Tolerance k těhotným – a jako proč?

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Jsem na konci 5. měsíce těhotenství. Bříško pomalu roste a je již vidět. Začínám si užívat pocit těhotenství. Nemusím to sdělovat jako novinku, neboť je to patrné. Nebo snad ne? Myslí si ostatní, že jsem jen přibrala? Někteří zřejmě ano, například kolegyně v práci. Když se začalo šířit po kancelářích, že budu maminka, přišla mi pogratulovat a přiznala se, že si jen myslela, že jsem přibrala.

V MHD mě považují nejspíše všichni za holku, co má větší pupek. Nikdo mě nepouští sedat. Dumali jsme se známými, čím to je. Máme dvě teorie. Buď mají cestující předešlé zkušenosti, že pustili sednout těhotnou, a ejhle, paní byla jen korpulentnější, a nebo se bojí, že by takováto situace mohla nastat, když si nejsou zcela jisti, zda dotyčná je či není těhotná. Druhá varianta je, že jsou bezohlední a špatně vychovaní. Kolegyně má ještě třetí verzi, že jsou cestující začtení, dělají něco na mobilu/tabletu a ani si nevšimnou stojící těhulky.

Každopádně přítel přišel s myšlenkou, že mně objedná triko, na které nechá dodat potisk: Nejsem tlustá, jsem těhotná. Ovšem, kdyby mě stále nikdo nepouštěl sednout, cítila bych se trapně a navíc bych si udělala hodně nepěkný obrázek o naší společnosti, což nechci. I když je pravda, že mě chování, lépe řečeno nevychování, cestujících mrzí a často až zaráží. Kde jsou ty dobré mravy, kam se poděly?

Jinak, co prý zaručeně funguje, je chodit s berlemi. To se zvedá několik lidí najednou, aby dotyčného pustili sednout. Lámat nohu si však nehodlám. :o)

15. 8. 2014Pavlusha
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele dencas
dencas

Milá Pavlo, moje zkušenosti jsou bohužel taky takové. Popsala jsem je ve svém minulém článku, kdy jsem stála na přeplněném magistrátu a nenašel se nikdo, kdo by se zvedl a pustil mě sednout. A to jsem na konci 7. měsíce, taže bříško je krásně vylouplé a s tlustým si ho snad nikdo splést nemůže! MHD sice nejezdím, neboť by mi cesta do práce trvala asi hodinu a s přestupy, takže využívám auto, ale věřím tomu, že bych se o místo k sezení taky musela prát. :-) A ještě jedna perlička. Dneska se mnou závodila paní v obchodě, kdo bude dřív u pokladny. Nechápu to, vidí těhotnou ženskou s plným a docela těžkým košíkem v ruce, ale prostě schválně zrychlí krok, aby na pokladně byla o vteřinu dřív a mohla m předběhnout. A ještě k tomu měla nákup mnohem větší než já. Jak píše Jarka, doufám, že my vychováme generaci slušných a ochotných dětí a tohle ignorantství vezme jednou za své. :-)

Denisa

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Pavlo, hřebíček na hlavičku :-) Když jsem byla těhotná poprvé před dvěma roky, měla jsem celkem často štěstí, lidé mě pouštěli sednout poměně brzo, těšilo mě to. A pak jsem jela z poradny tramvají den před porodem, tedy již 9 dní po termínu porodu, břicho asi kilometr před sebou, a nechali mě stát, nikdo ani nemrkl. A teď, těhotná, dva měsíce do porodu a v kočárku skoro-dvoleťáka a co myslíš? Většina chlapů zdrhne dřív, než se stačím rozkoukat a nějakého si vyhlídnout, aby mi s kočárkem pomohl do tramvaje, pokud zrovna nejede nízká. Nakonec mi pomoc nabízejí buď starší dámy (zřejmě již babičky) nebo hodně mladí kluci, do kterých bych to vůbec neřekla. Překvapivé je, že kategorie "nejspíš tatínek malých dětí" se ani nenamáhá... Taky chci věřit spíš tomu, že jsou zamyšlení, nekoukají kolem sebe nebo mají starosti. Že to není přehlížení schválně. Ale těžko říct, někdy fakt nevím... Nezbývá, než abychom jako matky vychovaly novou generaci dětí, kterým ukážeme, že pomáhat ostatním (pustit sednout, pomoci natoupit či vystoupit apod.) nestojí zase tak moc námahy a za to "děkuji" a úsměv od toho, komu pomůžeme, to opravdu stojí :-)

Jarka

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Opět bez varování

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Přišlo to opět nenadále. Večer, po shlédnutí filmu, jsem šla na záchod, a ouvej! Papír byl lehce narůžovělý. Vzpomněla jsem si na poznámky z předporodního kurzu, kde zdůrazňovali – pokud je krev, jedeme ihned do nemocnice,... Celý článek »

Konečně už balím

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už konečně balím do porodnice. Jak bydlíme u manželových rodičů, nemáme všechny věci u sebe. Spoustu věcí, které momentálně nepotřebujeme, máme uskladněné u tety.  Celý článek »

3D fotografie

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Jak jsem již psala, máme se švagrovou téměř totožný termín porodu (lišíme se o jeden den). Je objednaná na 3D ultrazvuk, a to ve 34. týdnu těhotenství. Přitom ideální doba, dle mého gynekologa, je mezi 24. – 28. týdnem... Celý článek »

Co se všechno děje

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už to přišlo, dostala jsem po ránu dvakrát křeč do nohy. Ne, dvakrát za sebou, ale že se to stalo jedno ráno a pak zase jiné další ráno. Naštěstí to nebylo tak silné, jako když jsem dostala křeč do nohy s Klárkou. To si... Celý článek »

Jak naučit dítě být bez plen

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám krásnou malou holčičku. Hodnou, šikovnou a poslušnou. Když si uvědomím, co vše umí a její vrstevníci zatím ne, tak mě štěstí a pýcha na ni naplňuje dvojnásobně. Tak například, je jí rok a sedm měsíců a už si říká sama, že... Celý článek »

Bolest kostrče – musím to překonat

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám dost silnou bolest kostrče. Jedná se o bolestivé impulsy spíše v pravé části od kostrče. Je to taková jako by křeč. Nejvíce mě bolí, když mám změnit polohu vleže, např. ze zad na bok nebo zvednutí se z lehu.  Celý článek »

Přemítání nad jmény

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ještě než jsme věděli pohlaví miminka, předvybrali jsme nějaká dívčí i chlapecká jména. V okamžiku, co jsme se dozvěděli, že budeme mít opět holčičku, vytvořila jsem si tabulku jmen.  Celý článek »

A bude to, a bude to – holčička

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ano, již známe pohlaví našeho druhého miminka. Bude to holčička. Manžel si více přál chlapečka, ale je šťasten i za druhou holčičku. Říká, že holčičky více lpí na tatínkovi a jsou mazlivější. Celý článek »

Rodinné baby boom

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Z otcovy strany zažívají baby boom. Odstartovali jsme to my s Klárkou, téměř za rok a půl se k nám přidal bratránek s chlapečkem Samuelem. Celý článek »

Pozvolné přibírání

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Během prvního těhotenství jsem přeci jen měla malé obtíže. Cítila jsem abnormálně různé pachy, bylo mně z toho špatně. Sice jsem nezvracela, ale trpěla jsem nechutenstvím. Do toho jsem se, po přečtení několika článků a rad z... Celý článek »

O jednoho víc

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Měli jsme pozvanou na víkend návštěvu. Rozhodli jsme se, že si dáme tatarák. Pojala jsem ovšem podezření, zda nejsem těhotná. Čekala jsem každou chvíli menstruaci, ale nějak se nedostavovala. Koupila jsem si pro jistotu... Celý článek »

První velký úraz

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Konečně jsme se dočkali sněhu. Postavili jsme si sněhuláka, chodili bobovat a užívali si sníh. Minulý týden jsme navštívily s Klárkou naši známou. Předem jsme se domluvily, že s sebou přivezeme boby a půjdeme s Klárkou bobovat.  Celý článek »

Ohlédnutí za prvním rokem života

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Je neuvěřitelné, jak to letí. Člověk si neuvědomuje/nepřipouští, že stárne. Soudě dle sebe, připadala jsem si stále stejná od vysokoškolských let – veselá, akční, spontánní. Chodila jsem s přáteli na různé společenské i... Celý článek »

Klárčin vývoj

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Změnili jsme dětskou lékařku, abychom nemuseli neustále jezdit do Prahy. K mému překvapení jsem se dozvěděla, že paní doktorka, ač by měla zapisovat při pravidelných kontrolách výšku dítěte, tak to bohužel nečinila.  Celý článek »

Náš společný výlet

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se... Celý článek »

Náš společný výlet

Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se rozhodli rekonstruovat... Celý článek »

Šestá nemoc

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka prodělala svou první nemoc. Jednalo se o tzv. šestou nemoc (nemá přesný překlad z latiny). Vůbec jsem netušila, že nějaká taková nemoc existuje. Řadí se mezi dětské nemoci, jako jsou např. plané neštovice, příušnice,... Celý článek »

Naše malá šikanátorka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka má novou hru. Spočívá v tom, že se zaměří na nějakou osobu, kterou upřeně sleduje. Ve chvíli, kdy se na ni dotyčný podívá, začne brečet. Kdyby to dělala na cizí lidi – tak ať. Nemusí se na každého culit. Jenže ona se na... Celý článek »

Moje první léto

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Na to, že je to mé první léto, je dost horko. Teploty okolo 37 stupňů, páni. Kdyby bylo alespoň to moře, tak neřeknu. No, mám sice dětský bazének s clonou ve tvaru žáby nebo co to má jako být, tak si vlastně nemusím zas tak moc... Celý článek »

Můj první zlozvyk

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Maminka si mě asi od mých 5, možná 6 měsíců dává do velké postele, abych rychleji usnula. Je pravda, že zaberu téměř okamžitě. Trvá mně to zhruba 10–15 minut. Někdy, když nemůžu zabrat, tak je to i půlhodina, velice výjimečně... Celý článek »

Vzorná matka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Dozvěděla jsem se od kamarádek maminek, že mě obdivují. Dělám totiž Klárce veškeré příkrmy. Zatím jsem ani jeden nekoupila. Když jsem zjistila, že ostatní maminky to nedělají, blesklo mně hlavou, že jsem takový ohrožený druh.... Celý článek »

Hrajeme si na raka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Stala se nemilá věc. Klárka mně spadla z lavice. U babičky a dědy je v kuchyni lavice. Jelikož skoro celé dopoledne trávíme tam, kvůli přípravě jídla, máme Klárku u sebe. Dávali jsme ji na lavici. Protože je poměrně úzká,... Celý článek »

Rýma nás potrápila, ale zvládli jsme to.

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárku přepadla minulý týden rýma. Jako na potvoru jsme byly den před tím v Praze a já tam nechala odsávačku. U manželových rodičů náhradní nemáme. To byl trochu problém, neboť vysát nosík pusou nešlo. Vyrobily jsme provizorní... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené