Zamlklý potrat

ANIČČINO TĚHOTENSTVÍ Došlo k tomu, čeho se všechny nastávající maminky obávají. Na kontrolním ultrazvuku ze začátku 11. týdne se ukázalo, že ačkoli plod povyrostl, srdíčko už nebije. Je konec mého prvního těhotenství. Divný pocit. Neměla jsem žádné bolesti, krvácení, cokoli, co by poukazovalo na problém. Najednou se dívám na ultrazvuk a pochmurný výraz paní doktorky. Srdíčko nebije.

Nevyšlo to. Stává se to, často se ani nedá zjistit a nezjišťuje, co bylo příčinou. Problém se mohl vyskytnout hned při početí. Poslouchám a dochází mi, že je konec. Přes měsíc jsem žila s vědomím, že ve mně roste nový život a najednou se obláček rozplynul. Pobrečím si až doma, na veřejnosti nerada dávám najevo emoce a upřímně nesnáším utěšovací řeči, zejména ty pouze zdvořilostní.

Možná to tak mělo být. Lepší, že to příroda vyřešila hned z počátku, než aby bylo dítě poškozené, případně jsme později byli postaveni před volbu, zda těhotenství z nějakého důvodu ukončovat či nikoli. Rozumově si odůvodňuji neodůvodnitelné a hledám na nové situaci něco kladného. Bulím přitom jako želva.
Možná to je šance k přehodnocení našeho pohledu a přístupu. Nejednalo se o vymodlené těhotenství. Nemuseli jsme se nijak moc snažit a ani nadšení z početí nejspíš nebylo adekvátní. Příště už to bude jiné. Budu se víc bát :(

Nechci ale svůj blog končit pesimisticky. Dnes jsem zákrok podstoupila a proběhl bez komplikací, což považuji za štěstí v neštěstí. Přestože jsem se situací vnitřně vyrovnala (opravdu), občas se zničehonic rozbrečím. Asi se mnou lomcují hormony. I z narkózy jsem se probudila v slzách. Asi to k tomu patří a nejsem první a bohužel ani poslední, kdo tím prochází.

Co se týče dalšího plánování rodiny, mám značně smíšené pocity z vyjádření tří lékařů, s jejichž názory jsem byla konfrontována. Shoda panuje na šestitýdenní sexuální abstinenci a nekoupání. Je ale problém vyrazit dva dny po zákroku do práce? Jedná se o hazard se zdravím a měla bych odpočívat? Vím, že je to individuální, ale stejně. Máte-li zkušenost, tak jakou? Kdy jste vyrazily do práce a mělo to nějaké následky?
A hlavně - po jaké době se znovu pokoušet otěhotnět? Po dvou menstruacích, po třech, nebo až po půl roce případně roce? Jak se mohou názory lékařů tak různit?! Nechci zbytečně riskovat ani moc dlouho otálet… Jaký je názor Vašeho lékaře?

Přeji Vám úspěšné těhotenství a mateřství. Pevné zdraví i nervy :)

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Děkuju. Vážím si povzbuzujícího komentáře. Do práce jsem vyrazila a věřím, že tělu neublížila. Dušička se vzpamatovává, snad bude brzy líp. Ještě jednou děkuju!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Aničko, úplně chápu Vaše pocity. Mám za sebou stejnou zkušenost, dokonce dvojnásobnou. Nakonec, jak se říká "do třetice všeho dobrého", se nám zadařilo a máme chlapečka. Celé těhotenství jsem prožila v obavách, aby vše dobře dopadlo, ta nejistota nejde z mysli po takových negativních zkušenostech jen tak nevymazat, kdo neprožil, ten nepochopí. Jinak po revizích jsem šla do práce hned po 2 dnech, které jsem měla na zotavení po zákroku, následky to žádné nezanechalo, naopak mi to psychicky velmi pomohlo. Další "snažení" nám bylo povoleno po proběhlé 1. přirozené menstruaci, tedy po 2 proběhlých porevizních menstruacích. Nikdy jsem do žádné diskuze nepřispěla, dnes jsem udělala vyjímku, vím, že mi tenkrát dost pomohlo, když jsem zjistila, že v té situaci nejsem sama, že se takové věci prostě stávají, jen se o tom moc nemluví, a že i špatné začátky mohou mít šťastné konce. 

Obrázek uživatele Zuzana T
Zuzana T

Aničko, osobní zkušenost nemám, ale mám velmi milého lékaře, se kterým jsem během svých dvou těhotenství probrala vše možné i nemožné. Došlo i na téma potrat, kdy znovu otěhotnět a dle jeho názoru, si tělo poradí samo, tak jako si nemile poradilo i teď u tebe. Proto není důvod uměle těhotenství bránit, 3/6/12 měsíců. Lékaři tím spíš dávají uklidnění, že se to nemusí zdařit hned, protože tělo se samo nějakou dobu regeneruje. Ale u každého je to jinak. Takže můj názor je, že není důvod čekat, až to přijde, tak to bude ta správná doba. Tělo ví, co dělá. Drž se v těžké chvíli a držím palec. Zuzka

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

9. týden za mnou

ANIČČINO TĚHOTENSTVÍ 9. týden těhotenství je za mnou. Jsem objednaná na prvotrimestrální screening a koncem týdne jdu na odběr krve. Po ultrazvuku ke konci června bych chtěla vyrazit na týdenní dovolenou, protože přes léto je manžel natolik... Celý článek »

Těhotenství potvrzeno aneb první ultrazvuk

ANIČČINO TĚHOTENSTVÍ Na pokyn sestřičky z gynekologie jsem po pozitivním výsledku těhotenského testu s návštěvou ordinace ještě čtrnáct dní počkala. Měla jsem cukání se tam vydat už po týdnu – co kdyby nebylo vše v pořádku a opožděná návštěva měla... Celý článek »

Dvě čárky

Jsem těhotná. Stále mi to zní neskutečně a ještě chvíli asi bude trvat, než to poberu úplně. Asi jako když olympijští vítězové po medailovém ceremoniálu vysvětlují, že ten obrovský úspěch a jeho důsledky si uvědomí až později. Těhotenství je pro... Celý článek »

Naposledy navštívené