Těhotná v cizím jazyce

WILD MAMA Možná, stejně jako já, žijete v cizí zemi, daleko od domova. Možná jste, stejně jako já, těhotná. A možná i stejně jako já občas panikaříte, jelikož vám právě došlo, že být těhotná v zemi, kde všichni mluví jiným jazykem a mají jinou kulturu nebude úplně nejjednodušší. Jak se takové těhotenství liší od normálního a jak si ho projít bez co největších stresů? No to bych taky ráda věděla...

Myslíte si, že už tady žijete dost dlouho na to, abyste místní jazyk dokonale ovládala a cítíte se natolik sebevědomě, že už vás přece nemůže jen tak něco překvapit. Jsou ale situace, které do života přijdou a i když si myslíte, že jste na ně připravená, krátce poté zjistíte, že jste se mýlila. Jednou z těchto situací je i těhotenství.

At'už plánované nebo ne, těhotenství je dar pro každou z nás. Chvíle, o které každá z nás sní a přemýšlí od dob dětství je teď tady. Jaké to asi bude, až budu čekat miminko? Je to jeden z nejzvláštnějších pocitů, co znám. Kdy se žena začne cítit jako chodící pokladnice střežící nejvzácnější a nejchoulostivější tajemství, vlastní dítě. Tenhle pocit nezmění nic na světě. Nezáleží na tom kde právě jste, jaká je vaše finanční situace, jestli máte partnera, který tu radost sdílí a nebo naopak. Ten moment, kdy zjistíte, že jste těhotná je prostě jen jeden a jen váš. A vy si frčíte na vlně štěstí. Ovšem jen do určité doby.

Když už půl hodiny sedíte v ordinaci s doktorem, který má dlouhosáhlý proslov o vašem těhotenství a vy rozumíte jeho každé páté slovo a jen tupě kývete hlavou jako oslíček z pohádky o Obušku, už si tak štastně nepřipadáte. Pocity štěstí jsou nahrazeny pocity nejistoty a strachu. A i když je mi jasné, že tyhle pocity provází každou těhotnou ženu, nehledě na to, kde se zrovna nachází, tohle je jiné. Cítíte se totiž najednou sama a ani milující partner nebo přátelé to nedokážou změnit. Chcete, aby vám někdo rozuměl, abyste odcházela od doktora s pocitem, že jste na všechno připravená a že přivedete s jeho pomocí na svět zdravé miminko. Chybí vám ta „společná řeč“.

Pro mě osobně je tohle jedna z věcí, na kterou si asi nedokážu zvyknout až do konce těhotenství. A upřímně, už teď se směju nad představou vlastního porodu, až budu v bolestech poslouchat doktora jak na mě křičí „push, push“ a já ho po chvíli pošlu do pr..., protože poslední, co chci v tu chvíli slyšet je angličtina. Ale i když má těhotenství v cizí zemi svá úskalí, pořád je tam ten moment, kdy jdete na váš první ultrazvuk a poprvé vidíte svoje miminko. V tu chvíli je vám jedno, jestli se kolem mluví španělsky, anglicky nebo česky. Neslyšíte nic. Jen rychlý tlukot srdíčka vašeho pokladu. Díváte se, jak se spokojeně převaluje a cumlá si paleček a v tu chvílí je tam „společná řeč“. Mezi vámi a vaším děťátkem se naváže spojení, které bude trvat navěky. A tahle „společná řeč“ vám dá odpověď na všechny vaše otázky, obavy a nejistoty. V ten moment totiž víte, že zvládnete všechno a uděláte první poslední pro tohle stvoření, které budete za pár měsíců držet v náručí. To je něco, co mě až vlastní těhotenství naučilo.

Vždycky to není řeč, co nás spojuje, co máme společného. Někdy to stačí jen cítit a mluvit u toho není vůbec potřeba. Proto je důležité se naučit občas zavřít pusu, přestat se snažit něco vysvětlit a říct a jen vnímat, cítit. A pokud se člověk naučí tuhle řeč, kdy nejsou slova potřeba, už nikdy si nebude připadat sám a ztracený, i kdyby žil na kontinetně kde jsou jen zvířata a rostliny. A já vím, že v dnešní rozlétané době je vás tam ve světě spousta, které jste ve stejné situaci jako já. Nikdy nejsme samy, a už vůbec ne, pokud nosíme pod srdcem dítě.


Barbora je ve 15. týdnu těhotenství. Chcete vědět, co se děje s jejím tělem?

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Ztracená...

MOMMA ZE ZEMĚ OZ Dlouhou dobu jsem nenapsala žádný článek a upřímně, ani se nedivím. Malému pupíkovi byly před pár dny čtyři měsíce a já mám čím dál častěji pocit, že jsem v tomhle novém životě totálně ztratila samu sebe. A s tím bohužel i náboj... Celý článek »

Tyhle nové generace

MOMMA ZE ZEMĚ OZ Už zase uplynula strašně dlouhá doba, kdy jsem se neutrhla na pár hodin, abych napsala článek. Někdy mě to opravdu štve, protože mám hlavu plnou nápadů o čem bych Vám chtěla napsat, ale můj šéf „pupík“ je poslední dobou hrozně... Celý článek »

Zkušebka úspěšně za námi

WILD MAMA Hurá. Máme za sebou šestinedělí. Já neskončila na psychiatrii, pupíka nám nesebrala sociálka a tatínek neskočil na surf a neodjel na první vlně do Indonésie. To se dá považovat za úspěch. Jaký to pro nás bylo a nějaké tipy pro ty, co... Celý článek »

Nahoru a dolů

WILD MAMA Porod za Vámi. Šestinedělí před Vámi. Jaká je nová role matky v mém podání a jak to celé zvládáme? Nahoru a dolů je možná vystihující popisek, za kterým se ale skrývá mnohem víc.  Celý článek »

Čáp přiletěl na tryskáči

WILD MAMA Odpočítávání posledních dní bylo přerušeno. Náš malý se rozhodl podívat na světlo tohoto světa dříve než jsme plánovali. O to větší to byl zážitek, o to větší to byla extáze. Jaké je to být maminkou? Teď už odpověď na tuhle otázku znám.  Celý článek »

Zpátky do minulosti

WILD MAMA Když se těhotenství blíží ke konci, není to jen fyzicky náročné. Psychika hraje obrovskou roli. Snažím se z toho získat maximum pro svůj velký životní krok. Vidět spojitosti, kde nejsou a poučit se z minulosti. Připravit se psychicky na... Celý článek »

Už tě vyhlížíme chlapečku náš

WILD MAMA Jak zvláštní je to pocit, když se Vám těch devět měsíců začne blížit ke konci a vy už vlastně nevíte dne ani hodiny, kdy se ohlásí to malé uvnitř, že je čas se podívat na svět. Chtěla byste relaxovat a nabírat síly na porod, ale v hlavě... Celý článek »

Mocná matka příroda

WILD MAMA Porod se blíží rychlostí rozjeté mašiny, den skáče za dnem, někdy už si ani nepamatuji v kolikátém jsem týdnu těhotenství, ale jedno vím jistě. A sice to, že mám před sebou v dohledné vzdálenosti cílovou pásku, ke které vzhledem k... Celý článek »

V zemi kde třešně nekvetou

WILD MAMA Takový krásný svátek jako je První máj se tady u nás v Austrálii bohužel neslaví. Tedy ne oficiálně. Každý si své svátky přizpůsobuje podle sebe a svých tradic. Já osobně mám První máj hrozně ráda, ale jak ho oslavit v zemi, kde na... Celý článek »

A je osprchováno

WILD MAMA Jedna z věcí, kterou zbožňuji na životě v cizí zemi je poznávání nových tradic, svátků a zvyků a pomalu je brát jako vlastní. Jednu z takových oslav jsem měla minulý týden a o co krásnější, že to byla oslava příchodu mého chlapečka.... Celý článek »

Jiný kraj... jiný mrav

WILD MAMA Myslela bych, že porod bude probíhat všude stejně. Jak ale pomalu zjišťuji, na druhé straně zeměkoule na to mají jiný názor. A tak jak moje těhotenství postupuje a já se dozvídám více informací o tom, co nás v následujících měsících čeká... Celý článek »

Očekávání vs. Realita

WILD MAMA Zřejmě tak jako každá žena, která prožívá své těhotenství poprvé v životě, jsem měla spousty očekávání a předsudků, jak to asi celé bude probíhat. Ještě mám nějaký ten měsíc před sebou, takže se spoustu věcí může změnit, ale už nyní můžu... Celý článek »

Půl cesty za námi

WILD MAMA Opravdu už mám za sebou dvaadvacet týdnů těhotenství? Teď už zbývá jen hádat kolik asi zbývá. Termín porodu se blíží neuvěřitelnou rychlostí a dny utíkají jako zběsilé. Jaké byly ty moje poslední? Milé i nemilé. Někdy to těhotenství až... Celý článek »

Uzavřete sázky... Je to kluk!

WILD MAMA Týden našeho ultrazvuku je tady. Nemohli jsme dospat. Konečně se dozvíme tu velkou pravdu. Holka nebo kluk? Růžová nebo modrá? Tanečnice nebo surfař? Ať už nám řeknou cokoliv, hlavně ať je miminko zdravé a má se čile k světu. A jak... Celý článek »

Protančené těhotenství

WILD MAMA Utíkají týdny vašeho těhotenství stejně tak rychle jako ty moje? A pokud jste si stejně tak jako já někdy představovala, jak si budete to svoje první těhotenství užívat plnými doušky, vypadá to opravdu tak? Užíváte si ho nebo ho jen... Celý článek »

Těhotenství vzhůru nohama

WILD MAMA Co je lepší? Trávit dovolenou s vašimi dvěma kamarádkami na ostrůvku v Indonésii, kde není nic jiného než bílý písek, palmy, průzračně modrý oceán, výborné jídlo a alkohol tam teče i z kohoutků a nebo konečně spatřit ty „dvě“ vymodlené... Celý článek »

Naposledy navštívené