Uspávací tatínek

DENÍK MÁMY KLÁRY Pepa je hodně v práci, často odchází už před sedmou a až kolem šesté se vrací. Adinka jako by to věděla, je nejživější většinou od začátku televizních novin až do půlnoci. Asi si chce tatínka pořádně užít. A já jsem za to ráda, protože v tu chvíli jsme na ni dva a neleží veškerá rodičovská povinnost jen na mých bedrech.

Fotografie z ateliéru rodinné fotografie Fotoprome.cz


Pepa je schopný mou roli stoprocentně zastoupit (včetně kojení, pokud samozřejmě odstříkám dostatečné množství, což tedy vůbec nebývá lehký úkol). A nejen, že je schopný, on je především ochotný. Protože ne schopnosti, ale spíš ochota je to, co některým mužům-tatínkům chybí. Mají pocit, že přišli z práce a mají právo na odpočinek. Jenže to je ten rozdíl mezi jejich a naší „prací" – ta naše – tedy starost o domácnost a především o dítě totiž nikdy nekončí. Je to práce na dvacet čtyři hodin, sedm dní v týdnu, tři sta šedesát pět dní v roce. A je to sice práce krásná, ale i tak ji někdy můžeme mít až po krk a potřebujeme vydechnout. Proto vzdávám hold všem tatínkům, kteří tohle chápou, a když přijdou domů z práce, zapojí se do péče o dítě. Ať je to večerní koupání, čtení pohádek, zlobení. Beztak to nedělají jen proto, aby ulehčili partnerce. Je to i nesmírně důležité pro vytváření vztahu s jejich vlastním potomkem, který si jinak tatínka přes den nemá šanci užít. U nás zatím neprobíhá čtení pohádek a zlobení snad jen ve smyslu nespaní. A právě uspávání je Pepova parketa. V tu dobu já většinou padám únavou, má trpělivost už je vachrlatá a záda z celodenního nošení našeho obříka bolavá. A tak Pepa bere do náruče Adinku, houpavým krokem chodí po bytě a uspává. Někdy to trvá pár minut, ale když Áďu trápí zažívání, je to akce i na hodinu. To pak střídavě Pepa chová, masíruje bříško a kroutí nožičkama. A všechno mu jde na jedničku!

Minulý týden jsme opět byli na kontrole. Vše v pořádku. Váha pět a půl kila. Do příště si máme rozmyslet, co si necháme všechno píchnout za vakcíny. Hexa - vakcína je asi jasná a pak máme možnost nechat Adinku ještě očkovat proti pneumokokům. Nic moc jsem si o tom ještě nestihla nastudovat, poslední dny jsou totiž přeci jen hlavně o balení dárků a pečení cukroví, ale během svátků si na to sednu a trošku se dovzdělám. Co je mi ale jasné už teď – nebudu jedním z těch moderních rodičů, co se brání i „povinné" hexa-vakcíně. Ano, je pravda, že pro to malé tělíčko může být očkování náročné, ale považte sami: Budou-li neočkována dvě miminka ze sta, s velkou pravděpodobností se nic moc nestane, ale obrátí-li se poměr na dvě očkovaná, nemoci se vrátí. Takže všichni ti rodiče s alternativním „zdravým" přístupem si mohou luxus neočkovat své dítě dovolit jen díky nám, rodičům, co svá dítka očkovat dáme. A díky bohu, že nás je zatím valná většina. Možná by chtělo přečíst si něco třeba o dětské obrně – kolik rodin přišlo díky této nemoci v první polovině dvacátého století o své dítě a jak bylo oslavováno, když byla světu představena vakcína proti této nemoci. V Evropě byla obrna vymýcena v roce 2002 a nyní se vyskytuje pouze v několika afrických a asijských zemích. Ale při dnešní globalizaci světa, není Afrika nikterak vzdáleným místem a přestat s plošným očkováním, by podle mého názoru znamenalo i návrat třeba právě dětské obrny. A to si snad nikdo nepřejeme.

Dost ale o nemocech, všem Vám z celého srdce přeji krásné svátky s vašimi poklady! Ať už budou ležet vedle stromku v zavinovačce a budou to jejich první Vánoce, netrpělivě vyhlížet Ježíška z okna a popohánět Vás, ať toho kapra už nedojídáte, nebo je zatím nosíte pod svým srdcem...

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele ibina
ibina

Kláry, nádherný článek.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Přiznávám se bez mučení....

DENÍK MÁMY KLÁRY Adinka v sobotu oslavila čtyři měsíce. Oslavili jsme je první přesnídávkou. Jahodovou. Nehodlám ještě začínat pravidelně s příkrmy a už vůbec ne s kupovanými, tohle bylo opravdu výjimečně – „na oslavu“. Zajímalo mě, jak bude... Celý článek »

Práva, plíseň a pravidelné procházky

DENÍK MÁMY KLÁRY Ač jsou to věci zdánlivě spolu nijak nesouvisející, ideálně vystihují můj uplynulý, probíhající i budoucí lednový týden. Hned to vysvětlím, rozeberu jedno po druhém. Jen na začátek ještě krátká informace o pokrocích naší Adinky:... Celý článek »

Ohlédnutí zpátky a pohled do budoucna

DENÍK MÁMY KLÁRY Tak tu máme nový rok. A s ním přichází čas bilancování a předsevzetí. Já letos předsevzetí vynechávám. Tedy – technicky vzato, by se dalo říci, že jedno mám, ale já ho vnímám jako nutnost a spíš než s příchodem nového roku ho... Celý článek »

Jsme s Adinkou zase zpátky!

DENÍK MÁMY KLÁRY Jsou to tři týdny, co jsem odevzdala svůj poslední příspěvek pro Klub těhulek a jsem po krátké pauze zase zpátky s hlášením, co všechno se u nás událo od konce šestinedělí. Je to k neuvěření, Adinka oslavila o první prosincové... Celý článek »

Loučím se!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Adinka v úterý oslavila šest týdnů. A tak je na čase rozloučit se s Klubem těhulek. Za něj po skončení šestinedělí totiž už „kopat“ nemůžu.  Celý článek »

Den blbec? Kdyby jen jeden!

KLUB TĚHULEK KLÁRA Pomalu, ale jistě mi končí šestinedělí. Co se poblázněných hormonů týče, myslela jsem, že už se mi stihly uklidnit a vše se vrací do normálu, ale asi jsem se spletla. Na tenhle závěr mě přivedl fakt, že mě předevčírem rozbrečela... Celý článek »

Mateřství - věc přirozená

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Posledních několik dní bylo plných návštěv! Jsem za ně moc ráda, protože alespoň není čas na smutek ze samoty. Společnost mám ráda a s naší krásnou holčičkou se taky moc ráda „chlubím“. Na druhou stranu, přeci jen jsem včera... Celý článek »

Není všechno jen růžové...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Nebudeme si nic nalhávat – není všechno jen krásné a růžové. Mateřství mi obrátilo život vzhůru nohama a já se s tím teď učím žít. Občas je to docela fuška. A udržet si zdravý rozum a taky pozitivní mysl se mi někdy daří jen... Celý článek »

Už nám jsou dva týdny!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Další týden utekl jako voda. Je středa, šest hodin ráno. Pepa už odešel do práce a já po kojení ne a ne usnout, ač bych opravdu chtěla. Celý článek »

Někdy idyla, někdy „boj o přežití“

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Než se vrhnu k popisování toho, co se všechno událo od samotného narození Adinky minulé úterý večer, nedá mi to, abych tu ještě nezmínila jméno té mojí porodní asistentky a nepoděkovala ji ještě touhle cestou. Jasně,... Celý článek »

Má nová a největší životní role: MÁMA

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Příspěvek pro tento týden jsem začala psát v úterý po čtvrté hodině odpolední. Název jsem mu dala: „Adinko, pojď už mezi nás!“. Článek jsem nedopsala. Skončila jsem po prvním odstavci, kdy se kontrakce staly téměř... Celý článek »

Snad už připraveni

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Minulou středu jsem byla naposledy v práci. Tedy co se září týče. Mám už totiž odpracované ty své dvě třetiny směn a teď do konce měsíce bude chodit kolegyně. Ještě jsem domluvená na pár směn začátkem října, ale to samozřejmě... Celý článek »

Hekání, babské rady a kojící podprsenka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Tak je to tady. Třicátý osmý týden. Do termínu něco málo přes čtrnáct dní a podle slov paní doktorky už je Adinka vlastně „úplně hotové miminko“ a porod tak můžu čekat klidně každým dnem. Čekám, pozoruji se, ale zatím jsem nic... Celý článek »

Týden loučení, balení a nákupů

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Ano, tak přesně těmito pár slovy by se dal charakterizovat uplynulý týden. Že byl opět hektický, nabitý událostmi i povinnostmi a že zase utekl děsně rychle, netřeba zmiňovat. To už jsem začala považovat za standardní. Celý článek »

Nervozita stoupá ...

KLUB TŘEHULEK! KLÁRA Nervozita stoupá. Očekávání je den ode dne větší. Už jsem tu psala, že bych nechtěla přenášet, že bych mnohem raději porodila koncem září, nebo zkrátka v termínu, který mi vychází na Den armády, jak rád a často podotýká můj... Celý článek »

V jednom kole

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Čas jakoby letěl čím dál rychleji a mám obavu, že už to do porodu lepší nebude. Přijde mi to jako včera, co jsem odesílala předchozí příspěvek a přitom už je tomu zase týden. Jsem teď v jednom kole. Ač jsem minulý týden měla... Celý článek »

Bez mateřské a na stojáka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Dnes jsem celé dopoledne rozezlena. A to nemálo. Mé rozezlení má hned dvě příčiny. Tou první je nemožnost odejít od pondělí příštího týdne na mateřskou dovolenou. A tou druhou dnešní ignorace Pražanů v prostředcích hromadné... Celý článek »

Dovolená se vyvedla, ale ...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Včera jsem volala své gynekoložce kvůli výsledkům krve. Mám nízkou hladinu hemoglobinu. Naměřili mi hodnotu 94, přičemž norma je 120 – 160. Adinka je takový malý upírek, co ze mě vysává, co může. Všechno, včetně železa. Tak... Celý článek »

Jet či nejet, toť otázka!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Chybí mi moře! Loňské léto jsem u něj nebyla, předloňské sice ano – dva měsíce, jenže to byl Atlantský oceán, konkrétně Lamanšský průliv. A ač jsem byla v Brightonu, což je údajně nejoblíbenější letovisko Angličanů, nekoupala... Celý článek »

Štěstí je krásná věc!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA V práci mám takový malý rituál. Každé pondělí se mrknu na internet na „těhotenskou kalkulačku“. Kdo by to neznal, nejedná se o nic víc než o to, že si zadáte do tabulky datum začátku své poslední menstruace a na to konto se... Celý článek »

Co přinesl týden dvacátý sedmý...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Tento týden je mým dvacátým sedmým těhotenským. Musím říct, že jsme si Adinku dobře pořídili, neboť každý nový kalendářní týden je zároveň začátkem dalšího těhotenského. Tak se nám to pěkně počítá. A co tento týden prozatím... Celý článek »

Pár řádek o mně a Adince na začátek...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Jmenuji se Klára. Je mi 23 let. Jsem stále ještě studentkou. Tedy – v lednu jsem ukončila bakalářské studium na Fakultě sociální věd UK, obor Mediální studia. A studium práv na Univerzitě Karlově mám momentálně přerušeno. Ale... Celý článek »

Naposledy navštívené