Všudypřítomné téma? Porod!

KLUB TĚHULEK! DENISA Jak dny ubíhají, stále více se jím zaobírám. Ačkoli se to možná nezdá, zbývají nám „už jen“ 3 kalendářní měsíce a pár dní k tomu a náš velký den D pravděpodobně nastane. Je neuvěřitelné, jak to uteklo a jak to určitě ještě uteče.
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Nehledě na to, že je tématem č. 1 při každé hodině našeho předporodního kurzu a většiny článků, na které v poslední době narazím, začala jsem porod řešit především kvůli porodnici. Po svých zkušenostech a dalších přečtených článcích ;-) jsem si sestavila předběžný porodní plán, podle nějž by měl můj porod probíhat co nejpřirozeněji. Díky tomu jsem začala zvažovat, jestli naše porodnice ve fakultní nemocnici bude pro mě to pravé ořechové. Poslední dobou totiž neslýchám zrovna pozitivní zprávy, co se týče dodržování porodního plánu. Je to zkrátka velký kolos, kde probíhají porody jako na běžícím pásu a asi se nechtějí zdržovat s každou rodičkou a jejími „výmysly“. Mají zde zajeté nějaké postupy a nechtějí je měnit. Ačkoli asi stejně nejvíce záleží na momentálním personálním složení a jeho náladě.

Poprvé jsem rodila v ještě větším kolosu, než je hradecká porodnice, v Motole. Měla jsem z toho trochu obavy, protože podle recenzí se tu měli chovat velmi podobně jako u nás. Nakonec bylo vše úplně jinak. Pan doktor i porodní asistentka byli naprosto úžasní, skvělí, báječní a já tu byla velmi spokojená. Jenže na druhou stranu jsem neměla vytvořen žádný porodní plán, vzhledem k naší situaci, a tudíž nemohu posoudit, jak dalece jsou schopni ho akceptovat, pokud se rodí naprosto zdravé miminko. Nicméně i přes veškerou spokojenost mám Motol trochu z ruky, abych si zde porod zopakovala. :-)

Proč ale výběr porodnice řeším teď tak intenzivně? Dozvěděla jsem se totiž, že v době mého termínu porodu se bude u nás v HK malovat a na týden budou porodní sály uzavřeny. Začala jsem tedy pátrat a zjistila, že v našem okolí je dost dalších porodnic, ale jen jedna z nich je přesně ta, jakou bych si představovala. Hledám totiž porodnici, která má jednak dobré recenze a která je opravdu nakloněna přirozenému porodu. A právě porodnice v Rychnově nad Kněžnou vychází ze všech nejlépe. Maminky ji vychvalují (včetně personálu na porodním sále i na oddělení šestinedělí) a preferují zde alternativní přístup.

V první době porodní je tedy možno využít různé metody jako hydroterapii (koupel ve vířivé vaně), aromaterapii, muzikoterapii a spoustu relaxačních pomůcek k úlevě od bolesti. Ve druhé době porodní, která probíhá již na samostatném porodním boxu, si žena může zvolit polohu, která jí vyhovuje a navíc i barevné osvětlení místnosti. Samozřejmostí je bonding dvě hodiny po porodu a až po této době miminko váží a měří, a také dotepání pupečníku. A aby toho nebylo málo, veškerý tento servis je zdarma, dokonce i přítomnost otce u porodu a epidurální analgezie. Jediné, za co se platí, je inhalační analgezie.

Já jsem ze všech těchto zjištění maximálně nadšená a opravdu reálně zvažuji, že do Hradce vůbec nepojedu. Rychnovský přístup mi plně vyhovuje a nabízejí zde přesně to, co bych si přála. Jediným mínusem je asi 40 minutová dojezdová vzdálenost od nás, ale na druhou stranu je to možná blíže než z jednoho konce Prahy na druhý. :-) Chystám se sem na výlet a omrknout ji ještě v reálu. Ale už zde na obhlídce byla jedna z maminek, které se mnou chodí na kurz a byla také velice nadšená. Přijeli prý neohlášeně v sobotu dopoledne, ale hned se jich ujala ochotná sestřička a všude je provedla a všechno jim ukázala.

Trošku by mě sice mrzelo, že by náš malý nebyl rodilý Hradečák, na druhou stranu je však určitě důležitější moje psychická pohoda a vědomí, že personál bude ochotný akceptovat moje přání a zbytečně nezasahovat do přirozenosti porodu. Tak doufám, že vydržíme minimálně do 36. tt.(dříve zde k porodu nepřijímají), abychom si mohli užít pohody a klidu v Rychnově.

Denisa

P.S.: Prosím čtenářky, které mají osobní zkušenost s porodnicí v HK nebo RK, ať se o ni se mnou podělí. Díky, budu moc ráda.


Denisa právě prožila 27. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

8. 4. 2016dencas
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Milionový kluk

MAMINKA DENISA Vzhledem k tomu, že uteklo zase dalších 14 dní, plním svůj slib a píšu další příspěvek. Edík spokojeně spinká na terase v kočárku, já jsem si uvařila vitakávu a pouštím se do toho. Celý článek »

Úspěchy a neúspěchy

MAMINKA DENISA Edík tento týden oslaví tři měsíce a já jsem zjistila, že už je to vlastně měsíc, co jsem psala poslední článek. A to jsem chtěla přispívat každých 14 dní. Je však pravda, že k psaní tohoto se chystám už více jak týden, ale nějak se... Celý článek »

Změna je život

MAMINKA DENISA Dnešní článek začínám psát netradičně v kadeřnictví. Edíka hlídá babička a já mám dvě hodinky jen pro sebe. Využívám času při čekání, až mi chytne barva, a píšu. Doufám, že si mezitím nerozmyslím proměnu, ke které jsem se rozhodla. ... Celý článek »

Závěrečné shrnutí

KLUB TĚHULEK! DENISA Tak toto je můj poslední článek za Klub těhulek. Edíkovi už je 6 týdnů, a tak je na čase uvolnit místo další těhulce pisatelce. Neloučím se však. Příběhy naší rodiny a zejména o Edíkově objevování světa budete moci číst i... Celý článek »

Šikovné miminko

KLUB TĚHULEK! DENISA Tento týden Edík oslavil první měsíc svého života. Za tu dobu jsme se už pěkně sžili a tak nějak to už spolu všechno zvládáme. Edík je opravdu moc hodné miminko, i když se občas dokáže už pěkně vztekat a to pak má maminka... Celý článek »

Stále nic nestíhám!

KLUB TĚHULEK! DENISA Myslím si, že mohu říci, že jsme si za ten ještě necelý měsíc sice vytvořili už určitý denní režim, nicméně Edík se rozhodl, že přes den se moc nespí. Podaří se mu usnout vždy tak na půl hodinky mezi jednotlivými krmeními.... Celý článek »

Tak malý a už tak závislý

KLUB TĚHULEK! DENISA Jestli mi v těhotenství dny a týdny ubíhaly rychle, tak teď letí závratnou rychlostí. Mám pocit, že se ráno probudím, sotva mrknu a už je večer a čas jít opět spát. A tak je to stále dokolečka dokola. Celý článek »

První problémy

KLUB TĚHULEK! DENISA Sedím tu na gauči s počítačem na klíně, nohami na stole (konečně) a spícím uzlíkem vedle mě a přemýšlím, kolik času mám na to něco napsat. Za jak dlouho se uzlík asi vzbudí? A kde mám vůbec začít? Celý článek »

Edík je na světě

KLUB TĚHULEK! DENISA Nekonečné čekání konečně skončilo a v sobotu 16. 7. 2016 jsem se stala hrdou maminkou malého Edíka. Porodní míry: 3360 gramů a 50 cm. Celý článek »

Stále jako kindervejce

KLUB TĚHULEK! DENISA Právě prožívám 40. týden těhotenství a náš brouček se stále nechce podívat, jak to na tom světě vypadá. Poslední dny jsou jako na houpačce. Jeden den se cítím tak, že si říkám, že už TO prostě musí každou chvíli přijít a jindy... Celý článek »

Růžové brýle

KLUB TĚHULEK! DENISA Další týden je za námi a jen jsem dosedla k počítači, říkala jsem si, o čem asi budu psát tentokrát. Přece nebudu každý týden popisovat pořád to samé dokola. Psát o sobě, o další těhotenské kontrole, o baráku – to už je trochu... Celý článek »

Jako hrošice

KLUB TĚHULEK! DENISA Týden s týdnem se opět sešel a já si připadám jako stále větší hrošice. A taky k tomu mám důvod. Celý článek »

Práce, práce, práce

KLUB TĚHULEK! DENISA Ještě před týdnem jsem si myslela, jak dnešní článek budu začínat slovy: „Tentokrát Vás zdravím z Ostravy...“ Jenže z tohoto mého pracovního výletu nakonec opravdu sešlo, takže Vás zdravím opět jen z tepla svého domova. :-) Celý článek »

Čas letí jako splašený

KLUB TĚHULEK! DENISA Už mi skončilo „domácí vězení“! Hurááá! 5 měsíců uteklo jako voda a já jsem konečně zase svobodným člověkem, který není omezen pobytem venku jen po dobu max. 6 hodin denně. V pondělí jsem tedy oficiálně nastoupila na MD, což... Celý článek »

Strasti na cílové rovince

KLUB TĚHULEK! DENISA Už věřím tomu, že každé těhotenství je jiné! Celých uplynulých 8 měsíců probíhalo víceméně stejně jako v tom předchozím (kolikrát jsem taky psala, že mě v podstatě nic nepřekvapuje...), ale jak se pomalu blížíme do cílové... Celý článek »

Konec a začátek

KLUB TĚHULEK! DENISA Stále něco končí a něco nového začíná. Mně například tento týden skončil předporodní kurz a začíná mi 8 týdnů plných přípravy na přirozený porod. Celý článek »

Žádný pokrok

KLUB TĚHULEK! DENISA Za uplynulý týden u nás vskutku žádný pokrok nenastal. Náš malý drobeček je otočený pořád stejně, stále s hlavou nahoru. I když jsem nebyla na žádném vyšetření a nemám to tím pádem podložené, cítím, že to tak je. Celý článek »

Poslední screening

KLUB TĚHULEK! DENISA Ano, tak už ho máme konečně za sebou, poslední ultrazvukový screening našeho malého drobečka. A všechno se zdá být v pořádku. Jupííí! Celý článek »

Trocha nostalgie

KLUB TĚHULEK! DENISA Zase se týden s týdnem sešel a já opět nevím, jak vůbec utekl. Po pár klidných týdnech už jsem zase v jednom kole. Pořád mám co dělat nebo někde lítám. :-) Celý článek »

Já, já, já, jenom já!

KLUB TĚHULEK! DENISA Ne, že bych byla takový sobec, ale přemýšlím, o čem mám stále psát, aby to bylo čtenářsky atraktivní. Podle obdržených „liků“ za minulý článek nikoho asi moc nezajímá, co dělám a jak mi je, a mě opravdu nenapadá nic jiného, o... Celý článek »

15. blog

KLUB TĚHULEK! DENISA Jj, už 15 týdnů se tu snažím psát něco smysluplného o sobě a svém těhotenství. Můžu jen doufat, že se mi to daří. Po napsání minulého článku jsem zjistila, že jsem ho celý věnovala jen porodu, resp. výběru porodnice a úplně... Celý článek »

Jak jsem přežila Velikonoce

KLUB TĚHULEK! DENISA Velikonoční svátky se u nás totiž nesly ve znamení několika návštěv a já zjistila, že jsem si opravdu odvykla shonu všedních dnů, a tudíž pro mě „rozlítané“ sváteční dny byly poněkud zatěžkávající. Navíc mě čekalo i jedno malé... Celý článek »

Srovnávání

KLUB TĚHULEK! DENISA Je zajímavé, jak je těžké hledat stále nová témata pro psaní blogu. Už jednou jsem zmiňovala, že u druhého těhotenství je absence víceméně všech překvapení, která zažíváme napoprvé. Je to sice krásné období, které si já teď... Celý článek »

Samé radosti

KLUB TĚHULEK! DENISA Dneska je venku opravdu krásně, už se těším, až dopíšu blog, uvařím si rychlý oběd a půjdu se provětrat s pejskem na procházku a pak taky na zahrádku, kde jsem si naplánovala pár drobných prací. Celý článek »

Zasloužené lenošení

KLUB TĚHULEK! DENISA I dnešní jubilejní 10. příspěvek píšu z postele. Ale ne proto, že bych byla nemocná, ale proto, že se mi z ní zatím nechtělo vylézt. Zkrátka jsem pěkně zlenivěla. :-) Ale říkám si, že si musím té pohody a lenošení užívat, než... Celý článek »

Samé radosti

KLUB TĚHULEK! DENISA I když hned první věc, kterou zmíním, moc radostná není. Můj dnešní příspěvek totiž píšu z postele. Asi už i na mě došla řada v této poněkud zvláštní zimě a usadil se u mě nějaký bacil. Celý článek »

Polovina pryč

KLUB TĚHULEK! DENISA Tak už je za mnou polovina těhotenství! 5 měsíců! Zní to skoro šíleně, vždyť jsem nedávno tuhle novinu oznamovala rodičům a známým a najednou už máme půlku za sebou. Celý článek »

Poklidných 7 dní

KLUB TĚHULEK! DENISA Dalších 7 dní je za námi a musím říct, že uběhly celkem v poklidu. Sice jsem byla každý den zaměstnaná nějakou činností, ale příjemnou. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené