Těhotenství není nemoc – žádné úlevy nečekej

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Rozdíl mezi prvorodičkou a druhorodičkou jistě existuje. Většina druhorodiček své těhotenství již tolik neprožívá.
foto: Profimedia

Žena má na starosti péči o prvorozeného potomka, nemá prostor zabývat se sama sebou. Už je na ní závislý ještě někdo další. Nějaké pozorování se už je jen minimální, odpočinek je závislý na tom, jak vás nechá váš drobek. :-) Oddech je už vzácný, naopak je potřeba stihnout různé aktivity, které provozujete se starším potomkem. Mrzí mě, že na mě není pohlíženo jako na těhotnou. Nyní jako bych těhotná vůbec nebyla, ačkoliv je to na mně mnohem více vidět. Žádné úlevy, žádné opečovávání.

Je fakt, že jak bydlíme u manželových rodičů, tak zkrátka vyžadují zapojení do domácnosti. To je samozřejmě v pořádku, ale nějaké ty úlevy bych asi očekávala. Navíc druhé těhotenství snáším drobet hůře, tak by se to i hodilo. Zato, když přijedu na návštěvu za našima, tak mám pocit, že nic nemusím. :-) Jsem pro ně návštěva, ke všemu v jiném stavu, tak si mě hýčkají. Holt jiný kraj, jiný mrav. Roli určitě hraje i to, že mě rodiče tak často nevidí. Manželovi rodiče nejsou tolik emotivně založení, jsou hodně pracovití a věcní. Asi si říkají, že jsem už zkušená matka, která nepotřebuje zvláštní zacházení. Spíše mě až udivuje, že jim nedochází, že určité věci by po mně vyžadovat ani neměli. Ano, mohu se ozvat sama, ale to já neumím.

Například občas pověsím prádlo venku, kde se musí dávat ruce dost nahoru. Snažím se dávat prádlo na sušák, ale ne vždy je to možné. Nebo vytírám podlahu, denně vysávám, páč Klárka vždy děsně nadrobí. Každý den myju nádobí, několikrát denně, přeci jen domácnost nyní obývají čtyři dospělí a jedno dítě, tak se toho nahromadí. Uklidňuje mě fakt, že je to jen dočasné. Že už snad brzy budeme ve svém. Bohužel se termín stěhování stále posouvá, ale drží mě nad vodou, že už se ta doba u manželových rodičů krátí.

Ke všemu jsem při druhém těhotenství byla ze začátku velice unavená, takže by se určité ohledy a úlevy moc moc hodily. Např. jít někam s Klárkou nebo se jí chvíli věnovat, abych si odpočala. Manžel to udělat nemohl a nemůže. Ten přijde z práce, nají se a jde pracovat na barák a je tam až do noci. Ten toho má chudák také až nad hlavu. Někdy bych mu ráda pomohla, ale s břichem mu tam nebudu nic platná.

Vlastně jsem moc klidu neměla ani v prvním těhotenství. To jsme se s přítelem stěhovali z jeho pronajatého bytu do mého vlastního bytu. Ke všemu jsme nějakou chvíli bydleli odděleně – on ve Zbirohu (což je mezi Plzní a Prahou) a já v Praze. Doktor mně nedoporučoval dojíždění. Přítel měl ještě nějaký čas výpovědní lhůty a měl to blíže do práce od sebe. Já pracovala v Praze, tak bylo nemyslitelné dojíždět takovou dálku do práce. Bydlela jsem tedy v mém bytě v Praze a postupně jsme se do tohoto minibytečku sestěhovali. Já neustále něco zařizovala, upravovala – rozhodně jsem neodpočívala.

Takže, když na to vzpomínám, ani tehdy jsem neměla tolik času na sebe a miminko. Samozřejmě, že jsem si nějakou chvilenku udělala, chodila jsem například na těhotenskou jógu, při každodenním krémování bříška jsem Klárce zpívala. Ale že bych relaxovala a užívala si svého jiného stavu, tak to rozhodně nebylo.


Pavlína právě prožívá 31. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

17. 7. 2016Pavlusha
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Opět bez varování

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Přišlo to opět nenadále. Večer, po shlédnutí filmu, jsem šla na záchod, a ouvej! Papír byl lehce narůžovělý. Vzpomněla jsem si na poznámky z předporodního kurzu, kde zdůrazňovali – pokud je krev, jedeme ihned do nemocnice,... Celý článek »

Konečně už balím

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už konečně balím do porodnice. Jak bydlíme u manželových rodičů, nemáme všechny věci u sebe. Spoustu věcí, které momentálně nepotřebujeme, máme uskladněné u tety.  Celý článek »

3D fotografie

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Jak jsem již psala, máme se švagrovou téměř totožný termín porodu (lišíme se o jeden den). Je objednaná na 3D ultrazvuk, a to ve 34. týdnu těhotenství. Přitom ideální doba, dle mého gynekologa, je mezi 24. – 28. týdnem... Celý článek »

Co se všechno děje

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už to přišlo, dostala jsem po ránu dvakrát křeč do nohy. Ne, dvakrát za sebou, ale že se to stalo jedno ráno a pak zase jiné další ráno. Naštěstí to nebylo tak silné, jako když jsem dostala křeč do nohy s Klárkou. To si... Celý článek »

Jak naučit dítě být bez plen

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám krásnou malou holčičku. Hodnou, šikovnou a poslušnou. Když si uvědomím, co vše umí a její vrstevníci zatím ne, tak mě štěstí a pýcha na ni naplňuje dvojnásobně. Tak například, je jí rok a sedm měsíců a už si říká sama, že... Celý článek »

Bolest kostrče – musím to překonat

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám dost silnou bolest kostrče. Jedná se o bolestivé impulsy spíše v pravé části od kostrče. Je to taková jako by křeč. Nejvíce mě bolí, když mám změnit polohu vleže, např. ze zad na bok nebo zvednutí se z lehu.  Celý článek »

Přemítání nad jmény

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ještě než jsme věděli pohlaví miminka, předvybrali jsme nějaká dívčí i chlapecká jména. V okamžiku, co jsme se dozvěděli, že budeme mít opět holčičku, vytvořila jsem si tabulku jmen.  Celý článek »

A bude to, a bude to – holčička

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ano, již známe pohlaví našeho druhého miminka. Bude to holčička. Manžel si více přál chlapečka, ale je šťasten i za druhou holčičku. Říká, že holčičky více lpí na tatínkovi a jsou mazlivější. Celý článek »

Rodinné baby boom

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Z otcovy strany zažívají baby boom. Odstartovali jsme to my s Klárkou, téměř za rok a půl se k nám přidal bratránek s chlapečkem Samuelem. Celý článek »

Pozvolné přibírání

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Během prvního těhotenství jsem přeci jen měla malé obtíže. Cítila jsem abnormálně různé pachy, bylo mně z toho špatně. Sice jsem nezvracela, ale trpěla jsem nechutenstvím. Do toho jsem se, po přečtení několika článků a rad z... Celý článek »

O jednoho víc

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Měli jsme pozvanou na víkend návštěvu. Rozhodli jsme se, že si dáme tatarák. Pojala jsem ovšem podezření, zda nejsem těhotná. Čekala jsem každou chvíli menstruaci, ale nějak se nedostavovala. Koupila jsem si pro jistotu... Celý článek »

První velký úraz

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Konečně jsme se dočkali sněhu. Postavili jsme si sněhuláka, chodili bobovat a užívali si sníh. Minulý týden jsme navštívily s Klárkou naši známou. Předem jsme se domluvily, že s sebou přivezeme boby a půjdeme s Klárkou bobovat.  Celý článek »

Ohlédnutí za prvním rokem života

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Je neuvěřitelné, jak to letí. Člověk si neuvědomuje/nepřipouští, že stárne. Soudě dle sebe, připadala jsem si stále stejná od vysokoškolských let – veselá, akční, spontánní. Chodila jsem s přáteli na různé společenské i... Celý článek »

Klárčin vývoj

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Změnili jsme dětskou lékařku, abychom nemuseli neustále jezdit do Prahy. K mému překvapení jsem se dozvěděla, že paní doktorka, ač by měla zapisovat při pravidelných kontrolách výšku dítěte, tak to bohužel nečinila.  Celý článek »

Náš společný výlet

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se... Celý článek »

Náš společný výlet

Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se rozhodli rekonstruovat... Celý článek »

Šestá nemoc

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka prodělala svou první nemoc. Jednalo se o tzv. šestou nemoc (nemá přesný překlad z latiny). Vůbec jsem netušila, že nějaká taková nemoc existuje. Řadí se mezi dětské nemoci, jako jsou např. plané neštovice, příušnice,... Celý článek »

Naše malá šikanátorka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka má novou hru. Spočívá v tom, že se zaměří na nějakou osobu, kterou upřeně sleduje. Ve chvíli, kdy se na ni dotyčný podívá, začne brečet. Kdyby to dělala na cizí lidi – tak ať. Nemusí se na každého culit. Jenže ona se na... Celý článek »

Moje první léto

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Na to, že je to mé první léto, je dost horko. Teploty okolo 37 stupňů, páni. Kdyby bylo alespoň to moře, tak neřeknu. No, mám sice dětský bazének s clonou ve tvaru žáby nebo co to má jako být, tak si vlastně nemusím zas tak moc... Celý článek »

Můj první zlozvyk

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Maminka si mě asi od mých 5, možná 6 měsíců dává do velké postele, abych rychleji usnula. Je pravda, že zaberu téměř okamžitě. Trvá mně to zhruba 10–15 minut. Někdy, když nemůžu zabrat, tak je to i půlhodina, velice výjimečně... Celý článek »

Vzorná matka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Dozvěděla jsem se od kamarádek maminek, že mě obdivují. Dělám totiž Klárce veškeré příkrmy. Zatím jsem ani jeden nekoupila. Když jsem zjistila, že ostatní maminky to nedělají, blesklo mně hlavou, že jsem takový ohrožený druh.... Celý článek »

Hrajeme si na raka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Stala se nemilá věc. Klárka mně spadla z lavice. U babičky a dědy je v kuchyni lavice. Jelikož skoro celé dopoledne trávíme tam, kvůli přípravě jídla, máme Klárku u sebe. Dávali jsme ji na lavici. Protože je poměrně úzká,... Celý článek »

Rýma nás potrápila, ale zvládli jsme to.

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárku přepadla minulý týden rýma. Jako na potvoru jsme byly den před tím v Praze a já tam nechala odsávačku. U manželových rodičů náhradní nemáme. To byl trochu problém, neboť vysát nosík pusou nešlo. Vyrobily jsme provizorní... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené