. Její reakce na můj pohoršený výraz ve tváři žádající vysvětlení byla: „Ale vždyť bylo přes den teplooo!“

Když jsem naposledy svěřila Martínka své mamce, tak ho vzala na horskou dráhu, bylo 21. května 2016 a Martínkovi byl rok a necelé 3 měsíce. Prvotní úsměv na tváři Martínkovi po rozjedu tuhnul stejně rychle jako mně. Bála jsem se, že někoho poblije, nebo že si zlomí krční obratle. Reakce mojí mamky byla: „Někdo ho musí zocelit. Přece nechceš, aby z něho byl ukňouranej a zhýčkanej Pražák.“

V obou případech jsem měla zježené vlasy, krve by se ve mně nedořezal a v duchu jsem si říkala, tak tohle už raději nikdy! Jako rodilá Moravačka s pražskými papíry; kterou situaci, si myslíte, že jsem ustála snadněji? Ano, tu, jejíž komentář předcházel činu.

Začínám 16. týden a máme před ultrazvukem, kde se dá zjistit pohlaví dítěte. Manžel je zvědavý, přál by si holčičku. Já, dle svých těhotenských příznaků (kdy převládá chuť na nezdravý konzumní život), bych řekla, že ji už máme, ale člověk nikdy neví, dokud „to“ na vlastní oči nevidí. Asi to známe všechny (mluvím raději jen za ženy, protože si myslím, že muže tyhle myšlenky tak často nezasahují a zdají se mi vždy o trochu více nad věcí než ženy), buď funguje jako babička lépe naše maminka nebo naše tchýně. V méně případech pak fungují obě babičky stejně dobře a ještě v menším počtu pak nefunguje ani jedna, bohužel.

Z počtu příběhů různých žen, které jsem poznala, se mi nedaří generalizovat, že by to byla vždy tchýně nebo vždy matka ženy, která by zahrnula vnoučata větší péčí a láskou. Ale tím, že osobně neznám rodinu, kde by vztahy mezi novopečenou maminkou a babičkami na obou stranách byly stejně kvalitní, mě nutí si položit otázku sama sobě: Za 30 let, až já sama budu v babičkovském věku, a budeme mít Martínka a řekněme, že holčičku, budu se ke svému zeti chovat přívětivěji než ke své snaše? Budu preferovat vnoučata dcery před těmi od svého syna? Okamžitě mě napadá: Kde takováhle preference vlastně vzniká? Co dělají babičky, které mají jenom syny nebo jenom dcery? Proč to vlastně babičky dělají? Je to spousta otázek, které v hlavě ohledně této tématiky mám a na které opravdu neznám odpověď. A upřímně... doufám, že ani nikdy nepoznám.

Napjaté očekávání příchodu holčičky do naší rodiny ze strany manžela, mě nutí stále více přemýšlet nad tím, v čem se tak neuvěřitelně liší mít chlapečka od holčičky, protože abych pravdu řekla, po roce a téměř třech měsících, co máme Martínka, by mě nenapadlo, že by bylo lepší mít doma namísto něho raději Martinku. Možná je to taky díky vzoru mých rodičů, tedy mé maminky. Krátce po porodu Martínka jsem se jí zeptala, jestli cítí rozdíl mezi babičkováním mým směrem nebo směrem mého bratra. Tehdá mi její odpověď ukázala, že se stále mám čemu učit: „Ne. Nikdy by mě nenapadlo, že jedno vnouče upřednostním před druhým. Záleží na vyspělosti ženské, babičky, jak se k tomu postaví.“

V mnohém s rodiči nesouhlasím (asi bych se jinak ani nemohla osamostatnit, kdybych sekundovala jejich názory) ale v tomhle s mamkou držím za jedno. Třeba si nedokážu představit situaci, že s manželem bydlíme v jednom městě spolu s našimi dospělými osamostatněnými dětmi a že i Martínkova tchýně, která bude bydlet na druhém konci republiky, ho navštíví častěji než já sama. Nebo že jeho přítomnost s jeho partnerkou mi bude nepohodlná oproti přítomnosti našeho dalšího dítěte. Asi bych se musela hanbou propadnout. Ale třeba se jen rouhám. Někdy bych chtěla mít stroj času, vidět sebe a svou rodinu za 30 let a být schopná předejít chybám, které by mě připravily o styk s mými vnoučaty.

Dle vzoru mých rodičů, i já se jednou chci se stejnou péčí a láskou starat jak o Martínkova vnoučata, tak i o vnoučata naší případné dcery. Dle jejich vzoru i já se chci se stejným respektem chovat jak k zeti tak i ke snaše. K tomu pak dodávám své jedno vlastní předsevzetí: Když už mi dcera nebo snacha svěří vnoučata s důvěrou, že se jim vrátí v neporušeném stavu, pak je budu o svých méně či více zběsilých nápadech informovat dopředu a ne jen o nich podávat zprávy.

Prečtete-li si článek, prosím, jestli byste mi mohli zanechat svůj vzkaz pod tímto článkem. Toto téma a příběhy ostatních mě velice zajímají.


Tereza právě prožívá 16. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj Deni,

jste moc milá a moc děkuji za Vaše slova. Většinou svůj blog uveřejňuju na facebooku a tam se mi většinou dostanou velice pozitivní odezvy od mých známých. Před tím, než jsem vůbec začala s tímhle blogem jsem si často pročítala blogy, i ten Váš, a vím, že jste byla zklamaná z toho, že nikdo neodepisuje, ale to neznamená, že to nikdo nečte. Jenom třeba jako já... matka s malým dítětem, něco rychle přečtu, nechám se inspirovat a pak dítě něco potřebuje a na odpověď není čas. :) Máte skvělý přístup k těhotenství a moc vám přeji, aby vše proběhlo v naprostém pořádku ve Vaší cílové rovince. A navíc máte neskonalou výhodu, že máte na své straně maminku i tchýni.

Ani si nedokážete představit jakou službu jste mi udělala Vašim komentářem. Po uveřejnění tohoto článku, který Vy jste pochopila jako neutrálně zabarvený, jsem obdržela neuvěřitelně sprosté vzkazy z té strany rodiny, která má se mnou neustále nějaký problém. Přemýšlela jsem, že bych mohla výše zmíněného Uja citovat, co mi vypisuje, jak mě nazývá a jak se ke mně chová, ale nebudu. Boží mlýny melou pomalu, ale dobře a ve světě neexistují náhody. Prostě nemám takové štěstí jako Vy. Tito lidé taky snižují hodnocení mých článků. Nevím, z jakého důvodu si na mě vybíjejí zlost, ale tuším, že je to čirá závist, že se máme s manželem dobře, že já jsem dobrá máma a on výborný táta, že jsme přečkali mnoho bez jejich pomoci, že si můj manžel našel dobrou práci, je v ní úspěšný... Abych psala všeobecně a nenapovídala Vám, kde se nachází válečná sekyra: někteří rodiče a sourozenci se nedokáží přenést přes to, že Vy, jako partnerka/partner, za 2 roky dokážete z ošklivého a zatracovaného káčátka udělat nádhérnou labuť a že jim se to nepodařilo v tom dítětí najít, podpořit a rozvinout za celý život.

Těším se Váš další článek na blogu.

Užijte si víkend! 

Tereza

 

 

Obrázek uživatele dencas
dencas

Milá Terko,

strašně ráda bych Vám něco napsala už jen z toho důvodu, že jsem párkrát kritizovala, když na výzvu k projevení názoru, nikdo nereaguje. :-) Jenže nevím, co k tomuto Vašemu tématu psát. Snad ještě nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, jak se jednou budu stavět k protějškům svých potomků, popř. ke svým vnoučatům. Jsem člověk, který žije spíše přítomností a plánuje jen opravdu blízkou budoucnost. Asi bych ani nechtěla vidět sebe za těch třeba 30 let, jak píšete. A ze svého okolí neznám případ nikoho, že by někdo upřednostňoval více jedno dítě nebo vnouče před druhým. I když si to třeba teď možná neumíte představit, určitě i Vy budete mít obě své děti ráda stejně a pak i jejich vnoučata. Jedna moje kamarádka chtěla vždycky dvě děti, ale po narození prvního říkala, že si nedokáže představit, že bude mít ještě jedno a bude tak muset mateřskou lásku rozdělit. Dnes je to hrdá maminka dvou synů a oba je miluje úplně stejně.

A z vlastní zkušenosti?! Nevím, jaká babička bude např. moje maminka, ještě žádné vnouče nemá. Věřím však tomu, že bude naprosto pohodová, soudě tak podle toho, jaký vztah mezi sebou máme a jak vychovala nás se ségrou. A tchýně? Ta už vnoučata má a určitě má ráda všechny stejně a nedělá mezi nimi rozdíly. Jsou však některé věci, které se mi někdy nelíbí a nechtěla bych, aby je tak dělala i s naším prckem. Myslím, že je však dost chápavá a vztah mezi námi bezproblémový, že když jí řeknu, že si nepřeju, aby to dělala, bude to respektovat.

Nevím, jaký vztah máte Vy s maminkou a tchýní, ale pokud se Vám nelíbí, co provádějí s Vaším synem, zkuste si s nimi sednout a v klidu jim vysvětlit, co a proč si nepřejete. Pokud Vás mají rády a záleží jim na jejich vnukovi, určitě to pochopí.

Přeju Vám hodně štěstí v rodinných vztazích a být Vámi tak tou budoucností se moc nezabývám. Stejně se nic nedá naplánovat. :-)

 

Denisa

Obrázek uživatele Ujo
Ujo

Z toho kočárku jsem ho vyndal já, aby bylo jasno. Dal jsem mu dvacku na pivo a nechal ho stát u stánku ve frontě. No nekoupil ho, v Praze je holt draze. A neuměl ještě chodit, ani štrádovat. Ani stát ve frontě.

Obrázek uživatele Ujo
Ujo

Z toho kočárku jsem ho vyndal já, aby bylo jasno. Dal jsem mu dvacku na pivo a nechal ho stát u stánku ve frontě. No nekoupil ho, v Praze je holt draze. A neuměl ještě chodit, ani štrádovat. Ani stát ve frontě.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

„Nadstandardní“ služby u gynekoložky

KLUB TĚHULEK! TEREZA Většina těhulek na Babywebu rodí 2 nebo 3 týdny před termínem a já mám zase pocit, že se naše mimi bude držet do poslední chvíle jako klíště a prostě si to v tom svém bazénku bude užívat co nejdýl. Už jenom 3 týdny, ale tuším,... Celý článek »

Trombogenní stav

KLUB TĚHULEK! TEREZA Tak už jenom 28 dní! Ne že bych se nemohla dočkat, i když, ano, těším se na to, jaké bude naše miminečko, ale mimino už docela hodně tlačí a někdy bych potřebovala jeřáb, abych se mohla zvednout z postele nebo křesla! Takže s... Celý článek »

Stěhovaví Pražáci

KLUB TĚHULEK! TEREZA Po měsíci jsem došla ke své gynekoložce a po stoupnutí na váhu jsem se zděsila! Přibrala jsem 5 kg! To je pro mě naprosto nezvyklé. Za celé těhotenství s Martínkem jsem přibrala pouze 6 kg a teď už mám na kontě 9 kg a to tedy... Celý článek »

Dechová příprava na porod

KLUB TĚHULEK! TEREZA Jak jsem slíbila v jednom ze svých předchozích příspěvků. Zpětně posílám pozdravy od Máchova jezera. Z dovolené, která by se dala pojmout jako dechová příprava na porod.  Celý článek »

Dětská upřímnost nade vše

KLUB TĚHULEK! TEREZA „Mamííí, proč má ta paní tak velké břicho?“ Sedím v tramvaji a pohledem mě hypnotizuje asi pětiletá holčička. A hned jsem viděla, jak tomu nemůže uvěřit, kde že je to mimino jako schované?! Moje dvouapůlletá neteř se tváří... Celý článek »

Bazénování

KLUB TĚHULEK! TEREZA Uplynulý týden uběhl ve velké pohodě. Sice byl Martínek nachlazený, ale stejně jsme si to užili. Strávili jsme ho v „léčebně pro mentální anorektiky“, tedy u rodičů na Moravě. Poctivě „léčbu“ bere především manžel, nevím,... Celý článek »

Jen tak si těhotnět

KLUB TĚHULEK! TEREZA Za posledních 14 dní jsme byli u vody tolikrát jako za celé léto ne. Objeli jsme snad všechna pražská koupaliště a biotopy. A já mám pocit, že nám z Martínka roste český Michael Phelps. Ve svém roce a půl se ale vůbec nehodlá... Celý článek »

Zavřete dveře, otevřou se další dvoje

KLUB TĚHULEK! TEREZA Focení ve Fotopromě je vždy zárukou krásně stráveného dne. Člověk se ve spolupráci s jejich paní fotografkou a vizážistkou cítí jako bohyně! Na fotečky se už moc těším a doufám, že se budou líbit i vám.  Celý článek »

Uplynulý týden

KLUB TĚHULEK! TEREZA Uplynulý týden byl úplně skvělý. Martínek byl strašně rád, že po dlouhém cestování, změnách kuchyní a denních režimů je zase doma. Byl šťastný a já s ním.  Celý článek »

Litomyšl

KLUB TĚHULEK! TEREZA Začínám poslední třetinu. Čas je neúprosný a já začínám pociťovat změny. Jak druhý trimestr byl naprosto pohodový, porod daleko a nic mě nikam netlačilo, tak teď mám pocit, že se na mě valí spousta úkolů, že nemám nic zařízeno... Celý článek »

Rodina jako dubový háj

KLUB TĚHULEK! TEREZA V sobotu jsme odjeli na týden na dovolenou do Litomyšle. Tomu předcházelo pár dní na Moravě, kde se tentokrát odehrály otřesné věci. Vlastně ani nevím, jestli se mi o tom chce psát, ale pořád si říkám, že třeba si moje články... Celý článek »

V jámě lvové

KLUB TĚHULEK! TEREZA Řev, řev a zase řev. Tento týden jsem psychicky a tedy i inteligenčně na svém dlouhodobém minimu a to jen a pouze kvůli naší prvorozené ratolesti. Každý den, celý den: problém za problémem, stížnost za stížností a řev za řevem... Celý článek »

Pražáci na Moravě

KLUB TĚHULEK! TEREZA Neplánovaně jsme strávili týden na Moravě. Neteře byly na dovolené, tak měl Martínek babičku a dědečka sám pro sebe.  Celý článek »

Jak jsme zaseli, tak sklízíme

KLUB TĚHULEK! TEREZA Toto léto jsem propadla zahradničení. Samozřejmě tomu vůbec nerozumím, ale těší mě, že jsem přes zimu dobře přechovala lilie, které už pomalu odkvétají, a na kaly se teprve těším. Již jsme sklidili první várku jahod, roste... Celý článek »

E.n.o.u.g.h.

KLUB TĚHULEK! TEREZA Jakožto vystudovaný anglofil mám slabost téměř pro všechno, co jen odráží náznakem Anglo-americký svět. Na škole mě bavilo studium jako celek, nemůžu říct, že by jakýkoliv předmět z literatury, lingvistiky nebo kultury byl... Celý článek »

Těhotenská schíza

KLUB TĚHULEK! TEREZA Asi to známe všichni… Když si koupíme červené auto, chceme modré, jako má soused. Když jede někdo na prodloužený víkend na Mácháč, my se musíme letět plavit alespoň na 14 dní po Karibiku. Když jsme ve vztahu, chceme být... Celý článek »

Vodníci

KLUB TĚHULEK! TEREZA Uplynulý týden byl zase pohodový – ve znamení nákupů a vody. Někdy si říkám, jak je možné, že se Martínek narodil bez blan mezi prsty.  Celý článek »

Počkej! Pojď sem! Koukej!

KLUB TĚHULEK! TEREZA Náš Martínek má velikou snahu mluvit. Většinou vede monology u hraček, venku na procházce a v kočárku, nebo když jedeme v autě. Naše dítě přeskočilo ovšem slabikové období.  Celý článek »

Jedna porodní historka

KLUB TĚHULEK! TEREZA Strašně moc se těším, až ucítím miminkovské pohyby – zevnitř! Až bude škytat a až se bude pěstičkami a nožičkami tlačit ven. (Zatím je cítím jen zvenčí! Když se po mě Martínek sápe, přelézá mě nebo kope ve spaní.) Ale to, jak... Celý článek »

Kýbl radosti

KLUB TĚHULEK! TEREZA Nedávno jsem slyšela, nevím, jestli je to pravda, že Indové se chovají k těhotným ženám až s posvátnou úctou, protože si chtějí vybudovat „posvátný“ národ. Škoda, že se tato myšlenka nedá globalizovat. Uplynulý týden byl... Celý článek »

Ztráty a nálezy

KLUB TĚHULEK! TEREZA S dítětem jsem postupně přišla o: seberealizaci v práci a veškeré sociální vyžití – postupem času i pouhé pomyšlení na výše zmíněné, kvalitní spánek, své místo v posteli... Celý článek »

Milována dvěma muži najednou

KLUB TĚHULEK! TEREZA Kromě toho, že mám potřebu všechno stále čistit (tedy vyjma Martínka, který na sobě má permanentně zbytky jídla, hlínu, zubní pastu…), stále nakupovat a shromažďovat, tak mám také potřebu být obklopená lidmi, kteří mi dávají... Celý článek »

Zase v tom!

KLUB TĚHULEK! TEREZA S manželem jsme začali plánovat početí druhého miminka, protože jsme měli dojem, že s prvním dítětem už je to jeden velký stereotyp, spíme celé noci, nekojím, což znamená, že hormony nelítají jako na houpačce dolů a nahoru a... Celý článek »

Naposledy navštívené