Těhotenská demence a jiné radosti

KLUB TĚHULEK! JARKA Týden utekl jako voda a já jsem opět tu s další várkou svých úvah a postřehů. Snad vás moc nevyděsím. Zvolený název článku totiž není překlep. Ale nebojte, není myšlen ani smrtelně vážně. ;-)

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Ten termín „těhotenská demence" jsme začali s manželem a mou sestrou používat už před dvěma lety, když jsem otěhotněla s Honzíkem a všimla jsem si, že kromě nevolností, rostoucího bříška a občasných podivných nálad je jiný stav provázen také roztržitostí a zapomínáním. Stávalo se mi třeba, že jsem zapomněla slovo, které jsem chtěla říct, nebo jsem se musela poměrně usilovně zamyslet, abych přišla na řešení nějakého banálního problému či situace. Dřív se mi to nestávalo. Po porodu jsem se těšila, že to přestane podobně jako pálení žáhy, jenže chyba lávky, pokračovalo to dál a snad ještě intenzivněji.

Kdysi před lety jsem se smála svojí sestře, když jsme spolu jednou na zahradě u našich rodičů věšely prádlo, její dcerka spinkala spokojeně v kočárku, a Janě spadl na zem kolíček na prádlo. Její naprosto automatická reakce byla „Bác!" a já dostala záchvat smíchu. Zasmály jsme se od srdce obě a Jana mi vysvětlila, že s batoletem přestanu používat souvětí a k vyjadřování mi budou bohatě stačit citoslovce. Dneska jí dávám za pravdu. A to mě vůbec nevarovala, co přijde s kojením!

POVÍDEJTE SI S JARKOU A DALŠÍMI TĚHULKAMI V DISKUZI!

Od termínu „těhotenská demence" jsme se tedy po porodu přesunuli k termínu „mateřská demence", případně manžel moje excesy jen komentoval slovy „Ty ještě kojíš, viď?" a lehkým nadzdvihnutím obočí. Jeden příklad za všechny: Stojíme v naší kuchyni, já chystám večeři, manžel chová v náručí asi osmiměsíčního Honzíka, vedle něj stojí ještě švagr, všichni dospěláci v družném hovoru. Honzíkovi upadne dudlík na zem, já se sehnu, zvednu šidítko, a aniž bych se přestala bavit se švagrem, cpu dudlík do pusy MANŽELOVI. A ještě se mi vybavuje jeden čerstvý příklad ze současného těhotenství, který mě vlastně inspiroval k dnešnímu článku. Před pár dny se manžel věnoval Honzíkovi a já jsem využila volné chvíle a pustila si další díl rozkoukaného seriálu. Před manželem jsem se ještě pochválila, jak jsem chytrá, když jsem odhalila zápletku onoho dílu dřív, než ji tvůrci plánovali odtajnit. Abych nerušila své dva chlapáky (a oni mě), měla jsem zvuk puštěný do sluchátek. Jenže jsem si nevšimla, že jsem zavadila o šňůru a omylem sluchátka odpojila. Zdálo se mi, že se zvuk nějak zhoršil, a tak jsem si asi dvakrát přidala hlasitost. Zároveň bylo víc slyšet i Honzíkovo výskání a lumpačení. Divné. Nicméně jsem se až do konce dívala s odpojenými sluchátky na uších a až po vypnutí seriálu jsem si všimla, co se vlastně stalo. Manžel se skvěle bavil, protože to samozřejmě celou dobu moc dobře věděl.

Mám takovou teorii. IQ je veličina, která v případě potřeby mění skupenství na kapalné. V těhotenství putuje skrze placentu k miminku, a po porodu přechází do mateřského mléka. Jenže podle zákona o zachování energie platí, že co přibude na inteligenci miminku, to ubude matce. Takže čím více má žena dětí a čím déle celkově kojí, tím hůř na tom je. A nejvražednější kombinace: kojení staršího dítěte paralelně s dalším těhotenstvím. Jistá šance na zlepšení tu je (po letech), ale už nikdy nedojde k úplnému obnovení původních hodnot. Tolik moje teorie. Nějak to svoje blbnutí přece zdůvodnit musím. :-D

Ale nebojte, ani muži nejsou „mateřského dementění" tak úplně ušetřeni. Stačí se jen rozhlédnout na hřišti nebo na ulici. Viděla jsem už spousty tatínků, kteří usilovně pohupovali prázdným kočárkem, zatímco jejich robátko spokojeně ťapkalo za ručičku s maminkou nebo si hrálo na písku. ;-)

Pohodový týden!

Jarka


 

 Jarka právě prožila 21. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

5. 6. 2014Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Ahoj Eli, díky :-) Já mám těch záseků víc, ale to bych nepsala o ničem jiném a brzo by to byla nuda :-D Ale s manželem nebo třeba s mými rodiči se aspoň díky tomu docela často zasmějeme :-)

Obrázek uživatele Elissovna
Elissovna

Jsem ráda, že nejsem jediná, kdo má stejné pocity :-) děkuji za vysvětlení :-D Hezký článek, opravdu jsem se zasmála ;-) 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené