Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro ně), že tam netrávím moc času. No a nakonec mě udolá můj vlastní potomek. Věřili byste tomu?

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


 

Už nějaký ten týden mám pocit, že v přítomnosti Anit nezavřu pusu. Říkám si: V čem je to teď jiné? Mluvila jsem na ni dost přece vždycky – popisovala jí svět kolem sebe, říkala jí básničky, vysvělovala různé  přírodní úkazy nebo společenské situace. Ale o to možná ani tak nejde. Spíš o obsah, který je pro mě čím dál náročnější. Takže doplňuji: Nejen nezavřu pusu, ale téměř zavařím mozek. A zvlášť v letních vedrech pak večer jen vyčerpaně odpovídám na Tomovy dotazy jednoduchými větami: „Papat.“ „Pusu.“ „Hají.“

Anit chce vědět: Proč? Ještě není úplně ve fázi: A proooč? Ale je to asi nějaká předehra či co. Cokoliv se chystáme udělat, musím vysvětlit. Proč si bereme sandálky a ne uzavřené boty. Proč si nevezmeme teplou bundu a čepici, ve kterých se promenáduje před zrcadlem. Mimochodem, momentálně se často nakrucuje a převléká. Pokud jí to zůstane, víme, po kom to má. Po Tomovi! Ale zpět k tématu. Banality typu: Bylo by nám teplo, smrděly by nám nohy atd. se samozřejmě vysvětlují snadno.

Anitčina tázací strategie je ukázat na něco s dotazem „Toto?“ Když jí vysvětlím, na co právě ukazuje, donutí mě popsat jí do podrobna vše, co o dané věci vím. Občas dojde i na internet v mobilu a kamaráda Google. :-)

Daleko složitější jsou ale „méně hmatatelná“ témata. Nedávno jsme šly na hřbitov zapálit svíčku na hrob mého dědečka. Proč se tam zapaluje svíčka? Kde je „táta dědy“ (tak mu Anit říká, protože pradědeček neumí vyslovit)? Svou chudou slovní zásobou výrazně doplněnou intonací, znaky a gesty se nepřestala ptát, dokud jsem jí prostě neřekla... pravdu. Jenže slovo „umřít“ je pro ni tak abstraktní a neuchopitelné, že jsem po desetiminutovém monologu (Anit mě střídavě soustředěně pozorovala a střídavě skákala po dědečkově hrobě a sbírala na něm kamínky) jsem stejně skončila u toho, že „táta dědy dělá hají“.

A takto mě dostává často. Filozoficko-politicko-náboženská témata i zdánlivě snadné otázky každodenního života mi dávají zabrat. A občas mě samotnou přivedou k zamyšlení: Proč vlastně děláme to, co děláme, zrovna takto? Když to neumím jednoduše vysvětlit (a s odpovědí „protože proto“ nebo „tak se to prostě dělá“" jsem se nespokojila ani já jako dítě, takže to na Anit ani nehodlám zkoušet), začínám nabývat dojmu, že na některých dospěláckých rutinních a zautomatizovaných činnostech je něco špatně. Ale od toho taky děti máme, ne? Aby nás učily, ukazovaly nám svět jinak, aby nás nutily přemýšlet o banalitách, které banalitami vlastně nejsou.

A když jsme u těch rozhovorů s našimi dětmi – nedávno jsem s kamarádkou narazila na zajímavé téma. Označování pohlavních orgánů. Dlouho jsem měla období, kdy jsem byla přísnou vyznavačkou pojmenování dospěláckým způsobem. Penis. Vagina. A když se Anit narodila, začala jsem to aplikovat i v praxi. Jenže ono: „Po čurání si utři vaginu,“ zní prostě divně. Zjemnila jsem vaginu na vaginku – a zůstávám u tohoto označení. Tom se mi směje a říká vagině pipinka. Za mých mladých let byla moje vagina šamšulka nebo šamšula (jenže to byl asi nějaký náš rodinný novotvar, protože mi nikdo z mých kamarádů nerozuměl). Od kamarádek jsem pak slyšela buchtička, kachnička, pipka nebo pipina, prcina (jenže my doma „prcina“ říkali zadku, takže mě to při konverzaci s jednou konkrétní kamarádkou dost mátlo). Penis (co když budu mít kluka? Budu říkat penísek? To asi ne). Zase bývá šulinek, zvoneček, pindík (pindíka bych asi přijala do své slovní zásoby při konverzaci se synem), lulinek, lulin, pinďour. Přidáte nějaká zajímavá označení? A jak řešíte pojmenování pohlavních orgánů před dětmi vy?

Jinak po týdnu v Praze nás čeká zase pár mimo ni – dovolená v Řecku, Morava, Jeseníky s mojí mámou. Už se těším! Tak snad příště nabídnu nějaké cestovně-dovolenkové téma.

Zatial. Vaše vymluvená, ale na dovolenou natěšená V.

22. 7. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené