Venkovská idyla

KLUB TĚHULEK! JARKA Další týden utekl jako voda, a tak jsem opět tu. Hovím si pěkně v lehátku u rodičů na zahradě, notebook na klíně a „úřaduju“ v tomhle dobrovolném exilu. Tohle spojení přírody a moderní techniky zbožňuju – veget na zahradě, zeleň všude kolem a přitom mi sem pod ořech dosáhne wifi a já tak můžu být online a psát svůj dnešní příspěvek pro Babyweb. :-)

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Rodiče odjeli v sobotu na dvoutýdenní dovolenou a tak jsme tradičně nastoupili do služby. Dům, zahrada a především zvířectvo potřebují péči dvakrát denně, a tak vždy v době dovolených se tu s mou sestrou podle potřeby a našich možností střídáme, aby si i děda s babí mohli od všeho odpočinout a načerpat síly. V době, kdy jsme s Janou ještě obě studovaly, to bylo velmi jednoduché, rodiče dovolenkovali většinou v termínu zkouškových období, kdy jsme měly obě relativně volno. Naši se vyhýbají sezóně, na dovolenou jezdí pokud možno koncem června nebo na přelomu srpna a září, což nám za studií více než vyhovovalo. Pak jsme postupně přešly do fáze mateřské nebo rodičovské, takže můžeme v tomhle zaběhnutém trendu pokračovat. No a než se budeme obě dvě definitivně vracet do pracovního procesu, budou rodiče v důchodu.
Rozhodně mi ale tyhle povinné „služby“ kolem domu a zahrady nevadí. Má to své nesporné výhody. Je tu klid, čerstvý vzduch, spousta zábavy pro Honzíka a přirozený zdroj naturálií. Dozrávají jahody a třešně, postupně se přidá rybíz, maliny, angrešt; koncem prázdnin to bývají pak už i švestky, rajčata, cukety, okurky a spousta dalších druhů zeleniny nebo ovoce, za které bych v Praze na tržišti musela draze platit. Čerstvá vajíčka nebo třeba králičí maso taky nejsou k zahození. Vlastně celoročně čerpáme plody babiččiny zahrádky a dvorku. Co se v létě nesní napřímo, to s babičkou zavaříme, naložíme nebo zamrazíme. V průběhu roku si pak fasujeme nakládané okurky, červenou řepu, domácí marmelády nebo maso do mrazáku. Děda nám z legrace říká kobylky z Prahy. :-D

POVÍDEJTE SI S JARKOU A DALŠÍMI TĚHULKAMI V DISKUZI!

Ale nemyslete, za tou spoustou dobrůtek je taky hodně práce. A tak se naše dny tady podobají jeden druhému. Ráno vstaneme, po snídani dojdeme nakrmit slepičky, holuby a králíky, všem jim dáme čerstvou vodu a jdeme zalévat zahrádku. Než zaliju skleník, rajčata a cukety na kompostě a všechny truhlíky s květinami, je čas na svačinu. S Honzíkem jako vrchním zalévačem je to totiž záležitost nejméně na hodinu a půl. Chodí se svou malou konvičkou a cmrndá vodu všude, kde ho napadne. Dnes ráno například zalil kocourovi granule v misce a včera večer pro změnu mou levou nohu. Dvakrát. Dneska bude možná na řadě pravá. Po svačině si trochu hrajeme, jdeme na nádraží zkontrolovat vláčky a je čas vařit oběd. Po obědě Honzík spinká (tady na venkově vydrží spát skoro tři hodiny, asi otrava kyslíkem) a já mezitím tak porůznu dělám něco kolem domácnosti nebo zahrady – vypleju nějaký záhonek, zavařím jednu várku jahodové marmelády, zaštípu výhony na rajčatech, pověsím vyprané prádlo… Zkrátka co je potřeba. Někdy jen odpočívám v lehátku s háčkem v ruce nebo plánuju zařízení našeho nového domova. Po odpolední svačince zase s Honzíkem děláme něco společně na zahradě a kolem půl šesté nastupuje druhá směna na krmení a zalévání. V sedm jsme tak akorát hotoví, přesuneme se domů na večeři, nakrmíme ještě rybičky v dědově akvárku a já mám už jen sílu vykoupat Honzíka a jít si s ním lehnout. Těhotenství je znát, snadněji se unavím. I během dne musím víc odpočívat. Chvilka nošení konví při zalévání nebo sekání kosou stačí k tomu, aby mi mírně ztvrdlo bříško – jasný signál, že je potřeba dát si pauzu. A tak se snažím poslouchat své tělo a Filípka a nepřepínat se. Manžel na to na dálku z Prahy dohlíží, tak musím poslouchat. ;-)

Mějte krásný týden!
Jarka


Jarka právě prožila 24. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

26. 6. 2014Jarčátko
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Máte pravdu, taky bych spíš řekla, že si těhotenství užívám víc. Žádná práce, ranní dozory, vystupování z autobusu pro nevolnosti, žádná únava a okna během vyučovacích hodin, žádné zběsilé shánění věcí na miminko nebo pro mě v pozdních odpoleních hodinách... všechno jsem to pochopila, když jsem zůstala od 6. měsíce doma na rizikovém. Dneska nechápu, co jsem v tu dobu vlastně dělala. :-) teď všechni více vnímám, nemám už takové strachy, jak to dopadne, jaké to bude, jsem víc v pohodě a mám čas na rozhovory s mými miminky, všechno je vlastně hotové a připravené - žádné zběsilé hnízdicí mánie!

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Děkuju, Katko, za Vaše milá slova :-) Z fotek mám velkou radost, jsou moc povedené a budu mít krásnou památku na bříško i Honzíka a jeho reakce na pupík. Plánuji se o tom trošku rozepsat někdy v budoucnu. Je to veselé a svým způsobem si člověk druhé těhotenství při rodičovské s prvním dítětem užívá víc. Nebo spíš jinak, než když chodí ještě do práce a je pořád jednou nohou mezi "normálními" (=netěhotnými) lidmi. Určitě to sama znáte :-)

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Jarko, tak jste se dočkala klubových fotek! :-) Píšete hezky - bez miliard zdrobnělinek, přitom s citem a takovou reportážní věcností, která mě baví - ráda si taky přečtu, jak se zvládá těhotenství s malinkým dítětem.

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Oslavy sem, oslavy tam

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni. Dneska to bude asi hodně o bráchovi. Měl narozeniny. Vlastně ani pořádně nevím, kdy byl ten den D, protože jsme to slavili celkem třikrát a furt se o tom mluví. Celý článek »

Rituálno

BATOLE LIVE! FILIP Tak jsem po dvou týdnech zase tady! Nějak ten čas strašně rychle letí, nezdá se vám? Já mám pocit, že než se ráno rozkoukám, už pádíme na autobus do školky, pak po obědě zase pro Honzíka, a najednou je večer a jdeme spát. Skoro... Celý článek »

Kojí celá rodina! (skoro ;-) )

BATOLE LIVE! FILIP Tak jak si všichni užíváte prázdniny? My si dáme ještě jednou dva týdny u babičky a dědy, a vlastně na tom tak trochu vyděláme. Naše letní prázdniny začaly o týden dřív, a o týden později taky skončí. Je to pohoda, když nejsme... Celý článek »

Prázdninová pohoda

BATOLE LIVE! FILIP Letošní léto je vážně super! Poflakujeme se na zahradě u babičky a dědy, jezdíme na výlety, cpeme se zmrzlinou, cachtáme v bazénku… Je to fakt boží. Klidně by to takhle mohlo být celoročně, nejen v létě. :-) Celý článek »

Já taky! Já první! Já sám!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, delší dobu jsem tu nebyl, ale nebojte, nikam jsem se neztratil. To jen máma toho má teď nějak moc a my jí to s bráchou zrovna moc neulehčujeme. Ale o tom vám asi napíše něco sama. Já jsem se chtěl zaměřit na to, že už je... Celý článek »

Parťáci

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak se zase hlásím s novinkami od nás. Představte si, máme novou kamarádku! Jmenuje se Brita, je o pořádný kus menší než já a je to pěkná dračice. Teda dračice… německá ovčanda to je, ale babička s dědou říkají, že... Celý článek »

Kde vzít a nekrást?

BATOLE LIVE! FILIP Sláva nazdar výletu! Normálně, máma mě vzala někam pryč, kde jsem to vůbec neznal. A bez bráchy! Bylo to trošku zvláštní, že s námi Honzík nejel, ale nakonec jsem si říkal, že je to vlastně úplně super!  Celý článek »

Nouzový výjezd

BATOLE LIVE! FILIP Můžu vám říct, že už vím, jak vypadá peklo! Ale teda nepřál bych vám to zažít na vlastní kůži. Fakticky ne. Celý článek »

Jarní restart

BATOLE LIVE! FILIP Tak máme za sebou ty Velikonoce! Bylo to takové zvláštní, některé věci jsem úplně nepochopil, ale celkově to byla vlastně docela švanda. Celý článek »

Malý divočák

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj, tak jsem zase tu – i když tedy s lehkým zpožděním. Jestli ono to není tím, že jsem teď nějak moc rozlítanej! Celý článek »

Kocour v botách

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj všichni, tak jsem od minula přežil, i když můj brácha je pořád celkem dost zdatný stalker a furt mě všude pronásleduje. Všimnul jsem si ale, že máma se snaží hodně ho utahat, aby mu na mě už nezbývalo tolik energie. Celý článek »

Regresivní asimilace

BATOLE LIVE! FILIP Minule jsem si stěžoval, že mě máma zlobí. To ale není nic proti tomu, co umí brácha! Kolikrát už ho mám fakt plné zuby (ono to není zas tak těžké, když máte jen sedm zubů a osmý se klube). Celý článek »

Vánoce, Vánoce...

BATOLE LIVE! FILIP Tak jaké byly? Já jsem si je docela užil. Nejvíc asi stromeček a strhávání ozdob z něj. A balicí papír. A perníčky! Celý článek »

Začínáme!

BATOLE LIVE! FILIP Ahoj! Jmenuju se Filip a budu se s vámi kamarádit, jo? Možná už znáte mou mámu, z doby, kdy jsem se ještě schovával u ní v břiše, a taky mého staršího bráchu Honzíka. Dřív sem psala moje máma, ale protože na Babywebu píšou... Celý článek »

Velký bratr

MAMINKA JARKA Ve většině svých článků pro Babyweb jsem se věnovala těhotenství a později vývojovým milníkům našeho druhorozeného syna Filípka. Tentokrát chci ale udělat výjimku – a ne jen proto, že nedávno začal nový školní rok (a nám skončily i... Celý článek »

Můj brácha má prima bráchu

MAMINKA JARKA Tenhle název článku toužím použít už strašně dlouho. Tak snad se bude hodit i k obsahu. :-) Přece jenom, nechci ve čtenářkách Babywebu budit falešný dojem, že je u nás doma vždy jen idylka, klid, naklizeno a pohoda. Někdy je to spíš... Celý článek »

Bratrské dělení

MAMINKA JARKA Poslední dobou hodně přemýšlím nad tím, jak se bráškové vnímají navzájem. A taky jak mezi své kluky dělím svou pozornost. Je to spravedlivé? Může to vůbec kdy být spravedlivé? Někdy je to totiž vážně fuška, poznat, který z kluků mě v... Celý článek »

Příkrmy pro superhrdinu

MAMINKA JARKA Tedy, plánovala jsem si, že se ozvu každé zhruba 3 týdny a jak teď koukám, je to už dva měsíce! To je neskutečné, jak rychle ten čas utíká… o to víc toho mám ale na srdci. Tak se do toho dáme. ;-) Celý článek »

Taková malá rekapitulace

KLUB TĚHULEK! JARKA Je to už více než měsíc, co se Filípek narodil, a mně pomalu dochází, že se blíží i konec šestinedělí a mého působení v Klubu těhulek. A tak trochu na mě z toho padá nostalgická nálada a potřeba bilancovat. A srovnávat. Přece... Celý článek »

Nastavení režimu: Miminko

KLUB TĚHULEK! JARKA Jak jsem před časem psala o smršťování, o tom, že s dítětem najednou člověk vidí, jak strašně rychle čas letí, tak mám ještě nový poznatek: s dalším dítětem to letí ještě rychleji! Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené