Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl peníze v hotovosti. To jsme trumfnout nedokázali.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Taky jsem odřela auto (plus jeden cizí transit), porouchalo se nám otevírání kufru, výlet na Slovensko odnesla obrazovka iPadu, naše nejúžasnější chůva Eva nám dala košem a zažila jsem nejhorší focení (a pár dalších horkých chvilek) s Aňulkou.

Zkrátka konec prázdnin o sobě chtěl dát vědět se vší parádou. Ale rozházet se nenechám. Jasně, že mě na chvíli přemohlo naštvání. Ale s Anit po boku negativní pocity nikdy nemůžou trvat dlouho. Když je zrovna ve své sladkém batolecím módu, nedá se odolat jejím tanečkům, předvádění se, obličejům a nakažlivému smíchu.

Konec dovolených ale přinesl i jiný – dosud téměř nepoznaný mód. Vzdorovitou, naštvanou Anitku.

Možnost první: Může za to konec prázdnin, víc než dva měsíce jsme na cestách. V Praze maximálně na pár dní a pak pryč – za sluncem, babičkami a dědečky, dětmi, hrami, dobrodružstvím. Anit dovolené miluje. Ostatně, kdo ne? Takže vysvětlení Anitčina „náročnějšího“ období se celkem nabízí. Klasická podovolenková kocovina. Anit se po týdnech a týdnech plné pozornosti mnoha členů rodiny a neustálých výletů se mnou doma nudí.

Po poslední dovolené u Tomových prarodičů na Slovensku (kde si nás s Tomem ani nevšimla) zkrátka zjistila, že už nic super-žůžo se nechystá. Náš byt. Naše klasická hřiště. Praha. Máma. Táta. Několikrát za den se ptá na bábu Dádu (Tomova máma), bábu AAA (moje máma), dožaduje se obou dědečků. Chce i mámu Dády (Tomova babička) a mámu a tátu dědy (Tomovy prarodiče z otcovy strany).

Když konečně večer přijde na návštěvu teta AU BÁC (Tomova sestra), drží se jí jako klíště a nutí ji, aby s námi zůstala až do rána. A to se fakt snažím – beru ji do zoo, na hřiště, na trhy… Jenže to není úplně ono. Už se těším, až začnou kroužky a trochu se zase „zajedeme“ do normálního režimu.

Možnost druhá: Začíná období vzdoru. Spousta maminek s podobně starými dětmi se mě často ptá, jestli Anit prožívá období vzdoru. Jasně, má svou hlavu. Ale scény, o kterých mi vypráví kamarádky, jsem s dcerou nikdy nezažila. Žádné záchvaty vzteku, nekonečné řvaní, kopání, utíkání. Možná trochu trucování – to se Anit schoulí na zem a nehne se. Ale krátká partnerská promluva, při které tichým hlasem uznám její pocity, obvykle zabere.

Před několika měsíci se TO stalo. Byly jsme zrovna na Moravě v kavárně s koutkem a Anit měla hlad. Podala jsem jí banán, ale aby se jí lépe jedl, tak jsem ho zlomila. ZLOMILA! Anit začala běsnit. Po desítce minut se uklidnila u mě na klíně. A to bylo ONO. To bylo Anitčino období vzdoru, které začalo a skončilo zlomeným banánem. Aspoň jsem si to myslela.

Minulý týden. Nejhorší byly první tři dny po návratu ze Slovenska. Anit nechtěla nic. Oblékat se. Zůstat nahá. Jíst. Mít hlad. Jít ven. Zůstat doma. Všechno bylo špatně. Situaci vždy na chvíli zachránila některá z panenek, která taky nechtěla nic a navíc se dost vztekala, tak jí vždy Anit ukázala, jaký je lepší způsob řešení situace. Moc často jsem ji ale na tuto hru nepřemluvila.

V pondělí jsme šly na hřiště. Anit si za každou cenu chtěla obléct zelené nepromokavé oteplováky na zimu. Líbilo se jí, že má PÁSY. Po několika pokusech o změnu úboru jsem rezignovala. Anit šla v oteplovácích. Po drobné scéně na chodbě, kdy jsme musely vyřešit jak sladit sandálky a gumové pásky z oteplováků, jsme vyrazily do vyhřáté Prahy (ten den byly opět tropy). Po pár minutách venku a několika dalších naléhavých promluvách (bála jsem se, že se v tom vedru zapaří) si nakonec dala říct. Na hřiště Anit dorazila stylově jen v kalhotkách. Šaty, které jsem jí připravila, měly totiž blbě ušité kytičky. Ha.

V úterý večer se nemohla rozhodnout, které pyžamo si dá na sebe. I na těch nejoblíbenějších najednou našla nějakou vadu. A tak se zlobila a dokonce na nás s Tomem i chvíli křičela. Při ukládání do postele hodila obrovskou šavli. Nevím, jestli byla rozmzelá i proto, že ji bolelo břicho nebo naopak zvracela, protože její tělo není zvyklé zvládat takový nápor jekotu a žaludek už řekl dost. Možná od obojího trošku. Každopádně v následné sprše se uklidnila a uspávání už bylo klidné a rychlé.

Vše korunovala středa, kdy jsme se šly poprvé fotit do exteriéru. Bohužel bez Toma. Anit – milovnice focení, modelka a manekýna – pořád pokračovala v trucovité náladě. Po hodině přemlouvání a uplácení, odmítání a fňukání najednou otočila. Cvak. A začala se klasicky předvádět a nakrucovat před fotoaparátem. Bohužel už jsme museli končit.

Anitka už se nezlobí. To se dělo minulý týden. Od té doby jsme se trochu usadili a trochu zase zdovolenkovali (poslední záchvěvy léta nás vyhnaly ven z Prahy na farmu aspoň na jednu noc) a zase máme doma naši starou známou rozkošňáckou Anit. Tak věřím, že to byla možnost číslo jedna – a že podovolenková kocovina rychle vyprchá.

Čtěte také:

A já? Asi ve dvou okamžicích jsem měla namále. Téměř jsem opustila svou respektující filozofii, zahodila intuici i partnerský přístup. Byly to chvíle, kdy mi málem ruply nervy. Jenže jsem se na chviličku zastavila. Zamyslela. Představila jsem si, jak své řvoucí dítě zvednu a křičím na něj. Nebo ho plácnu po zadku. Pak má fantazie pokračovala: Viděla jsem, že by se nic dobrého nestalo. Viděla jsem Anitčiny oči zalité slzami. Viděla jsem její nechápavý a vyčítavý výraz v obličeji. Viděla jsem, jak by ji moje reakce rozčílila ještě víc. Vzpomněla jsem si taky na všechny mé kamarádky, které mi popisovaly různé své reakce – od plácnutí přes pevné tisknutí až po polití dítěte vodou. Všechny toho litovaly. Tento okamžik rozhodl.

A kupodivu bez agrese a uplatňování moci autority jsme pak obvykle zdánlivě nekonečnou scénu dokázaly celkem rychle vyřešit. Pořád si nemyslím, že by dospělí měli na děti křičet nebo je dokonce bít. Ale přeci jen už je malinko víc chápu – někdy je emoce rychlejší než racio. Nikdy jsem neodsuzovala rodiče, kterému trochu „ruply nervy“. Jen už vím, že mým lékem na takovou situaci je zastavit se. Nadechnout. Nechat Anit, ať klidně křičí. Přenést se myšlenkami do okamžiku o pár minut dál – jak můžu reagovat? Jak se tato situace může vyvinout? Pomáhá mi to i v momentech, které nejsou příliš dramatické, ale jsem prostě unavená, rozmrzelá, bez nálady. Kéž bych to uměla aplikovat i na Toma.

Ten si – na rozdíl od Anit – užije dosyta netrpělivé a rozhárané Veru. Když přijde z práce, vypínám. Nebo spíš přepínám a leju na něj všechno trápení světa (moje). Kupodivu Anit není vůbec solidární. Když mu popisuji, jak si vůbec nechce vzít ty kytičkové šaty – ještě včera její nejoblíbenější – a dokladuji to významným ukazováním na polonahou dceru na pískovišti, Tom s největším klidem přijde, řekne jednu větu a Anit si s úsměvem šaty obléká. A to se minulý týden dělo často. Snad už se to dít nebude. Tedy ne, že bych na Tomův um žárlila. Jen doufám, že nebude mít důvod žehlit tyto vzdorem pokrčené situace. Že to vlastně žádný vzdor nebyl. Jen mírné otrávení ze změny z prázdninového nerežimu zpět do všednodennosti.

Tak zatial. Vaše zatím (příliš) nevynervená V.

2. 9. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Hezký den, Katy. Děkuji Vám za komentář i povzbuzující slova. Obdivuji Vás, nedokážu si představit zvládat u vzdorujícího dítka ještě miminko (a to Anitka vzdoruje fakt výjimečně, jak jsem psala). Haha, ty oteplováky byla napůl rezignace, ale taky jsem chtěla, aby sama pocítila důsledky svých rozhodnutí: půjde v oteplovácích ve 30ti stupních = bude jí hrozné horko. Myslím, že to fungovalo, protože 1. si je venku nechala sundat a 2. od té doby už si je nechtěla obléknout:-) Ale chápu, že každý má k dítěti trochu jiný přístup a myslím, že 2 maminky se 100%nedokážkou shodnout ve všech situacích a "výchově". Takže díky za jiný názor, jsem za ně vždy moc ráda. Já jím na nervy arašídy v karobu (čokoláda mi nedělá moc dobře na pleť) - a těch jsem schopná snít v krizovém dni fakt mraky:-) Držím palce s Vašimi oběma děťátky a mějte se prima! Veronika

Obrázek uživatele Katy
Katy

Verovniko, moc Vás obdivuji za to, že takové situace zvládáte "s klidem". My taky teď se synem (2 a 2měsíce) procházíme něcím podobným jako Vy, vše je špatně, auto je loď a ne auto, tygr je pták, modrá je červená, neslyší, běží si kam chce, ať mluvím klidně nebo už zakřičím, když se rozběhne někam kam nemá, dělá to co prostě nemůže... Taky jsem z toho unavená, podrážděná. A taky naštvaná sama na sebe, že jsem se neudržela a ruply mi nervy a lupla jsem mu přes zadek. I já jsem to pak večer obrečela, ne proto že by ho to bolelo, ale proto, že vím, že jsem si tím ničemu nepomohla. Jenže někdy je to fakt složité, máme 3 měsíční holčičku, takže pokaždé v klidu nejde běžet za malým a nechat stát kočárek někde na ulici nebo nechat ho aby bouchl do malé, protože zrovna kojím a on nemá veškerou moji pozornost jen pro sebe (ikdyž se snažím i při kojení stavět kostky, dávat ho čůrat,...)  ... Právě dnes si říkám, že bych potřebovala načerpat sílu, klid a energii, takže jsem právě snědla skoro celou čokoládu :-) doufám, že mi to zítra k něčemu bude a budeme mít zase krásný den.
I když ne se vším jak se chováte k Anitce souhlasím (já bych teda malého jít v oteplovákách ven nenechala :-) ) ve chvílích, kdy mi budou rupat nervy si vždy pokusím vzpomenout na Vás, protože ty slzy v očích našich dětí za to opravdu nestojí. A Vám přeji, ať vám nervy nerupnou a stále v takových chvílích najdete tu lepší cestu.

 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené