Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být dokonce příjemné, a taky díky návštěvě kamaráda Čecho-Itala a jeho přítelkyně, kteří nám na chatě připravovali italské delikatesy. Dva dny jsem skoro nevařila a ráda jsem se nechala zpomalit jižanským tempem. Zvlášť Kačenka byla nalepená na naší přítelkyni a cuchala jí její dlouhé kudrnaté vlasy. Měla jsem nezvykle dlouho volné ruce a prostor pro mnohé, na co často nezbývá čas.

Chatařská idylka trvá ale od soboty do čtvrtka. Pátky jsem překřtila na hlučné dny. Poslední pracovní den všichni přijíždějí do svých chat a honem vytahují sekačky, pily a plotořezy. Drnčí to ze všech stran, mezi živé ploty doléhá cvakání klik aut a pořvávání typu: „Vyndal jsi tu tašku s jídlem? Zapoj honem lednici. Posekej, ať už je klid...“ A mnozí, kteří by možná zrovna nezastřihávali ploty nebo nepěstili trávníky, začnou, aby se to svezlo s jedním hlukem a aby bylo už to ticho, kvůli kterému sem všichni jedeme. Není to pražské nepříjemné hlučno, před kterým ujíždíme. Je mi celkem sympatické, ale všeho s mírou.

A co na to děti? Reagují okamžitě – Tomáš vyjíždí se svojí sekačkou na trávu, která po zapnutí zahlásí něco jako: „Tráva je vysoká. Trávník potřebuje nový sestřih.“ S rachtáním skončí, když Lukáš doseká doopravdy. Kačenka leží na dece a hraje na dětskou kytaru, respektive mačká tlačítka a pomáhá tak vyluzovat další a další zvuky. Kytaru miluje a nedovede nehlučit, když už, tak už. Nějak jsem se zastavila a uvědomila jsem si, jak všechno od mých dětských let pokročilo do většího hlučna.

Jako malá jsem měla na chatě panenku - ještě jinak - se ségrou jsme měly panenky, nachlup stejný typ, ale sestřina byla bruneta, moje blondýnka. Spíš peroxiďačka. Pojmenovala jsem ji Káťa (že by to bylo předurčení mého budoucího živého miminka?) a s druhou Alenkou svorně bekaly. Byly to ve skutečnosti spíš bekací panenky, které při otočení na záda vydávaly tak pracně: beeee. A jak jsme byly šťastné, že nám nány bečí, a tlačily jsme žluté zmenšeniny skutečných tehdejších kočárků s kovovou konstrukcí a plastovou copánkovou rukojetí. A ještě jsme měly štěkajícího chodicího psa, který v břiše tahal těžké buřtové baterie, aby sem tam vyštěkl. O dnešní nabídce mluvících hraček by se nám tehdy mohlo jenom zdát. To o čtyři roky mladší brácha měl už robota a houkací auta a nějak se od té doby hračky rozmlouvají čím dál samozřejměji.

Kromě sekačky a kytary máme ještě mnohé. Tomášovi mluví Bob i Bobek, Kačence Kvapník - to jsou jejich usínací plyšovky, dárky k narození. Jedním z nejlepších kousků je štěkající pejsek, který dokonce chodí a vrtí ocasem. Když jsem byla s Kačenkou sama doma, spala jsem s ní ve velké posteli a malá usínala s panenkou. V noci jsem na ni (panenku samozřejmě!) nějak nalehla a ozvalo se do úplné tmy: „Mám tě moc ráda, mami.“ To není normální, takhle se lekat kvůli hračce, zdá se mi. A jednou z nejšílenějších věcí uklízenou na samotné dno koše s hračkami, tou je vrtačka, která kromě hluku koulí očima a na konci práce se pochválí. Mluvící plyšáky i panenku mám ráda a děti bez nich nedají ani ránu. Ale asi proto, že je Lukáš bubeník, jsme dostali pro děti tamburínu a dokonce celou sadu hudebních nástrojů vč. bubínku s paličkami. Když k tomu přidáme auta s houkačkami a zvukové knížky, začíná se zdát, že je to v rukou našich malinkých dětí už trošku moc.

Takže se nabídlo jediné řešení - hračky jsme doslova hodili do klidu. Kromě plyšovek a červené kytary - sekci TOP - jsme zbytek přestěhovali na chatu a v hlučné pátky mohou děti přidávat ruku k dílu.

A pak? Pak se vzbudíme do tichého sobotního rána. Stále víc si uvědomuji, jak je nesmírně ozdravné prostě jen tak být v tichu a klidu venku. Ticho léčí, to jsem si ověřila zvlášť, když mě bolely zuby a čelist, vlastně celá hlava. Tomáš stále častěji hlásí: "pipinka", protože prostě konečně ty ptáky zpívat slyší a neupozorňuje na ně, protože vidí jít po chodníku holuba. Hlavně Kačenka nádherně spí. Spí víc než v Praze, hlouběji a kvalitněji v kočárku na zahradě. Od soboty do čtvrtka jsme se všichni léčili z neduhů tichem. Do příjezdu našich Čecho-Italů, kteří se neustále (ale vážně ne hlučně) smáli a zpomalili nás. Patrick mě těšil slovy: "relaxuj" a zatím vařil. Já jsem si jen tak hrála s dětmi a vyřešila mnohé resty. A pospávala jsem s dcerou na mém břiše. Na jeden zátah jsme dali na chatě dva hlučné pátky a dva dny k tomu, první část naší dovolené, tentokrát na zotavenou. Teď je naše klidná dvouzubá holčička zpátky v hlučné Praze, tak uvidíme, jak to po deseti dnech v tichu pocítí.

Zavřít uši na pár dní, a to doslova, je myslím víc než ozdravné. Zvlášť pro batolata.

Přeji vám příjemnou tichou dovolenou
Kateřina

29. 7. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Jarko, my budeme určitě stejný ročník! Taky se snažím nezbrojit, i když teď jsem objevila novou výhodu - jak se Kačenka rozpohybovala a zkouší první krůčky, je fajn po zvuku poznat, že si to druhé dítě právě spokojeně hraje. 

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Katko, jak to tak čtu, měly jsme asi podobné hračky. Bekací pannu peroxiďačku máme dodnes, neteře (a teď naposledy i Honzík) ji vozí ve starém dětském kočárku po zahradě u dědy a babičky. Štěkající pejsek s baterkami buřty v břiše je mi také značně povědomý, pamatuju si, že se ho hrozně bál dědův (tedy z pohledu mých dětí pradědův) jezevčík a zuřivě na něj štěkal. A jinak tedy obecně zastávám názor, že zvuková hračka je zbraň v rukou dítěte. Snažím se moc nezbrojit, ale někdy to prostě nejde :-D

Mějte se krásně a užívejte léto! J.

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené