Tři mušketýři

KLUB TĚHULEK! JARKA Hlásím se po týdnu od návratu z porodnice. Minulý příspěvek jsem dokončovala v úterý pozdě večer, než jsme si šli s Filípkem lehnout (Honzík už spal), a slíbila jsem vám, že dám vědět, jaká byla první společná noc.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


No, bylo to poměrně náročné. Od doby, kdy jsem kojila Honzíka, jsem si už odvykla, takže noční vstávání pro mě není nic moc příjemného. Z porodnice jsem si navíc dovezla slušný spánkový deficit, za ty tři noci tam jsem celkem naspala snad jen asi 8 hodin – tedy svou běžnou porci spánku za jednu noc. A také jsem měla obavy, jak bude plačící Filípek budit staršího Honzíka, abychom nakonec neutěšovali dvě plačící děti. Kupodivu to ale proběhlo docela dobře. Vždy, když se Filípek v noci vzbudil na kojení a dal o sobě vědět pláčem, zavrtěl se Honzík v posteli, v polospánku oznámil, že miminko pláče, a spal dál.

Filípek se za noc vzbudil vlastně jenom dvakrát, když uvážím, že kojení před půlnocí bylo ještě „večer" – před mým a manželovým ulehnutím do postele. Filípka jsme s ohledem na Honzíkův spánek měli v postýlce v obýváku a do noční postýlky v ložnici ho přenesli, až když jsme šli sami spát. Děláme to tak i nadále. Večery bývají trochu uplakané, a tak by bylo zbytečné, aby Filípek Honzíka rušil. S každým dalším dnem bych řekla, že jsou večery lepší – Filípek pláče méně, bříško ho asi trápí méně než první dny.

Je to ovšem velký nenasyta a nejraději by byl stále u prsu. Snažím se dopřát mu, co si žádá, ale mám strach přikládat ho častěji než po dvou hodinách. Vypije opravdu hodně mléka najednou, a tak není výjimkou, že po kojení ublinkává (někdy i dost masivně). Nechci, aby se mu ještě navíc v bříšku míchalo mlíčko z předešlého kojení s tím čerstvým, proto se snažím dodržet ten alespoň dvouhodinový odstup. V noci se nám zatím daří spát bez přerušení 3-4 hodiny, což při Filípkově apetitu považuji za úspěch.

NAPIŠTE JARCE DO DISKUZE

Honzík zatím přijal malého bratříčka dobře. Hned jejich první setkání v porodnici mě velmi dojalo. Honzík mi přinesl nádhernou oranžovou gerberu, prohlásil, že se jde podívat na miminko a hned ho hledal, kde je. Od tatínka si vyžádal sušenku, myslela jsem, že po cestě svačil a ještě není hotov, ale Honzík sušenku začal nabízet Filípkovi. Vysvětlovala jsem mu tedy, že Filípek zatím jen papá mlíčko od maminky a nic jiného nepotřebuje. Od té doby Honzík sleduje každé kojení a hlídá, jestli má miminko ještě hlad.

V porodnici chtěl Honzík Filípka samozřejmě také pochovat a pořádně si ho zblízka prohlédnout. Teď dodržujeme každý den takový náš malý rituál, kdy Honzík Filípka chová. Sedí na gauči, na nohách má položený velký polštář, který používám při kojení, a v polštáři si hoví Filípek. Obvykle takhle kluci vydrží jen pár minut, než Honzíkovy projevy náklonnosti přerostou v příliš drsné zacházení a musím to utnout. Honzík se sice pokaždé zlobí, ale snažím se mu vysvětlit, že miminko je ještě moc malé a je třeba s ním zacházet velmi jemně a opatrně. Nevím, zda tomu Honzík rozumí, ale věřím, že postupně i on najde tu správnou míru v zacházení s malým bráškou, abychom se nemuseli strachovat, že mu nějak ublíží.

Neocenitelnou pomocí a oporou je mi v prvních dnech šestinedělí manžel. Vzal si dovolenou na dva týdny a pomáhá mi se vším – nakupuje, vaří, intenzivně se věnuje Honzíkovi, abych měla volné ruce a mohla pečovat o Filípka, nebo abych si mohla během dne zdřímnout a dohnat tak aspoň částečně noční vstávání. Mám tak díky němu docela pohodu a mohu-li to sama nějak soudit, poporodní blues se mi zatím vyhýbá. Určitě jsem ale víc unavená a méně trpělivá, než by se mi líbilo. Trochu se obávám manželova návratu do práce – to už bude veškerá péče o oba kluky a domácnost na mně. Teď si ovšem užívám své tři mušketýry a těším se z každého dne s nimi. :-)

Tak zase za týden!
Jarka

30. 10. 2014Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené