Vzorná matka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Dozvěděla jsem se od kamarádek maminek, že mě obdivují. Dělám totiž Klárce veškeré příkrmy. Zatím jsem ani jeden nekoupila. Když jsem zjistila, že ostatní maminky to nedělají, blesklo mně hlavou, že jsem takový ohrožený druh. Maminky, které připravuji denně svým dětem jídlo, jsou těsně před vyhynutím. Doba je holt taková, že je pohodlnější jídlo koupit a jen ohřát. A ohřát kde? No jasně, že v mikrovlnce. Mluvím za ostatní maminky. Já ohřívám Klárce jídlo zásadně v horké lázni.

Kamarádka se mně svěřovala, že ze začátku také jídlo své malé holčičce připravovala, ale pak si spočítala, že vyjde levněji koupit kojeneckou výživu. Navíc se ušetří čas. A jsme u toho. Ono je to hlavně o tom čase nežli o penězích. Většina maminek by pro své děťátko koupila hory i doly. Přemýšlela jsem nad tím, zda je opravdu levnější kupovaná kojenecká výživa. Zřejmě ano. Zelenina je dnes drahá, kvalitní maso taktéž, do toho je třeba započítat vodu, energie na přípravu pokrmu a již zmiňovaný čas. Podtrženo sečteno, sáhnu do regálu po lahvičce a doma šup s tím do mikrovlnky (úvaha většiny maminek).

Jsem možná divná, ale já Klárce ráda připravuji jídlo. Dostává povětšinou mrkvičku ze zahrádky spolu s cuketou, bramborem a králičím masem od dědečka. To vše pomixuji a z jedné dávky mám dvě porce. Jednu tedy zblajzne přímo ten den a druhou strčím do lednice. Druhý den jí jídlo ohřívám v horké vodě. Do mikrovlnky se mi pro malou holčičku jídlo dávat nechce.

Přísady do pokrmů různě kombinuji, aby měla Klárka pestrou stravu. Takže už dostává mrkev, cuketu, brambor, maso (králičí a telko – jako je telecí, tak u zvěřiny je telko), květák, kedlubnu, žloutek (pak ale nesmí být v pokrmu maso), vločky, rýži, dětskou krupičku. Ovocné příkrmy Klárce také připravuji denně. Většinou je to jablko s hruškou, někdy jablko s jahodami nebo jablko s meruňkou, dále je možné použít třešně nebo banán (banán je doporučen jen jednou týdně). Zpočátku jsem vyvařenou vodu z ovoce vypila. Až mně babička napomenula, proč ji tu dobrou šťávu nenechám. To mě vůbec nenapadlo ji to dávat na pití. Nyní dostává i šťávičku a jak si pochutnává.

Paní doktorka říkala, že do ovocných příkrmů je vhodné dávat to, co roste u nás. Ovšem borůvky, maliny, ostružiny a jahody až po prvním roce života. Semínka nejsou pro miminka vhodná. Mohli by je vdechnout a jsou i těžká na zpracování v trávicím systému. Jahody jsem tedy Klárce loupala. Pecičky má jahoda jen na povrchu. Je to teda děsná piplačka, nehledě na to, že z jahody skoro nic nebyde. Oloupaná jahoda vypadá dost nevábně. Je taková bíla a rozblemcaná.

Samozřejmě připravované jídlo nikdy nesolím, nekořením, nesladím (ani medem, ani cukrem), protože vím, že se to nemá. Jídlo je chutné i tak. Opravdu, vždy když ochutnám, tak si říkám, že je to dobré.

24. 7. 2015Pavlusha
Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Pavlusho, teď jsem si ještě trochu prostudovala skleničky, které mám doma - je tam jasně napsaný poměr surovin a podle měsíců věku odpovídá poměr masa - při zavádění 20 g, po 8. měsíci 30 g. To u domácí přípravy řeším jedině okometricky. Hlavně je prý důležité ten poměr masa při zavádění nepřešvihnout a nezatížit tak trávení. 

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Vidíte, mám opravdu jinou zkušenost. Byla jsem překvapená, když mi bylo vymlouvána domácí příprava příkrmů - skutečně se slovy, že zelenina, kterou dostanu v obchodě, je víc než nedůvěryhodná a o mase nemluvě. Rozhodně si nemyslím, že by pediatrička či nutriční terapeut z prestižní kanadské kliniky (kam jsem šla původně konzultovat svou stravu v těhotenství s dcerou, ale rychle jsme sklouzli k příkrmům) měli nějaké benefity z doporučování skleniček - mluvili obecně, nikdo mi nedoporučoval nic konkrétního, kromě označení od "4. měsíce". Vše jsem řešila v souvislosti s alergiemi, protože jsem měla potravinové alergie a obávala jsem se o ně u syna. Bylo mi řečeno, že domácí příprava příkrmů pro dítě od 4. měsíce zhruba do roka je "nezodpovědné". Stejné zkušenosti mají některé moje kamarádky, naposledky jsem to řešila s překvapenou kamarádkou Bárou, která taktéž natěšená, že může něco holčičce připravit, byla stejně usazena. Argumenty proti byly zejména: vyšší riziko kontaminace bakteriemi a vznik průjmů a hlavně nekontrolovatelný obsah sodíku, rtuti, olova a dusičnanů. Když se s nimi setká dítě příliš brzy, může to způsobit prý přecitlivělost na tyto látky, zásah do trávicího traktu, vznik chronických průjmů a vznik alergie - tak mi to bylo vysvětleno. Všechny výhody domácí přípravy si uvědomuji a hlavně mám s nimi zkušenost. U Kačenky se s tím tak nemažu, i když první dva měsíce jsem dávala hlavně skleničky. Když vařím staršímu synovi, připravuji příkrmy i malé. Nedám dopustit na knihu Annabel Karmel: Vaříme pro batolata a kojence - jsou tam dobré "recepty", spíš i neotřelé kombinace a návody, jak nevařit v mém případě 3 různá jídla, ale jak ze stejných surovin připravit i chutné přílohy pro dospělé apod. 

Obrázek uživatele Pavlusha
Pavlusha

Nikdy jsem neslyšela, že by se neměla strava pro miminka připravovat doma. Ba naopak slýchám ze všech stran, že je to to nejlepší, co může dítě dostat. Teprve od Vás slyším poprvé, že by to mohl být problém. To, že od přípravy domácí stravy zrazují, dokonce i lékaři, napadá mě jediné. Zda nemají lékaři finanční benefity za prodej a snaží se tak rodiče nalákat na kupování dětské výživy.

Přemítala jsem nad klady a zápory a převažují spíše klady pro přípravu jídla doma. Příkrmy připravované doma mají jasně dané složení, kdežto u kupovaných příkrmů není znám poměr použitých surovin. Dost často nalézáme u kupovaných příkrmů potraviny nevhodné pro daný věk a přísady, které by tam rozhodně být nemuseli – extrakt z droždí, bezlepkový pšeničný škrob apod.

Kupované příkrmy mají dostatečný výběr, ale přeci jen si doma mohu dovolit mnohem pestřejší složení a častější obměny jídelníčku pro nejmenší. Chuť doma připravovaných příkrmů je bezesporu lahodnější nežli ty kupované, což určitě potvrdíte, když máte sama zkušenost s vařením pro staršího syna. Kupované příkrmy mají jakoby stále stejnou chuť, ačkoliv je jejich složení různé. Domácí příkrmy mají vyšší obsah vitamínů nežli ty kupované. V kupovaných příkrmech jsou dost často pouze extrakty z ovoce/zeleniny. Navíc máme to štěstí, že na zahradě máme téměř vše (snad mě ani nenapadá jaký druh ovoce či zeleniny nemáme :oD), takže suroviny jsou vždy čerstvé a plné vitamínů. Uvařím vždy dávku na daný den a zbyde ještě na druhý. Nedochází tedy ke sterilizaci jako u kupovaných příkrmů, kdy část vitamínů zaniká. Vitamíny se také vytrácejí dobou skladování a u kupovaných výrobků je doba trvanlivosti až dva roky.

No, a největší radost a potěšení mám z toho, že je to doma připravované s láskou.

 

Je pravda, že kupované příkrmy jsou díky sterilizaci mikrobiologicky nezávadné, ale při dostatečné hygieně při přípravě jídla a dostatečné době vaření se riziko kontaminace eliminuje. Pokaždé před podáním jídlo sama ochutnám, jestli náhodou není např. nakyslé, naperlené či zkvašené. U kupovaných příkrmů jsou dány normy na obsah např. sodíku, rtuti, olova, dusičnanů, ale i přesto jejich obsah není nulový. Co vím, tak neplatí, že příkrmy připravované doma mají těchto látek více (rozuměj zdraví škodlivé), jen je neznáme. Zdaleka však nemůže jít o nějaké škodlivé množství.

Obrázek uživatele Gábina zdraví z Belgie
Gábina zdraví z...

Zdravim vas,

 

Neda mi to, abych nekomentovala. Mam dve deti, 16 mesicu a 3 a pul roku. Ziji v zahranici. Nikdy jsem se nesetkala s nazorem ( od nasi pediatricky, doktorky kam chodime na kontroly, od nutricni sestry...), ze nemam prikrmy pripravovat sama a radeji kupovat sklenicky. Nekupovala jsem ani bio zeleninu, ale klasickou zeleninu ( a ovoce) jako pro nas.  Jen jsem ze zacatku take vynechala "tropicke" ovoce dovazene z daleka, preferovala jsem mistni.  Jinak jsem vzdycky rano pred tim, nez jsem sla do prace navarila obed s masem/vajickem k obedu a pripravila presnidavku na odpoledne a nezabralo mi to vic jak 15-20 minut. Jako darek jsem si nechala koupit "Babycook" a pouzivala ho u obou deti.

Od 4-5 mesicu chodily obe me deti do jeslicek - jen na tri dny v tydnu a tam take varili kazdy den cerstve jidlo. Zadne sklenicky. A tam je to opravdu kontrolovane... a maji leta a leta praxe.

Jestli muzu dat tip na kombinaci jidla - chrest, vajicko natvrdo a brambor . S trosickou petrzelky. Opravdu dobrota. 

 

Mejte se hezky,

Gabina

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

DObrý den, vzorná matko, jste zatím první, o kom vím, že mu doktorka radila s domácí přípravou příkrmů, resp. že jest to jí posvěceno. Já vařím ráda a často nemám žádný problém s přípravou příkrmů, jenže jsem od začátku byla z mnoha stran od domácí přípravy příkrmů zrazována z mnoha důvodů. Asi před týdnem jsem mluvila s kamarádkou, které její pediatr vysvětlil, že je nezodpovědná, pokud se chce pouštět do domácí přípravy. Jak pediatrička, tak nutriční pediatr i mí známí lékaři mi doporučovali určitě do roka kupovat skleničky označené "od ukončeného 4. měsíce", protože ty jsou prý nejvíce hlídané co do chemického zatížení - dusičnany, kovy, plísně apod. Nedoporučovali mi kupovat ani BIO zeleninu a maso, zvlášť zelenina takto označneá prý bývá plná plísní, které jsou prý velice nebezpečné. Takže jsem to řešila intuitivně a kompromisně - staršímu synovi vařím od roka, kdy je jeho trávicí trakt prý vyvinutější, malé sem tam něco uvařím, když se mi zelenina nebo maso zdají důveryhodné. Ale upřímně se v tom nevyznám. Pokud máte vlastní zeleninu, je to jistě skvělé a asi snad i jedině bezpečné. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zdravim,taky jsem nasi male pripravovala veskere prikrmy doma a nemyslim si,ze by to bylo nejak casove narocne. Alespon jsem vedela,co v tom je,narozdil od kupovanych sklenicek.Ktere mi navic prijdou celkem drahe...takze za me palec nahoru pro Tebe a jsem rada,ze nejsem sama :)

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Opět bez varování

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Přišlo to opět nenadále. Večer, po shlédnutí filmu, jsem šla na záchod, a ouvej! Papír byl lehce narůžovělý. Vzpomněla jsem si na poznámky z předporodního kurzu, kde zdůrazňovali – pokud je krev, jedeme ihned do nemocnice,... Celý článek »

Konečně už balím

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už konečně balím do porodnice. Jak bydlíme u manželových rodičů, nemáme všechny věci u sebe. Spoustu věcí, které momentálně nepotřebujeme, máme uskladněné u tety.  Celý článek »

3D fotografie

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Jak jsem již psala, máme se švagrovou téměř totožný termín porodu (lišíme se o jeden den). Je objednaná na 3D ultrazvuk, a to ve 34. týdnu těhotenství. Přitom ideální doba, dle mého gynekologa, je mezi 24. – 28. týdnem... Celý článek »

Co se všechno děje

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Tak už to přišlo, dostala jsem po ránu dvakrát křeč do nohy. Ne, dvakrát za sebou, ale že se to stalo jedno ráno a pak zase jiné další ráno. Naštěstí to nebylo tak silné, jako když jsem dostala křeč do nohy s Klárkou. To si... Celý článek »

Jak naučit dítě být bez plen

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám krásnou malou holčičku. Hodnou, šikovnou a poslušnou. Když si uvědomím, co vše umí a její vrstevníci zatím ne, tak mě štěstí a pýcha na ni naplňuje dvojnásobně. Tak například, je jí rok a sedm měsíců a už si říká sama, že... Celý článek »

Bolest kostrče – musím to překonat

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Mám dost silnou bolest kostrče. Jedná se o bolestivé impulsy spíše v pravé části od kostrče. Je to taková jako by křeč. Nejvíce mě bolí, když mám změnit polohu vleže, např. ze zad na bok nebo zvednutí se z lehu.  Celý článek »

Přemítání nad jmény

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ještě než jsme věděli pohlaví miminka, předvybrali jsme nějaká dívčí i chlapecká jména. V okamžiku, co jsme se dozvěděli, že budeme mít opět holčičku, vytvořila jsem si tabulku jmen.  Celý článek »

A bude to, a bude to – holčička

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Ano, již známe pohlaví našeho druhého miminka. Bude to holčička. Manžel si více přál chlapečka, ale je šťasten i za druhou holčičku. Říká, že holčičky více lpí na tatínkovi a jsou mazlivější. Celý článek »

Rodinné baby boom

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Z otcovy strany zažívají baby boom. Odstartovali jsme to my s Klárkou, téměř za rok a půl se k nám přidal bratránek s chlapečkem Samuelem. Celý článek »

Pozvolné přibírání

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Během prvního těhotenství jsem přeci jen měla malé obtíže. Cítila jsem abnormálně různé pachy, bylo mně z toho špatně. Sice jsem nezvracela, ale trpěla jsem nechutenstvím. Do toho jsem se, po přečtení několika článků a rad z... Celý článek »

O jednoho víc

PAVLÍNINO TĚHOTENSTVÍ Měli jsme pozvanou na víkend návštěvu. Rozhodli jsme se, že si dáme tatarák. Pojala jsem ovšem podezření, zda nejsem těhotná. Čekala jsem každou chvíli menstruaci, ale nějak se nedostavovala. Koupila jsem si pro jistotu... Celý článek »

První velký úraz

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Konečně jsme se dočkali sněhu. Postavili jsme si sněhuláka, chodili bobovat a užívali si sníh. Minulý týden jsme navštívily s Klárkou naši známou. Předem jsme se domluvily, že s sebou přivezeme boby a půjdeme s Klárkou bobovat.  Celý článek »

Ohlédnutí za prvním rokem života

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Je neuvěřitelné, jak to letí. Člověk si neuvědomuje/nepřipouští, že stárne. Soudě dle sebe, připadala jsem si stále stejná od vysokoškolských let – veselá, akční, spontánní. Chodila jsem s přáteli na různé společenské i... Celý článek »

Klárčin vývoj

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Změnili jsme dětskou lékařku, abychom nemuseli neustále jezdit do Prahy. K mému překvapení jsem se dozvěděla, že paní doktorka, ač by měla zapisovat při pravidelných kontrolách výšku dítěte, tak to bohužel nečinila.  Celý článek »

Náš společný výlet

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se... Celý článek »

Náš společný výlet

Bylo tomu právě rok, co jsme se s manželem brali. Vlastně jsme dosud neměli žádné líbánky. Místo nich jsme se stěhovali, pak jsme se zařizovali v novém bytě, potom jsem porodila, pak jsem se sžívala s miminkem, potom jsme se rozhodli rekonstruovat... Celý článek »

Šestá nemoc

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka prodělala svou první nemoc. Jednalo se o tzv. šestou nemoc (nemá přesný překlad z latiny). Vůbec jsem netušila, že nějaká taková nemoc existuje. Řadí se mezi dětské nemoci, jako jsou např. plané neštovice, příušnice,... Celý článek »

Naše malá šikanátorka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárka má novou hru. Spočívá v tom, že se zaměří na nějakou osobu, kterou upřeně sleduje. Ve chvíli, kdy se na ni dotyčný podívá, začne brečet. Kdyby to dělala na cizí lidi – tak ať. Nemusí se na každého culit. Jenže ona se na... Celý článek »

Moje první léto

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Na to, že je to mé první léto, je dost horko. Teploty okolo 37 stupňů, páni. Kdyby bylo alespoň to moře, tak neřeknu. No, mám sice dětský bazének s clonou ve tvaru žáby nebo co to má jako být, tak si vlastně nemusím zas tak moc... Celý článek »

Můj první zlozvyk

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Maminka si mě asi od mých 5, možná 6 měsíců dává do velké postele, abych rychleji usnula. Je pravda, že zaberu téměř okamžitě. Trvá mně to zhruba 10–15 minut. Někdy, když nemůžu zabrat, tak je to i půlhodina, velice výjimečně... Celý článek »

Hrajeme si na raka

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Stala se nemilá věc. Klárka mně spadla z lavice. U babičky a dědy je v kuchyni lavice. Jelikož skoro celé dopoledne trávíme tam, kvůli přípravě jídla, máme Klárku u sebe. Dávali jsme ji na lavici. Protože je poměrně úzká,... Celý článek »

Rýma nás potrápila, ale zvládli jsme to.

PAVLÍNINO MATEŘSTVÍ Klárku přepadla minulý týden rýma. Jako na potvoru jsme byly den před tím v Praze a já tam nechala odsávačku. U manželových rodičů náhradní nemáme. To byl trochu problém, neboť vysát nosík pusou nešlo. Vyrobily jsme provizorní... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené