Úspěchy a neúspěchy

MAMINKA DENISA Edík tento týden oslaví tři měsíce a já jsem zjistila, že už je to vlastně měsíc, co jsem psala poslední článek. A to jsem chtěla přispívat každých 14 dní. Je však pravda, že k psaní tohoto se chystám už více jak týden, ale nějak se mi na to ještě nedostalo času.

Čas je pro mě stále nedostatkovým zbožím. Volné chvilky, kdy Edík spinká, využívám k domácím činnostem, zejména k znovuobnovení čisté domácnosti. Ne že bychom tu žili ve špíně, ale přece jen jsem pořádný úklid poslední tři měsíce poněkud zanedbávala. Taky je třeba začít se zazimováním zahrady, minulý víkend jsme stěhovali věci ze stavební buňky do konečně hotového zahradního domku a takovýchto nenápadných, ale časově náročných činností je více. Naštěstí tím, jak se ochladilo, nám k tomu Edík dává příležitost.

V kočárku vydrží spát klidně 3-4 hodiny v kuse a poslední dobou před usnutím ani nepotřebuje vozit, stačí ho jen vyvézt na terasu a na čerstvém vzduchu hned usne. A když se mu náhodou někdy nechce spinkat samotnému, vezmeme si na pomoc nosítko a můžeme tak na zahradě pracovat spolu. Třeba sekat trávu, jak je vidět na fotce.

V podstatě je tu jen malá obměna. Na jaře a začátkem léta ji se mnou sekal schovaný v bříšku, teď je v nosítku na bříšku. :-) Je znát, že zvuk sekačky má naposlouchaný. Vůbec mu nevadí, ba naopak, vždycky u toho usne. Když je pak ale třeba vysypat plný koš, začne se hned rozčilovat, proč jako je ta sekačka vypnutá. Po opětovném zapnutí je už zase klid. :-)

A co všechno nás za ten měsíc potkalo? Edík je stále šikovnější a je s ním velká legrace. Pořád nás obšťastňuje svým úsměvem od ucha k uchu a houkáním a broukáním. Občas to vypadá, jako kdyby rozuměl a regulérně si s námi povídal. Taky ho hodně baví sledovat hrací kolotoč nad postýlkou. Sice ještě ručičkama nedosáhne na hračky, ale pozorování a vrtění se skoro do rytmu hudby mu zatím stačí.

Po období neustálého vyplazování jazyka a zkoumání toho, jak všelijak s ním lze manipulovat, přišlo období rukou v puse. To je teď jeho nejoblíbenější činností. Nejradši by je tam vždycky nacpal obě najednou a nejlépe ještě s dudlíkem. Když je po ruce i něco jiného, jako třeba když se mu náhodou podaří zachytit plínku na otírání uslintané pusinky, tak ji hned musí ochutnat taky. Dnes ochutnával i plyšovou žirafu. Už asi nebude dlouho trvat a zjistí, že ty věci, které se mu pořád pletou a při usínání ho bouchají, jsou jeho ruce a že umí poslouchat a držet hračky, a to pak teprve bude ochutnávání. :-) Jj, takovéto dovednosti by měl.

Ale třeba pasení koníčků mu moc nejde. Když mu byly asi tři týdny, uměl krásně zvedat hlavičku v poloze na bříšku, pak ale jako by mu hlava ztěžkla a pokaždé, když jsem ho dala na bříško, začal se vztekat. Dětská doktorka si také všimla, že preferuje otočení hlavičky zejména na pravou stranu a protože se taky dost často propíná do luku, navštívili jsme rehabilitačního lékaře. Edík měl lehce zablokovaný krk, proto mu nešlo pořádně otočit hlavičku na levou stranu. Pan doktor mu to odblokoval a nakonec jsme zjistili, že jsme mu to nejspíš způsobili my, nesprávnou manipulací. Když jsme ho totiž zvedali, drželi jsme sice hlavičku, ale i krk. Máme ho prý držet výš, jen pod hlavičkou. A je pravda, že od té doby už se při zvedání nepropíná a hlavičku bez problému otáčí. Dostali jsme však doporučení ještě k fyzioterapeutce, která nám ukázala cviky na podporu správného držení těla v ose v poloze na zádech i na bříšku. Takže doma pilně cvičíme, ale pasení koníčků ještě stále nepatří k Edíkovým oblíbeným.

A dalším zádrhelem, kterým nás potkal, je opět kojení. Zdá se to jednoduché, je to automatický a přirozený proces krmení mláděte, ale my s ním pořád bojujeme. Nevím, kde je chyba. Tentokrát náš boj začal tak, že byl Edík při každém krmení velmi neklidný. Ze začátku pil hezky, ale po chvíli se začal pouštět a vrtět. Když jsem ho tedy odpojila, začal se vztekat. Tak jsem ho opět přiložila. Chvilku zase hezky pil, ale pak se znovu pustil a pak se zase přisál a tak pořád dokola. Když to takhle trvalo skoro 14 dní a já občas po třičtvrtěhodinovém boji byla už úplně na nervy a měla o něj strach, jestli se dost najedl, zavolala jsem Pavlíně, ke které jsem chodila na předporodní kurz. Ta mi sdělila, že takovýto bojkot někdy přichází, může trvat týden, 14 dní, ale klidně i měsíc. Prý pomáhá dítě při krmení nosit jako medvědice.

Hned při dalším krmení jsme to vyzkoušeli a ono to fungovalo, Edík krásně papal. Moje radost byla ale krátkodobá, vydrželo mu to asi dva dny, než se začal opakovat opět stejný scénář. Další týden jsem to ještě vydržela já a pak jednoho dne, kdy jsem při vážení zjistila, že během týdne přibral jen 30 gramů, jsem si řekla, že takhle to dál nejde. Mléko jsem odsála odsávačkou. A najednou tu bylo rozuzlení. Mléka bylo málo. Odsátá dávka byla asi poloviční, než kolik by měl Edík zhruba vypít. Proto se tedy tak vztekal. Všechno si vypil na začátku a pak už mu nic pořádně neteklo. Ale na druhou stranu po našem třičtvrtěhodinovém boji ani nijak nebrečel. A protože bylo jasné, že přijímanou dávku je třeba navýšit a mateřského mléka je nedostatek, zakoupili jsme umělé mléko na dokrmování. A v tomto scénáři teď pokračujeme již druhý týden. Já odsávám mléko, které mu vydá na cca tři porce za den, a další dvě porce doplňujeme umělým mlékem. Jsme tak oba v klidu, spokojení a šťastní.

Krmení nám i s přípravou trvá 15 minut a Edík krásně přibírá. Je mi sice líto, že už ho nekojím, přece jen to jsou krásné okamžiky spojení mezi matkou a dítětem, ale pro nás dva se kojení pomalu začalo stávat noční můrou, takže je to takto asi lepší. Třeba se k němu ještě vrátíme, jestli se někdy produkce mateřského mléka zvýší. Zatím je pořád stejná. O našich dalších zážitcích zase příště. A budu se snažit napsat dříve než zase za měsíc. ;-)

Denisa

17. 10. 2016dencas
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele dencas
dencas

Romano, děkuji za Váš komentář. Je dobře, že to tak hezky zvládáte a že opět kojíte. U nás už kojení asi nenastane. Tím, jak Edík špatně jedl, mi i poranil bradavky a nechtějí se vůbec hojit. A tou odsávačkou se pravděpodobně namáhají ještě více. Zatím nám však zajetý scénář funguje. Produkce mateřského mléka se sice nezvýšila, ale naštěstí ani neklesá.

Mějte se krásně a ať se vám daří.

Denisa

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den Deniso,

s tím kojením jsem na tom byla obdobně - mám dvojčata a přes veškerou snahu mléka prostě nebylo dost.
Bohužel jen s odsáváním se jeho množstí ještě dále snižovalo - takže mi laktační poradkyně navrhla následující řešení.
Připravit si dokrm do lahvičky v dosahu od místa kde kojíte, dítě přiložit a nechat normálně kojit, ale jakmile se začne více vrtět a být nespokojené, tak odpojit a hned dát lahvičku s dokrmem.
Mě to takhle moc hezky funguje, množstí mléka se přikládáním zvýšilo a chlapečci jsou spokojení.
Odsávala jsem v mezičasech jen párkrát (teď už skoro vůbec) - hlavní bylo podle mé poradkyně se tím moc nenervovat a nevyčerpávat
- to je lepší neodsávat a prospat se.
Přeji Vám spoustu radosti s Vaším krásným synkem! Romana

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Milionový kluk

MAMINKA DENISA Vzhledem k tomu, že uteklo zase dalších 14 dní, plním svůj slib a píšu další příspěvek. Edík spokojeně spinká na terase v kočárku, já jsem si uvařila vitakávu a pouštím se do toho. Celý článek »

Změna je život

MAMINKA DENISA Dnešní článek začínám psát netradičně v kadeřnictví. Edíka hlídá babička a já mám dvě hodinky jen pro sebe. Využívám času při čekání, až mi chytne barva, a píšu. Doufám, že si mezitím nerozmyslím proměnu, ke které jsem se rozhodla. ... Celý článek »

Závěrečné shrnutí

KLUB TĚHULEK! DENISA Tak toto je můj poslední článek za Klub těhulek. Edíkovi už je 6 týdnů, a tak je na čase uvolnit místo další těhulce pisatelce. Neloučím se však. Příběhy naší rodiny a zejména o Edíkově objevování světa budete moci číst i... Celý článek »

Šikovné miminko

KLUB TĚHULEK! DENISA Tento týden Edík oslavil první měsíc svého života. Za tu dobu jsme se už pěkně sžili a tak nějak to už spolu všechno zvládáme. Edík je opravdu moc hodné miminko, i když se občas dokáže už pěkně vztekat a to pak má maminka... Celý článek »

Stále nic nestíhám!

KLUB TĚHULEK! DENISA Myslím si, že mohu říci, že jsme si za ten ještě necelý měsíc sice vytvořili už určitý denní režim, nicméně Edík se rozhodl, že přes den se moc nespí. Podaří se mu usnout vždy tak na půl hodinky mezi jednotlivými krmeními.... Celý článek »

Tak malý a už tak závislý

KLUB TĚHULEK! DENISA Jestli mi v těhotenství dny a týdny ubíhaly rychle, tak teď letí závratnou rychlostí. Mám pocit, že se ráno probudím, sotva mrknu a už je večer a čas jít opět spát. A tak je to stále dokolečka dokola. Celý článek »

První problémy

KLUB TĚHULEK! DENISA Sedím tu na gauči s počítačem na klíně, nohami na stole (konečně) a spícím uzlíkem vedle mě a přemýšlím, kolik času mám na to něco napsat. Za jak dlouho se uzlík asi vzbudí? A kde mám vůbec začít? Celý článek »

Edík je na světě

KLUB TĚHULEK! DENISA Nekonečné čekání konečně skončilo a v sobotu 16. 7. 2016 jsem se stala hrdou maminkou malého Edíka. Porodní míry: 3360 gramů a 50 cm. Celý článek »

Stále jako kindervejce

KLUB TĚHULEK! DENISA Právě prožívám 40. týden těhotenství a náš brouček se stále nechce podívat, jak to na tom světě vypadá. Poslední dny jsou jako na houpačce. Jeden den se cítím tak, že si říkám, že už TO prostě musí každou chvíli přijít a jindy... Celý článek »

Růžové brýle

KLUB TĚHULEK! DENISA Další týden je za námi a jen jsem dosedla k počítači, říkala jsem si, o čem asi budu psát tentokrát. Přece nebudu každý týden popisovat pořád to samé dokola. Psát o sobě, o další těhotenské kontrole, o baráku – to už je trochu... Celý článek »

Jako hrošice

KLUB TĚHULEK! DENISA Týden s týdnem se opět sešel a já si připadám jako stále větší hrošice. A taky k tomu mám důvod. Celý článek »

Práce, práce, práce

KLUB TĚHULEK! DENISA Ještě před týdnem jsem si myslela, jak dnešní článek budu začínat slovy: „Tentokrát Vás zdravím z Ostravy...“ Jenže z tohoto mého pracovního výletu nakonec opravdu sešlo, takže Vás zdravím opět jen z tepla svého domova. :-) Celý článek »

Čas letí jako splašený

KLUB TĚHULEK! DENISA Už mi skončilo „domácí vězení“! Hurááá! 5 měsíců uteklo jako voda a já jsem konečně zase svobodným člověkem, který není omezen pobytem venku jen po dobu max. 6 hodin denně. V pondělí jsem tedy oficiálně nastoupila na MD, což... Celý článek »

Strasti na cílové rovince

KLUB TĚHULEK! DENISA Už věřím tomu, že každé těhotenství je jiné! Celých uplynulých 8 měsíců probíhalo víceméně stejně jako v tom předchozím (kolikrát jsem taky psala, že mě v podstatě nic nepřekvapuje...), ale jak se pomalu blížíme do cílové... Celý článek »

Konec a začátek

KLUB TĚHULEK! DENISA Stále něco končí a něco nového začíná. Mně například tento týden skončil předporodní kurz a začíná mi 8 týdnů plných přípravy na přirozený porod. Celý článek »

Žádný pokrok

KLUB TĚHULEK! DENISA Za uplynulý týden u nás vskutku žádný pokrok nenastal. Náš malý drobeček je otočený pořád stejně, stále s hlavou nahoru. I když jsem nebyla na žádném vyšetření a nemám to tím pádem podložené, cítím, že to tak je. Celý článek »

Poslední screening

KLUB TĚHULEK! DENISA Ano, tak už ho máme konečně za sebou, poslední ultrazvukový screening našeho malého drobečka. A všechno se zdá být v pořádku. Jupííí! Celý článek »

Trocha nostalgie

KLUB TĚHULEK! DENISA Zase se týden s týdnem sešel a já opět nevím, jak vůbec utekl. Po pár klidných týdnech už jsem zase v jednom kole. Pořád mám co dělat nebo někde lítám. :-) Celý článek »

Já, já, já, jenom já!

KLUB TĚHULEK! DENISA Ne, že bych byla takový sobec, ale přemýšlím, o čem mám stále psát, aby to bylo čtenářsky atraktivní. Podle obdržených „liků“ za minulý článek nikoho asi moc nezajímá, co dělám a jak mi je, a mě opravdu nenapadá nic jiného, o... Celý článek »

15. blog

KLUB TĚHULEK! DENISA Jj, už 15 týdnů se tu snažím psát něco smysluplného o sobě a svém těhotenství. Můžu jen doufat, že se mi to daří. Po napsání minulého článku jsem zjistila, že jsem ho celý věnovala jen porodu, resp. výběru porodnice a úplně... Celý článek »

Všudypřítomné téma? Porod!

KLUB TĚHULEK! DENISA Jak dny ubíhají, stále více se jím zaobírám. Ačkoli se to možná nezdá, zbývají nám „už jen“ 3 kalendářní měsíce a pár dní k tomu a náš velký den D pravděpodobně nastane. Je neuvěřitelné, jak to uteklo a jak to určitě ještě uteče. Celý článek »

Jak jsem přežila Velikonoce

KLUB TĚHULEK! DENISA Velikonoční svátky se u nás totiž nesly ve znamení několika návštěv a já zjistila, že jsem si opravdu odvykla shonu všedních dnů, a tudíž pro mě „rozlítané“ sváteční dny byly poněkud zatěžkávající. Navíc mě čekalo i jedno malé... Celý článek »

Srovnávání

KLUB TĚHULEK! DENISA Je zajímavé, jak je těžké hledat stále nová témata pro psaní blogu. Už jednou jsem zmiňovala, že u druhého těhotenství je absence víceméně všech překvapení, která zažíváme napoprvé. Je to sice krásné období, které si já teď... Celý článek »

Samé radosti

KLUB TĚHULEK! DENISA Dneska je venku opravdu krásně, už se těším, až dopíšu blog, uvařím si rychlý oběd a půjdu se provětrat s pejskem na procházku a pak taky na zahrádku, kde jsem si naplánovala pár drobných prací. Celý článek »

Zasloužené lenošení

KLUB TĚHULEK! DENISA I dnešní jubilejní 10. příspěvek píšu z postele. Ale ne proto, že bych byla nemocná, ale proto, že se mi z ní zatím nechtělo vylézt. Zkrátka jsem pěkně zlenivěla. :-) Ale říkám si, že si musím té pohody a lenošení užívat, než... Celý článek »

Samé radosti

KLUB TĚHULEK! DENISA I když hned první věc, kterou zmíním, moc radostná není. Můj dnešní příspěvek totiž píšu z postele. Asi už i na mě došla řada v této poněkud zvláštní zimě a usadil se u mě nějaký bacil. Celý článek »

Polovina pryč

KLUB TĚHULEK! DENISA Tak už je za mnou polovina těhotenství! 5 měsíců! Zní to skoro šíleně, vždyť jsem nedávno tuhle novinu oznamovala rodičům a známým a najednou už máme půlku za sebou. Celý článek »

Poklidných 7 dní

KLUB TĚHULEK! DENISA Dalších 7 dní je za námi a musím říct, že uběhly celkem v poklidu. Sice jsem byla každý den zaměstnaná nějakou činností, ale příjemnou. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené