V jednom kole

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Čas jakoby letěl čím dál rychleji a mám obavu, že už to do porodu lepší nebude. Přijde mi to jako včera, co jsem odesílala předchozí příspěvek a přitom už je tomu zase týden. Jsem teď v jednom kole. Ač jsem minulý týden měla volno z práce a plánovala odpočívat, nějak ani na relax nezbyl čas. Pořád nějaké nakupování, zařizování, telefonování,…

V pátek nám montovali kuchyňskou linku, tak jsem dělala dozor. Byla jsem hrozně nervózní, jak se mi bude líbit. Uvědomila jsem si, jak rychle jsme ji měli vybranou. Najednou mi přišlo, že skoro až bez rozmyslu. Ale vše dopadlo víc než dobře. Z kuchyně jsem nadšená a už se nemůžu dočkat, až se v ní zabydlím a poprvé něco uvařím a napeču.

O víkendu proběhla první část stěhování. V sobotu jsme na to s Pepou byli sami. V neděli už přišli na pomoc i kamarádi. Ač jsem samozřejmě byla ušetřena veškerého stěhování v pravém slova smyslu, tedy přenášení krabic, pytlů a nábytku, stejně to byla činnost v osmém měsíci velmi vyčerpávající. Opocená a tak nějak zadýchaná jsem byla už při plnění prvního pytle oblečením. Pořád si nemůžu zvyknout, že mě přijdou namáhavé aktivity, které za normálních okolností člověk vůbec nepovažuje za nějak náročné.

A to jsem se ještě nezmínila o tom, že už mě přes týden bolí záda. A ta bolest neustává. Spíš se stupňuje. Bolí mě oblast kolem levé plotýnky a to tak, že mi dělá problém zvednout se z postele. Rychlejší chůze taky nepřipadá v úvahu. Šourám se pomalu ulicemi a abych ulevila zádům, trochu jakoby kulhám na levou nohu. No, musí na mě být opravdu bezva pohled. Výstup z tramvaje nebo sestup ze schodů se stává adrenalinovým zážitkem, neboť nikdy nevím, kdy se mi levá noha z ničeho nic podlomí a já se začnu hroutit k zemi marně se chytajíc zábradlí. A prý už raději nemám čekat, že by se to do porodu zlepšilo. Tak nečekám. Čekání já stejně nerada.

Nový týden začal taktéž bouřlivě. To už jsem byla v práci, kde teď budu minimálně tři týdny bez přestávky. A jako na potvoru jsem byla v pondělí bez kolegyně a celý den se na mě hrnuly pracovní úkoly a já k tomu měla přitom ještě celou jednu stránku v diáři zaplněnou úkoly svými, které jsem ten den potřebovala vyřídit! Zavolat, objednat, zrušit, přesunout, zeptat se, vyplnit, zařídit, koupit, zabalit, domluvit. Uf. O půl druhé odpoledne jsem zjistila, že se mi cornflakes s mlíkem, které měly být mou snídaní, proměnily v nevzhlednou kaši a já se jich přitom ještě ani nedotkla! Když se k tomu ještě vyskytly nové komplikace se schvalováním hypotéky a čerpáním úvěru. Pomyslný pohár odolnosti a trpělivosti přetekl a já začala stávkovat. Brečela jsem, odmítala cokoliv řešit. Chtěla jsem být doma pod peřinou, v Pepově obětí a pravidelně oddechovat. Naštěstí jsem ale po chvíli rezignace chytila druhý dech. Řekla jsem si, že prostě MUSÍM, že když se těm starostem a problémům budu vyhýbat, nebude to nic platné, protože se nikam neztratí a stejně na mě zase odněkud vybafnou.

Je středa večer a můj úkolníček je stále plný. Jednu věc vyřeším, další dva problémy se záhy objeví. Přijde mi, že se mnou život hraje veselou hru „kdo s koho". Ale já se nevzdám. Nerada totiž prohrávám.

Jo – a ještě bych skoro zapomněla! Včera jsme byli s Pepou na první ze tří lekcí předporodního kurzu. A moc se mi tam líbilo. Sešlo se nás tam šest párů. Ne, že by to byla nějaká soutěž, ale kdyby jo, vyhrála bych kategorii „nejmladší maminka" a v kategorii „nejvíc těhotná" bych získala stříbrnou medaili. Předběhla mě jen jedna maminka a to jen o necelý týden. Jinak musím říct, že všechny maminky, tatínci i samotná porodní asistentka, která lekci vedla, byli moc milí, vstřícní a sympatičtí! A jestli jsem se dozvěděla něco nového?!? Určitě. Byl to přímo příval nových informací. Nejvíce mě zaujala možnost darovat pupečníkovou krev, takže o tom si chci určitě zjistit víc. Do té doby jsem věděla o možnosti odběru pro vlastní potřeby, který je ale stále, bohužel, docela drahou záležitostí. Netušila jsem však, že můžu krev darovat a tak někomu pomoci. Až budu vědět víc, určitě tady o tom něco napíšu.

No a nejvíce mě dojalo, když porodní asistentka se skoro čtyřicetiletou praxí na porodních sálech stále mluvila o zrození jako o úžasném zázraku. Jako o něčem, co se člověku nemůže omrzet, čeho si musí vážit a stále nad tím nepřestává žasnout. Říkala nám: „Važte si toho, že čekáte miminko. Protože je to hotový zázrak. A je spousta žen, co takové štěstí jako vy nemá. Já dnes měla službu na ambulanci a za jeden jediný den jsme tam měli osm žen se zamlklým těhotenstvím. Příroda je v tomhle nemilosrdná a provádí přísný výběr. Tak buďte šťastné za to, co máte."

Fotografie pochází z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele ibina
ibina

Kláry, my jsme uvažovali o odběru pupečníkové krve. Děděček to chtěl věnovat Marušce do kolébky. Postupně jsem ale zjistila, že spousty nemocí, které se dají touto krví léčit, pomůžou jen sourozenci, ne přímo tomu človíčkovi, kterému se ta krev uschovala. Navíc to, co bude dáno geneticky, s tím taky nehnou. Jsem od mala anemická, máme to v rodině, takže je velká pravděpodobnost, že bude i Maruška a na to ji tato krev nepomůže.

Slyšela jsem, že je také dobré nechat pupečník dotepat, tak se k miminku dostanou kmenové buňky jako kdyby se uskladnili a dokonce i díky tomu nemusí být potom miminko anemické. Navíc do té doby, než pupečník dotepe, musí být miminko u Tebe, spíš na Tobě, což je také velké plus, že Ti ho hned neodnesou na vyšetření.Takže teď spíš uvažujeme o tomhle.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zdravím a moc děkuju za milý a povzbudivý vzkaz! O darování se postupně snažím zjistit víc a jsem přesvědčena, že když to jen trošku půjde, tak s Adinkou pupečníkovou krev darujeme a snad tím někomu pomůžeme! :) Přeji krásné podzimní dny a ať si Vás nějaké to miminko co nejdříve vybere za své rodiče! však oni vždycky ví, kdy přijít! :) 

Obrázek uživatele Ytagom
Ytagom

Ahoj Kláro, já po porodu darovala pupečníkovou krev a musím říct, že jsem z toho měla báječný pocit (jako když jsem chodila sama darovat krev ;)). Uchovávat jí pro soukromé účely mi také přišlo velmi drahé, stejně jako vy doděláváme domeček a to se peníze jenom sypou...Teď bychom chtěli druhé dítko (jako na potvoru stávkuje) a pokud se nám to podaří a bude to opět možné, tak bych chtěla pupečníkovou krev darovat znovu.

Přeji ti hodně sil do konce, ať to zdárně doklepeš k tomu malému uzlíčku!

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Přiznávám se bez mučení....

DENÍK MÁMY KLÁRY Adinka v sobotu oslavila čtyři měsíce. Oslavili jsme je první přesnídávkou. Jahodovou. Nehodlám ještě začínat pravidelně s příkrmy a už vůbec ne s kupovanými, tohle bylo opravdu výjimečně – „na oslavu“. Zajímalo mě, jak bude... Celý článek »

Práva, plíseň a pravidelné procházky

DENÍK MÁMY KLÁRY Ač jsou to věci zdánlivě spolu nijak nesouvisející, ideálně vystihují můj uplynulý, probíhající i budoucí lednový týden. Hned to vysvětlím, rozeberu jedno po druhém. Jen na začátek ještě krátká informace o pokrocích naší Adinky:... Celý článek »

Ohlédnutí zpátky a pohled do budoucna

DENÍK MÁMY KLÁRY Tak tu máme nový rok. A s ním přichází čas bilancování a předsevzetí. Já letos předsevzetí vynechávám. Tedy – technicky vzato, by se dalo říci, že jedno mám, ale já ho vnímám jako nutnost a spíš než s příchodem nového roku ho... Celý článek »

Uspávací tatínek

DENÍK MÁMY KLÁRY Pepa je hodně v práci, často odchází už před sedmou a až kolem šesté se vrací. Adinka jako by to věděla, je nejživější většinou od začátku televizních novin až do půlnoci. Asi si chce tatínka pořádně užít. A já jsem za to ráda,... Celý článek »

Jsme s Adinkou zase zpátky!

DENÍK MÁMY KLÁRY Jsou to tři týdny, co jsem odevzdala svůj poslední příspěvek pro Klub těhulek a jsem po krátké pauze zase zpátky s hlášením, co všechno se u nás událo od konce šestinedělí. Je to k neuvěření, Adinka oslavila o první prosincové... Celý článek »

Loučím se!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Adinka v úterý oslavila šest týdnů. A tak je na čase rozloučit se s Klubem těhulek. Za něj po skončení šestinedělí totiž už „kopat“ nemůžu.  Celý článek »

Den blbec? Kdyby jen jeden!

KLUB TĚHULEK KLÁRA Pomalu, ale jistě mi končí šestinedělí. Co se poblázněných hormonů týče, myslela jsem, že už se mi stihly uklidnit a vše se vrací do normálu, ale asi jsem se spletla. Na tenhle závěr mě přivedl fakt, že mě předevčírem rozbrečela... Celý článek »

Mateřství - věc přirozená

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Posledních několik dní bylo plných návštěv! Jsem za ně moc ráda, protože alespoň není čas na smutek ze samoty. Společnost mám ráda a s naší krásnou holčičkou se taky moc ráda „chlubím“. Na druhou stranu, přeci jen jsem včera... Celý článek »

Není všechno jen růžové...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Nebudeme si nic nalhávat – není všechno jen krásné a růžové. Mateřství mi obrátilo život vzhůru nohama a já se s tím teď učím žít. Občas je to docela fuška. A udržet si zdravý rozum a taky pozitivní mysl se mi někdy daří jen... Celý článek »

Už nám jsou dva týdny!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Další týden utekl jako voda. Je středa, šest hodin ráno. Pepa už odešel do práce a já po kojení ne a ne usnout, ač bych opravdu chtěla. Celý článek »

Někdy idyla, někdy „boj o přežití“

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Než se vrhnu k popisování toho, co se všechno událo od samotného narození Adinky minulé úterý večer, nedá mi to, abych tu ještě nezmínila jméno té mojí porodní asistentky a nepoděkovala ji ještě touhle cestou. Jasně,... Celý článek »

Má nová a největší životní role: MÁMA

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Příspěvek pro tento týden jsem začala psát v úterý po čtvrté hodině odpolední. Název jsem mu dala: „Adinko, pojď už mezi nás!“. Článek jsem nedopsala. Skončila jsem po prvním odstavci, kdy se kontrakce staly téměř... Celý článek »

Snad už připraveni

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Minulou středu jsem byla naposledy v práci. Tedy co se září týče. Mám už totiž odpracované ty své dvě třetiny směn a teď do konce měsíce bude chodit kolegyně. Ještě jsem domluvená na pár směn začátkem října, ale to samozřejmě... Celý článek »

Hekání, babské rady a kojící podprsenka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Tak je to tady. Třicátý osmý týden. Do termínu něco málo přes čtrnáct dní a podle slov paní doktorky už je Adinka vlastně „úplně hotové miminko“ a porod tak můžu čekat klidně každým dnem. Čekám, pozoruji se, ale zatím jsem nic... Celý článek »

Týden loučení, balení a nákupů

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Ano, tak přesně těmito pár slovy by se dal charakterizovat uplynulý týden. Že byl opět hektický, nabitý událostmi i povinnostmi a že zase utekl děsně rychle, netřeba zmiňovat. To už jsem začala považovat za standardní. Celý článek »

Nervozita stoupá ...

KLUB TŘEHULEK! KLÁRA Nervozita stoupá. Očekávání je den ode dne větší. Už jsem tu psala, že bych nechtěla přenášet, že bych mnohem raději porodila koncem září, nebo zkrátka v termínu, který mi vychází na Den armády, jak rád a často podotýká můj... Celý článek »

Bez mateřské a na stojáka

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Dnes jsem celé dopoledne rozezlena. A to nemálo. Mé rozezlení má hned dvě příčiny. Tou první je nemožnost odejít od pondělí příštího týdne na mateřskou dovolenou. A tou druhou dnešní ignorace Pražanů v prostředcích hromadné... Celý článek »

Dovolená se vyvedla, ale ...

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Včera jsem volala své gynekoložce kvůli výsledkům krve. Mám nízkou hladinu hemoglobinu. Naměřili mi hodnotu 94, přičemž norma je 120 – 160. Adinka je takový malý upírek, co ze mě vysává, co může. Všechno, včetně železa. Tak... Celý článek »

Jet či nejet, toť otázka!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA Chybí mi moře! Loňské léto jsem u něj nebyla, předloňské sice ano – dva měsíce, jenže to byl Atlantský oceán, konkrétně Lamanšský průliv. A ač jsem byla v Brightonu, což je údajně nejoblíbenější letovisko Angličanů, nekoupala... Celý článek »

Štěstí je krásná věc!

KLUB TĚHULEK! KLÁRA V práci mám takový malý rituál. Každé pondělí se mrknu na internet na „těhotenskou kalkulačku“. Kdo by to neznal, nejedná se o nic víc než o to, že si zadáte do tabulky datum začátku své poslední menstruace a na to konto se... Celý článek »

Co přinesl týden dvacátý sedmý...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Tento týden je mým dvacátým sedmým těhotenským. Musím říct, že jsme si Adinku dobře pořídili, neboť každý nový kalendářní týden je zároveň začátkem dalšího těhotenského. Tak se nám to pěkně počítá. A co tento týden prozatím... Celý článek »

Pár řádek o mně a Adince na začátek...

KLUB TŤEHULEK! KLÁRA Jmenuji se Klára. Je mi 23 let. Jsem stále ještě studentkou. Tedy – v lednu jsem ukončila bakalářské studium na Fakultě sociální věd UK, obor Mediální studia. A studium práv na Univerzitě Karlově mám momentálně přerušeno. Ale... Celý článek »

Naposledy navštívené