Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno.
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Dcera ukojila svou potřebu mateřského mléka a našeho nočního tulení s kojením i hlasitého dožadování se prta prta. A mně se podařilo ukojit touhu kojit, co to půjde, a užít si dosytosti jednu z nejhezčích ženských rolí. Navíc se vše tentokrát odehrálo jak z říše snů. V to jsem ani nedoufala, a kdo chcete, poslyšte proč: Prognózy za obou těhotenství nebyly nejlepší co do budoucí laktace. Očekával se můj zdravotní propad. Měla jsem u gynekoložky v kartě připravený recept na přípravek k zastavení tvorby mateřského mléka (myslím, že to byl Dostinex), kdybych musela začít náhle užívat léky na rozhýbání svého pohybového aparátu po císaři nebo léky proti bolesti nebo antirevmatika. Zaplaťbůh nebyly potřeba! A paradoxně housera mám teď, když už nekojím.

Musím ale říci, že jsem celkem ráda sáhla po lécích na uvolnění svalů, protože průběh mé současné akutní blokády páteře je co do intenzity i bolesti s léky mnohem mírnější než vloni bez nich. – Nedoufala jsem ani proto, že jsem se obávala rozkojení po plánovaném operativním porodu v celkové narkóze. Absence kontrakcí a přirozenějšího rozběhnutí hormonálních procesů mě znervózňovala. Poměrně dlouho jsem byla na JIP za občasného donášení dcery k přiložení. Přihodíme ještě absenci bondingu bezprostředně po porodu – tedy toho za vědomí maminky – dcera na mé přání k mému prsu přiložena byla. A mě, jak mohl, zastoupil Lukáš. U Toma jsem se přeci jen pokoušela normálně rodit a hodně přes tři desítky hodin kontrakcí roztočily takový hormonální kolotoč, že jsem kojila už na JIP.

Přestože jsem dlouho vypadala jako bílá paní (prý se tomu slangově mezi lékaři říká, že jsem byla „vylitá“ – tedy velká ztráta krve, celková únava a málo železa), kojení šlo zpočátku až zázračně skvěle. – Další obava přišla krátce po povití Káti, kdy jsem se začala ptát, kde jen tady vezmu klid a hlavně čas na kojení? S tak malým batoletem, jakým byl po příchodu z porodnice Tomáš, jsem mohla sotva kdy kojit půl hodiny nebo i déle v klidu, tichu, bez vyrušení. Nemyslím, že jsem kojila dceru silou vůle (moc jsem chtěla i u Tomáška, ale s ním se tak nedařilo). Spíše zafungovalo moje podstatně vyšší až vysoké mateřské sebevědomí, nepanikaření, absence nejistoty a taky přerovnání hodnotového žebříčku – patrně.

Kojení jsem podřizovala vše a nic mi nepřišlo tak důležité. – Když se mohl někdo bližní věnovat Tomáškovi, hned jsem šla do klidu kojit. – Zřídila jsem v knihovně dvě poličky s knížkami pro Toma, dala před ní pěnovou podložku a vždycky jsem ho usadila k nějaké jeho oblíbené a sedla si kojící vedle do křesla. – Přehodnotila jsem svoje vize o televizi a malém dítěti. Když nešlo Tomáška nějak jinak klidněji zabavit, pustila jsem mu dětskou TV stanici pro absolutní začátečníky, vypnula zvuk a stručně komentovala, co se tam děje. – Mnohokrát Tomáš kojil se mnou – Boba nebo Bobka.

Druhé dítě s ročním starším sourozencem přineslo významnou změnu. Užívala jsem si noční kojení a nikdy jsem se ho nevzdala až do úplného ukončení. V noci byl totiž zaručený klid a pro obě dvě to byla podstatně příjemnější doba. Budila jsem se k malé podstatně ochotněji než k Tomášovi, přiznávám se! U něj mi mnohdy padala hlava únavou, vstával v noci po dvou hodinách, jedl půl hodiny a obvykle jsem s ním celkem dlouho různě popocházela, vyháněli jsme bublinky ze žaludku, snažila s bránit ublinkávání. Byl snad stejně často nedojedený jako přejedený, nové mléko se mísilo v žaludku s tím starším nestráveným... a já se naučila rozpoznávat, co mu dělá dobře asi po dvou a půl měsících. Poté se vše pěkně stabilizovalo, ale za stejně dlouhou dobu se rozhodla Káťa, že chce mezi nás. A kojicí trable začaly nanovo.

Nová chuť mléka Tomáška neoslovila. Bylo mi špatně a tlačení dítěte na žaludek během kojení jsem nezvládala. Syn mě občas rozčíleně kousal. Nebyl spokojený a ani já ne. Tehdy jsem pochopila, že tandemové kojení nebude můj případ, že jednu laktaci ukončíme a další začnu s narozením druhého dítěte. Tomášek byl kojen sedm měsíců a mně se udělalo jako nekojící těhotné fyzicky mnohem lépe.

Dalším důvodem, proč myslím, že kojení teď prostě šlo lépe, je obecně můj lépe se držící zdravotní stav a hlavně porod bez stresu a strachu. Vůbec jsem se z něj tak dlouho nevylízávala. A taky jsem se snažila něco pro zdar udělat: Od osmého měsíce těhotenství jsem namísto těhotenského čaje pila ten kojící. – Hodně jsem pila. Dopoledne klidně dva litry, odpoledne litr vody, kojicího čaje nebo Cara. V noci jsem pila po doušcích, protože po každém kojení jsem měla žízeň. K tomu jsem si často vařila polévky jako vydatnější verze tekutin. Nejčastěji zeleninové a po silném drůbežím vývaru mi teklo mléko skoro samo. – Celé kojení jsem obecně hodně jedla – měla jsem potřebu. A taky častou chuť na mák a další potraviny obsahující hodně vápníku. Vyhýbala jsem se nadýmavým potravinám, nejedla jsem pálivé, nepila samozřejmě šnaps ani sycené nápoje. – Dost jsem investovala do kvalitních kojicích podprsenek, které se mi vzhledově líbily. Připadala jsem si v nich velmi žensky, cítila jsem se příjemně a nic mi nikde nekoukalo z oblečení. Prostě mít ze sebe fajn pocit myslím taky přispělo. – Vůbec s nikým jsem o kojení nediskutovala a nenechala jsem si do něj mluvit.

Čtěte také:

Našly jsme si s dcerou způsob, který nám oběma vyhovoval a který hlavně skvěle fungoval, tak jsem se rozhodla nenechat se rozhodit žádnými radami, jak to dělat lépe, nebo proč to nedělat vůbec. – Jsem ráda, že i Lukáš podporoval mé poměrně dlouhé (určitě vzhledem k mému zdraví) kojení, byť měl ze začátku obavy, že „dělám trochu hrdinku“ ve prospěch malé a nemyslím tolik na sebe. Bez léků se to ale vážně obešlo a pozorovala jsem postupné změny z „vždyť už kojit fakt nemusíš“ (zaznělo poprvé, když před rokem dlel u mého lůžka na infuzi při blokádě zad a potom ještě několikrát) na „tak ji nakoj“, když se mu zdála malá neklidná, neutišitelná nebo když třeba upadla nebo když byla po očkování...

Mnohé, co by se dalo, jsem nedělala: Nepolykala jsem žádné doplňky stravy kromě těch, které užívám dlouhodobě na mé neduhy – to je vitamin D, který dostávají i malé děti do jednoho roka, a rozkousatelné tablety vápníku. – Nebyla jsem nejvzornější co do dodržování doporučení kvalitního kojení. Především v polohách – kojila jsem nejčastěji v leže na boku. Častěji jsem kojila z levého prsu, striktně jsem nestřídala levo, pravo... asi od Kačenčina půl roku nemusela odříhávat, a pokud mi krásně usnula v leže u prsu, prostě spala dál. Byla nicméně extrémně tolerantní dítě na mou stravu, nebyla blinkací, netrpěla na prdíky. – Nemazala jsem bradavky, „nevětrala je“, nepoužívala jsem kojicí polštář... – Namísto postupného odbourávání nočního kojení jsem odbourávala to denní. Přes den byla asi tak od roka Kačenka nenakojitelná.

Dost mě pobavil výraz alias rada „najděte nepodnětný kouteček“, tak ten jsem v tomto Batolelandu nedokázala najít. Třikrát se napila a poté začala pozorovat třeba rostlinu v květináči a tak dále. Postupem času už se sotva přes den napila. Kombinace jejího zájmu o okolní svět na úkor mého výstřihu s jejím živým bratrem časem přinesla výhradně noční kojení. Poslední měsíc se namísto buzení 2–3x za noc budila jen jednou a nakonec začala prostě jen spát. Vše velice přirozeně vyšumělo. Nastala ale i krátká fáze, kdy jsem se nehodlala smířit s tím, že je nastává jiná etapa a mám velkou holčičku.

Párkrát jsem se Kátě nabídla a nezájem. Nemusela jsem si zalepovat bradavky ani přicházet s historkami, kam se mléko podělo, ani spát v oddělené místnosti a nevím jak ještě všelijak ukončovaly kojení mé kamarádky. Klika! Už mám doma velkou holčičku. Už mám za sebou první noc bez dětí. Už jsem se ségrou vypila jednu lahev vína. Už nosím podprsenky s jednoduchými ramínky a neodklápěcími košíčky. Už nespím v kojicích nočních košilích. Už se můžu pohodlně vyspat na břiše. Už je jediným kojícím členem naší rodiny Topinka, což je neteřino morčátko. Gratuluji Topince s Tondou k jejich morčecím dětem – Evičce a Vojtíškovi. Novopečené matce přeji, aby si taky užila jednu z nejkrásnějších (snad i mezi morčaty) rolí.

Mějte pěkné jarní dny! Nekojící Kateřina

20. 4. 2016Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené