Všudypřítomné zastrašování

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, dnes jsem si v pravidelném týdeníku ze strany Babywebu přečetla, že budu stále více zapomínat a budu roztržitá. Já bych k tomu ještě dodala, že mi také pomalu ale jistě ubývá invence,co psát. Jednak je skoro každý můj den stejný jako ten předchozí a jednak jsem po většinu doby zavřená doma, bez kontaktu s okolím, které by mohlo skýtat námět na nějaké to psaní. Snad mi v redakci hlavu neutrhnou, když najednou nebude co psát.

Na druhou stranu se začíná blížit porod, takže možná bude přeci jen pár nových věcí k napsání.

Minulý týden jsem byla na první lekci jógy. Bylo to velmi příjemné, odpočinula jsem si, vyčistila mysl. Tento týden bohužel nebudu moci absolvovat další lekci, protože na mě po dlouhé době vlezl nějaký bacil a já se stále necítím zcela fit. Moje vyčištění mysli navíc bohužel nemělo dlouhého trvání...

Mimo jógy jsem si totiž konečně našla čas na surfování po internetových stránkách jednotlivých porodnic, které u mne přicházejí v potaz, a hlavně na recenze maminek, které v daných porodnicích rodily. Asi jsem to měla čekat, ale pár příspěvky jsem byla dost zaskočena, až šokována. Mám rodit v Podolí, ale jak jsem již psala v předešlých svých článcích, smýšlením jsem tak trochu alternativec, takže jsem si začala hledat i alternativním porodům nakloněné porodnice. Dočetla jsem se, co je to "baby friendly hospital" a tím se můj výběr opět zúžil. Nejvíc mi záleží na podpoře "bondingu" a na "rooming-in" ze strany porodnice, a tak nejen já jsem byla nemile překvapena tím, že v dnešní době se taková zásadní věc v leckterých porodnicích nedodržuje. Bohužel mezi ně patří i jedna z "alternativních porodnic", kterou jsem měla na seznamu. Tím se můj výběr velmi rychle zúžil na porodnici jednu, a to na Příbram. Jenže!

Přítelovi vůbec nevyhovuje vzdálenost, kterou by musel denně překonávat, aby nás s prckem navštívil, a včera se do mne pustilo snad celé osazenstvo mojí bývalé pracovní skupiny, že jsem se snad zbláznila, prý co je to za porodnici, že je to dálka, že taky mohu porodit cestou a Podolí je přeci nejlepší!

No co vám budu povídat, zapřísáhlí Pražáci a "modernisté"!

Vše, co jen trochu zavání přirozeným porodem, je pro ně nepřijatelné. Jako by už všichni zapomněli, že příroda je moudrá a určitě věděla, co dělá, když pro ženu plánovala porod bez zásahu všech možných technických přístrojů a bez přítomnosti dalších minimálně 4 odborníků na porod.

Vím, že mohou nastat komplikace, ale není jich zdaleka tolik, a už vůbec se mi nelíbí, že mě každá žena a priori připravuje na to, že právě můj porod může být komplikovaný a já tak přijdu o dítě. Proč proboha? Proč mě všichni straší? Co je to za dobu, myslet prvořadě vždy jen na negativní věci a ne na ty pozitivní? Proč mě někdo nepodpoří, že to bude fajn? Proč bych měla mít zrovna já komplikace u porodu, když je jich procentuálně tak málo, a když já se jich nebojím a jsem psychicky v klidu?!

Tedy až do teď. Doopravdy se bohužel mému okolí daří mě rozhodit a to mě rozlaďuje ještě více. Přesně tomu jsem se chtěla vyhnout. Je to vlastně taková malá příprava na to, zda budu schopná čelit, někdy až strach vyvolávajícím ponaučením ze strany personálu porodnice na můj alternativní porodní plán. Teď už jsem si skoro jistá, že neobstojím, a je mi z toho do breku. Začala jsem se vzdávat a to je špatně.

Bloggerka Zdeňka

Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mila Zdenko,

myslim, ze obdobim pochyb a strachu si prochazi kazda prvorodicka. Je to uplne normalni, ovsem to zastrasovani okolim normalni neni a nikdy jsem to nepochopila. Mozna, ze zeny, ktere vypraveji hruzostrasne pribehy vlastnich porodu, se timhle zpusobem vyrovnavaji s porodnim traumatem... nevim.

Jak uz tu bylo receno - nejvic zalezi na psychice rodici zeny a na tom, zda ma s sebou k porodu doprovod, kteremu absolutne duveruje. Tim se muze lepe uvolnit a pripadne i odfiltrovat nezadouci okoli. :)

Ja sama jsem v Podoli rodila, byla jsem moc spokojena, vsichni byli vstricni, dodrzeli porodni plan, PA k nam dochazela jen na chvili zkontrolovat monitor a jinak jsme meli s muzem prostor rodit sami, v soukromi. Mohla jsem se tak uplne uvolnit, nechat pracovat svoje telo a porod byl rychly, bezbolestny, bez poraneni. Oddeleni sestinedeli bylo horsi, ale to se da vyresit ambulatnim porodem. :)

Drzim moc palce k porodu takovemu, jaky si prejes, v miste, kde se budes citit dobre, a at tohle obdobi nejistoty bez problemu preklenes. ;)

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Milá Zdeňko,

ač sama nejsem až tak alternativní a první porod právě v Podolí hodnotím dobře, u druhého porodu, který mě čeká zhruba za 3 týdny tamtéž, také zvažuji možnost ambulantního porodu. Vím o ženách, které to tam takto absolvovaly, byť se třeba personál tvářil divně a snažil se je zastrašit tím, co se všechno může miminku stát (po pravdě, co by se mělo stát zdravému donošenému dítěti, které se narodilo s Apgar skóre 10-10-10 a nemělo ani novorozeneckou žloutenku?). Uvažuju o tom hlavně s ohledem na staršího synka, kterému jsou čerstvé dva roky a zatím nikdy nebyl ještě beze mě celou noc, natož několik dní. Ne že bych nedůvěřovala manželovi, že to spolu zvládnou, ale nějak vnitřně mám pocit, že i mně samotné bude po psychické stránce líp, když budu doma s oběma svými dětmi a mužem co nejdříve. Pochopitelně za předpokladu, že porod proběhne zcela bez problémů a jak miminko tak já budeme v pořádku.

Ještě k tomu Podolí jako takovému: s průběhem porodu i jeho vedením jsem byla spokojená, byla tam jen PA a až v momentě, kdy se Honzík narodil (nebo tedy asi v závěrečných minutách těsně před tím, než vyplul ven), přišla lékařka, která posléze zkontrolovala a sešila moje poranění (opravdu jen minimální) a dětská lékařka či sestra (ani vlastně nevím). Jakmile udělaly svou práci (šití, ošetření novorozence - Apgar dělali na mém těle, pouze na vážení a měření syna na chvíli měla v rukou jiná osoba, ale stále na porodním boxu a pod naším dohledem), zase odešly, i PA, a ponechaly nám soukromí. Až asi po těch zhruba dvou hodinách Honzíka zabaleného odvezly sestry na oddělení šestinedělí a nechaly si ho na sesterně s ostatními miminky, která tam aktuálně byla, asi 3 hodiny (abych se mohla trochu prospat, bylo to v noci), pak mi ho na mou žádost donesly na pokoj a od té doby byl pořád se mnou. Nyní jsem připravena opouštět porodní sál s druhým synem v náručí, tu - byť jen tříhodinovou - separaci považuju za naprosto zbytečnou. Všechny body v mém porodním plánu však byly dodrženy, na tohle jsem tehdy nemyslela, takže mě ani nenapadlo říct, že bych chtěla s miminkem zůstat po celou dobu. A hodně věřím, že to je o lidech - měla jsem štěstí a narazila jsem na samé příjemné a vstřícné profesionály, kteří se chovali citlivě a vyšli mi vstříc. Myslím, že už i v Podolí se snaží podporovat bonding a rooming-in, ale samozřejmě nevím, nakolik je jejich pojetí odlišné od Tvého.

Držím Ti moc palce, aby to vyšlo s tou Příbramí a Tvůj partner stál na Tvé straně, pokud jde o rozhodnutí rodit tam. A kdyby snad přece jenom nakonec došlo k tomu, že bys měla z jakéhokoliv důvodu porodit v Podolí, tak věř, že se potkáš s rozumnými a vstřícnými lidmi, kteří Ti tam umožní porodit co možná nejpřirozenějším způsobem a bez zásahů do porodu. Já jsem tomu věřila a skutečně to tak bylo ;-)

Jarka

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Milé maminky.

Moc vám děkuji za povzbudivá slova. Vim, že právě to, že se nechám rozhodit, je to nejhorší pro plynulý průběh těhotenství.  A o to víc mě štve, že se nechám tak snadno rozhodit, i když jsem samozřejmě měla v plánu něco úplně jiného-být silná a stát si urputně za svým.Ambulantní porod nebo dřívější odchod z nemocnice v případě přirozeného porodu už také zvažuji. Navíc v Příbrami je možnost mít tatínka v pokoji za určitý příplatek, takže vlastně samé dobré zprávy.

Nezmínila jsem však ještě, že do Podolí k porodu jsem se zvládla přihlásit jen díky známé doktorce a je mi teď trapné to odvolávat.

Každopádně moc, moc díky ještě jednou! A zdraví vám i vašim dětem!

Zdeňka

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Milá Zdeňko,

sem tam ještě zabrousím na babyweb, i když potomkům je už téměř šest a dva roky. A zaujaly mě dva Tvé poslední příspěvky - hledání dobré porodnice. Obě děti jsem rodila v Příbrami a i když nejsem příznivkyně alternativních porodů, hledala jsem porodnici, kde vyjdou vstříc co nejpřirozenějšímu porodu. A Příbrami za to mohu dát v obou případech sto procent.Oba porody absolutně přirozené, bez medikace, s lékařem jen v povzdálí, asistentky moc prima. Bonding naprostá samozřejmost, ohled na tatínky, ale takový přirozený, nic demonstrativního nebo jen kvůli čárce v tabulkách. Nadstandardně vybavené šestinedělní oddělení, i když jsem měla jen standardní pokoj. Vím, že mé reference jsou už dva roky staré, ale chtěla jsem Ti přidat daší pohled na věc. A ještě jedna záležitost - první porod se v samotném závěru trochu zkomplikoval, načež následoval naprosto profesionální zásah doktorů a výsledkem je, že se miminko dostalo na svět přirozenou cestou, zcela zdravé a bez následků. Jo a perlička - při druhém pobytu jsem pak byla na pokoji s maminkou, která v Příbrami rodila trochu neplánovaně -měla zamluvenou nejmenovanou pražskou porodnici, a když přišlě její hodina H, byla její porodnice tak plná, že ji převezli porodit do Příbrami...:-)

Tak hlavně ať se Tobě i miminku daří!

 

 

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Zdeňko,
po přečtení Vašeho článku tak nějak cítím potřebu Vám na tohle téma napsat aspoň něco povzbudivého :-) Řekla bych, že ke zdárnému, přirozenému, krásnému a nekomplikovanému porodu je jedna z nejdůležitějších věcí nenechat se rozhodit a věřit si. Být si jistá, že vše půjde tak, jak má. Velké procento komplikací u porodů je totiž způsobeno právě tím, že ženu někdo rozhodí, že je vyhozena z procesu probíhajícího porodu, něřím vyrušena. A také právě strašením ostatních, kteří mají patent na rozum. Věřte si, že to půjde, důvěřujte svému tělu a hlavě nepochybujte. Držím palce, ať se vše povede :-)
Jinak co se týče delší cesty do porodnice - jak mi v těhotenství někdo řekl, takové štěstí, aby to šlo tak rychle, že bys nestihla dojet, mít nebudeš :-) Rodila jsem ve Vrchlabí, bydlím v Praze, cesta trvá cca 1,5 hodiny, my to v noci jeli pomalejším tempem skoro 2 hodiny. A stihli jsme to bez problémů, stejně tak cesta zpátky byla ok. Navíc musím konstatovat, že v autě na vyhřívané měkké sedačce s termoforem na břiše mi bylo nejlíp :-) Navíc pokud bude porod bezproblémový, není důvod být v porodnici nějak dlouho, nepřemýšlela jste tedy (i kvůli tatínkovi), odejít z porodnice dřív? Ve Vrchlabí tedy byla možnost, abychom na pokoji byli všichni (a využili jsme toho, byla to taková rodinná dovolená), ale obávám se, že to není v českých porodnicích jev příliš častý...

Mějte se!

Obrázek uživatele Gábina zdraví z Belgie
Gábina zdraví z...

Ahoj Zdeni,

 

a neni v Pribrami moznost, aby tatinek zustal pres noc take na pokoji?  Pak by se situace se vzdalenosti vyresila.

Preji, at Ti vse vyjde. A nevzdavej to ;-)

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Loučím se

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky a maminky! Píši dnes svůj poslední blog. Možná se sem ještě jednou vrátím, ale to není jisté, snad pokud se mi poštěstí ještě jedno miminko. Proto se s Vámi tímto příspěvkem loučím. Celý článek »

Co dál v šestinedělí

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky a maminky. Píši svůj předposlední příspěvek a stejně jako jiným přispěvatelkám mi přijde líto, že už se s vámi nebudu nadále moci dělit o společné dojmy a zážitky. Je pravda, že ne vždy bylo lehké nějaký ten... Celý článek »

Návrat domů - radost nebo slzy?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky! Již jsem popsala svůj porod a pobyt na šestinedělí v porodnici. Teď bych měla popsat své první dojmy po návratu z porodnice domů. A že je o čem psát! Celý článek »

Šestinedělí

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. V minulém příspěvku jsem popsala svůj porod a slíbila vám tentokrát napsat o šestinedělí. Naše šestinedělí bylo tak trochu kovbojka a pár okamžiků bylo bohužel skoro hororových. Celý článek »

Porod? Tak brzy??

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, píši vám dnes již z pozice maminky! Stalo se "to" předminulý pátek! A stalo se to tak, jak jsem se obávala - brzy ráno mi odtekla plodová voda. Nechtěla jsem tento start porodu, protože jsem se bála, že budu... Celý článek »

Hezký ale náročný týden

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Kotě se u nás začíná pomalu zabydlovat a zvykat si na psa. Pes je sice hrrrr, ale nežárlí, takže doufám, že stejné to bude i s miminkem.  Celý článek »

Nový člen rodiny

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, usedám k počítači a říkám si, co psát? Poslední týden se u mne nic převratného nestalo. I nadále pokračuji v praní, zatím bez žehlení. Byla jsem na další hodině jógy, ale bohužel doma v tom nepokračuji. Celý článek »

Poslední přípravy na životní změnu

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Ahoj těhulky. Tak už jsem snad konečně zase zdravá. Doufám, že to vydrží déle než minule. Ale přiznám se, že mezi lidi se mi už moc chodit nechce. Snad mi tato hloupá úzkost nezůstane, každopádně 6 týdnů před porodem s... Celý článek »

Když vás zasáhne smrt

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky! V minulém příspěvku jsem psala o pupečníkové krvi a děkuji všem, které jste mi napsaly svůj názor. Momentálně jsem téměř rozhodnuta, že tuto proceduru podstoupím, ale pro změnu to zase neguje můj přítel. Je... Celý článek »

Pupečníková krev, máte zkušenost?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Minulý týden byl dost fádní a úmorný zároveň, jelikož se mě chytil nějaký bacil a ne a ne mě pustit. Léky samozřejmě žádné nemůžete, max. při vyšší teplotě, kterou jsem naštěstí neměla. Takže pěkně ležet a... Celý článek »

Pozvolná příprava na porod

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, začíná se mi pozvolna krátit doba do porodu, který tak začíná být víc a víc hmatatelný. Popravdě je ta myšlenka zároveň vzrušující i trochu naplněná obavou. Na miminko se strašně těším, jsem přesvědčená, že je... Celý článek »

Neustále v kalupu

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, již se mi stalo zvykem, že nepíši svůj blog v neděli, kdy má normální člověk nejvíce času a klidu na cokoli, psaní nevyjímaje, nýbrž v pondělí ráno, kdy už takzvaně "honím kočku za ocas". Celý článek »

Spokojená těhule

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, v minulém blogu jsem psala o domácích porodech a dostala jsem až neočekávaný počet ohlasů. Děkuji za ně. Celý článek »

Domácí porod?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, ještě před pár týdny jsem patřila k těm ženám, které považovaly porod v domácím prostředí nikoli za šílený, ale prostě jen za velmi odvážný počin. Musím však říci, že čím více si o porodech čtu, tím více se... Celý článek »

Úklid

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, už zase je týden za námi! Strašně ten čas letí. Nedokážu si představit, že to může být ještě horší, ale každá maminka mi to říká. Je pravda, že s rostoucími dětmi si to uvědomujeme asi nejvíce. Celý článek »

Kopanec, ale elektrický

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, zažila jsem první větší strach o dítě a poté strávila krásných pár dnů na Moravě u svých blízkých a bylo mi nádherně. Celý článek »

Vnímání krásy kolem nás

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, nevím, jestli se mi to jen zdá, nebo prostě ten čas čím dál tím více letí. Už asi 5 let mám pocit, že týden uběhne stejně rychle, jako kdysi 2 dny. Dospělo to tak daleko, že mi nevadilo sedět dlouho v práci... Celý článek »

Jak na kolotoči

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Minulý týden jsem se vrátila z krásné dovolené v Chorvatsku. Bylo tam nádherně a chci si na ten ostrov ještě jednou zajet, protože byl dost vyjímečný - hodně zeleně a málo turistů, pláže čisté, moře tyrkysové... Celý článek »

Strach

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky. Poprvé zde píši ve strachu. Jsem na dovolené a měla bych si užívat krásných chvil, místo toho stále řeším nějaké obavy a problémy. Asi se skutečně začíná projevovat moje těhotenská psychická labilita, jinak... Celý článek »

Dovolená!

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Tento týden, respektive o víkendu, pro mne začal "nový život". V pátek jsem definitivně odešla z práce na mateřskou dovolenou. Bylo to "za 5 min 12", protože už mě ten stres a hlavně každodenní operování na sále totálně... Celý článek »

Je vše v pořádku?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, začala jsem svůj čtvrtý měsíc těhotenství, a místo abych si ho užívala, jak mě každá již zkušená těhule ujišťovala, je pro mě začátek druhého trimestru dosti stresující. Celý článek »

Ne/plodit děti?

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Zatím jsem stále psala o sobě a svých pocitech, dnes bych ráda napsala o tom malém človíčku, kolem kterého se všechno, co tu píši, a celý můj další život točí a točit bude. Celý článek »

Vliv těhotenství na inteligenci ženy

ZDEŇČIN TĚHOTENSKÝ BLOG Milé těhulky, uplynul týden a já jsem tu opět se zprávami ze svého těhotenského života. Minule jsem psala o strastech fyzických, které přináší těhotenství, dnes budu psát o strastech psychických. Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené