Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se zase rozkojila.
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Máme mnohé neveselé, stresující, aktuální, zúzkostňující a nakonec až zázračné zážitky. Nicméně mohu zlehka a nakonec snad rozverně navázat na minulý článek. Malý dovětek – Tomášek se vyčural do květináče. To jsme si ještě vysvětlili. Další den se ale vyčural do šuplíku s autíčky (i s těmi na baterky) a následně se sháněl po takové té prachovce z peří, co připomíná kartáč z automyčky… zatím jsem znala jen hry na závody, odtahy aut, parkování, už i na bouračky a vyprošťování hasiči, ale ne na hromadné „mytí“ autíček. Bylo to ale snad to jediné doopravdy veselé, co se nám v uplynulých 14 dnech přihodilo.

Přišla nepříjemná nemoc – příušnice. Prý typicky jarní. Když ji člověk prodělá v dětství, obvykle se nepřidávají komplikace tak často jako v dospělosti. A já – jak jinak – příušnice měla se ségrou naráz a asi tříletá. Máme na ně jedinou pěknou vzpomínku, a to černobílou fotku, kde máme zabalené hlavy do šátku, ležíme spolu v posteli a tváříme se poměrně vesele – asi se nám už muselo ulevit. Tehdy se ještě povinně neočkovalo – tedy náš ročník a taky Lukášův (povinné očkování proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám je od ročníků narození 1987 a výše). Jenže Lukáš žádnou fotku s hlavou v šátku a s nateklou příušní slinnou žlázou z dětství nemá. A teď jsem mu ji vážně nepořizovala.

Začalo to povinně nenápadně – jako únava nebo začínající viróza. Jenže jedno ráno se manžel vzbudil s boulí za uchem a já ještě tak nevinně pronesla, aby to nebyly příušnice. Protože mu bylo špatně, vydal se na pohotovost (byl víkend) a vrátil se s nějakými léky s tím, že se v pondělí má hlásit u obvodní lékařky a že půjde nejspíše o nějako virózu. A já si naprosto přestala připouštět, že by to příušnice byly, protože jsem si myslela, že už by to lékaři poznali.

Viróza to byla, ale v úterý ráno výsledky z odběru krve potvrdily, že má skutečně tu nepříjemnou variantu – příušnice. Pocítila jsem v tu dobu ještě lehčí úzkost, protože Tomášek měl teprve dva měsíce jednu dávku očkovací vakcíny proti této nemoci a Káťa ještě žádnou. Protože jde o vakcínu živou, odložili jsme po poradě s pediatričkou očkování na pozdější dobu. Mezitím jsem konzultovala na imunologii, zda ji můžeme synovi dát a kdy. Nechali jsme mu udělat imunologické vyšetření kvůli imunodeficienci IgA v rodinné anamnéze. Kačenka má toto očkování ještě odloženější, protože nám očkovací kalendář posunulo povinné očkování proti TBC. Malá byla tedy ohrožená nákazou příušnicemi a dětská lékařka říkala, že nemůžeme dělat vůbec nic než čekat, zda se u ní neobjeví nějaké příznaky.

Vzhledem k tomu, že byla ještě nedávno kojená, by to mohla ustát. I přes pochopitelné a velmi časté pusinkování, spaní s námi v posteli, krmení z jedné vidličky. Možná pod vlivem těchto událostí jsem začala cítit podivné známé pnutí v prsou. Malou jsem přiložila a trošku jsem kojila. Po sedmitýdenní pauze. Rozhodně jsem neměla nalitá prsa a Kačenka nepila plnohodnotně, ale něco se trošku dělo. A tak mi v tomto období přišlo jako důležité se pokusit zase se rozkojit. Moc jsem si od toho neslibovala, ale intuitivně jsem ji teď zase chtěla dávat mateřské mléko. Pokusit se podpořit její imunitu. Taky se mi trochu zastesklo a samotnou mě ty kratičké pokusy o kojení uklidnily.

Postupně se situace zlepšovala. Každý večer trochu pila a hlavně ráda. Po dvou dnech od potvrzení manželovy diagnózy, šestý den poté, co se vzbudil s boulí za uchem, a dokonce i po mírně se zlepšujícímu průběhu jeho nemoci nastal nečekaný propad. Ráno mu prudce vylétla horečka jeden stupeň pod 40 a prudce ho rozbolela hlava. To mě vyděsilo a volala jsem jeho obvodní lékařce, protože ani nebyl schopen rozhovoru. Potvrdila mi, že není na co čekat a že mám volat sanitku. Snažila jsem se všechny nějak uklidnit – po pravdě asi nejvíc sebe. Lukášovi bych teď panikařící nijak nepomohla a děti bych vyděsila, už tak to pro ně nebyl den z nejlehčích.

Snažila jsem se dělat mnoho věcí najednou – zabalit Lukášovi vše potřebné s sebou, sepsat seznam léků, které bral, podpořit ho minimálně co největším klidem, připravit děti na to, že táta odjede sanitkou, proklestit cestu záchranářům mezi rozsypaným duplem. Rychlá přijela ale skutečně tak rychle, že jsem nestihla ani odvést děti k sousedce, což se mi zdálo jako rozumné, aby neměly šok. Pan záchranář žertoval, že kromě tatínka by si možná rád vzal ještě jeden obrázek z pěnové podložky na hraní, a to propadla v pláč Káťa. Poté, co klaply dveře za Lukášem a muži v kombinézách, spustil Tomášek. Možná je to paradoxní, ale uklidnilo mě, že Lukáš odjel do velmi blízké a snad nejlepší nemocnice v Praze.

Čtěte také:

Honem jsem se pokusila utišit děti a stihnout Kačenčinu 1,5letou prohlídku u pediatričky i ze zištných důvodů – chtěla jsem mít jistotu, že jsou děti v pořádku a dostat nějaké informace, co a jak mohu nebo nemohu dělat. Komplikace příušnic, které se později potvrdily u Lukáše, mě děsily. S lékařkou jsem byla od potvrzení příušnic telefonicky domluvená, že můžeme v den objednané prohlídky skutečně přijít, přestože máme doma pacienta s infekčním onemocněním. Domluvily jsme se, že nepůjdeme do ordinace přes čekárnu, ale bočním vchodem – kdyby byla Kačenka přeci jen přenašeč nemoci. Sama jsem s dvojgolfkami k lékařce s oběma dětmi a přes poledne, kdy obvykle cestou zpět usnou, nikdy nejela. Dvojgolfky se nevejdou do výtahu do patra ordinace a bez nich bych nedonesla domů patrně jedno spící dítě a nedovezla bych k tomu kočárek s druhým. Byla jsem rozklepaná jako ratlík. A co uděláte v takové situaci? Zavoláte: „mami pomoc“, stejně jako mě volají mé děti, když jim padá věž z kostek.

„Mami pomoc“ bylo vyslyšeno a babička jednala skvěle – věcně, klidně, podpůrně. Neodjela na chatu, bydlí blízko a prostě pomohla, když bylo potřeba. Že má Kačenka 11,5 kila a měří 84,5 centimetru mi bylo jedno. Že vypadá zdravě a snad neonemocní, mě potěšilo. Že nemůžu udělat vůbec nic mi bylo trochu líto, i když mi to tak nějak bylo jasné. Děti jsme unavené dovezly s mámou domů, daly je spát a já se vydala za Lukášem do nemocnice. Měl všemožné komplikace při příušnicích, především ho trápil zánět slinivky. Hlídání dětí přes polední klid se osvědčilo a já získala možnost chodit v té době za manželem přes kopec do nemocnice (sice je to asi 15 minut pěšky, ale na strmé stoupání asi nejsem zvyklá).

Nemusela jsem mít ani roušku a ani plášť, protože proděláním příušnic člověk získává doživotní imunitu. Ruce jsem si dezinfikovala pečlivě, abych snížila pravděpodobnost, že domů přinesu pro změnu nějaké jiné riziko onemocnění. Díky Epidemiologické stanici hlavního města Prahy a jejich příjemné pracovnici, která mi telefonovala, aby mi vše vysvětlila, jsem nabyla většího klidu. Vše se shodovalo s tím, co mi řekli v nemocnici a co jsem se dozvěděla od pediatričky – tedy, pokud by se Kačenka nakazila ze stejného zdroje jako Lukáš, už by se nemoc projevila každým dnem. Že se nakazila od něj, je stále možné a nemoc se projeví. „Oficiálně“ je ještě v riziku, ale vzhledem ke kojení by to mohla skutečně ustát. Jediné opatření, které je třeba dodržet, je takové – nesmí být v uzavřené místnosti v dětském kolektivu a nesmí se napít z lahve jiného dítěte.

Nemám ji chovat jako ve skleníku, máme chodit ven, máme ji sledovat a při prvním podezření na příznak příušnic jít k lékařce. A já si dodávám – mám ji kojit, respektive se pokoušet. Celkem nám to nějak jde. Každá kapka dobrá! Nicméně se mi nezdá, že by naše dočasná skromná laktace měla delšího trvání – hodnotím to tak, že kojím z vnitřní úzkosti. Jestli takový termín nebo něčí podobná zkušenost neexistuje, já to tak zkrátka vnímám.

Dneska je manžel už s námi doma. Nespinká už u doktora pána. A já jsem ráda za návrat zdraví Lukáše, za naše asi epizodní kojení a hlavně za pomoc ochotných bližních. Máma neřešila, že není očkovaná nebo že by se mohla nakazit a vrhla se do jámy lvové, tedy jámy možná plné paramyxovirů. Právě to se mi na mateřství strašně líbí – jak se dokážeme za naše potomky bít. Bezhlavě, v jejich prospěch, mnohdy neobjektivně.

Ať vás minou jarní nemoci.

Kateřina

18. 5. 2016Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 8
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Milá Katko,

myslím, že to vystihujete velmi přesně. Naprosto chápu Váš postoj, máte úplně jiné osobní zkušenosti než já, a tak logicky docházíte k jiným závěrům. A já i souhlasím s tím, že zcela neočkovat by asi bylo dost špatné, právě s ohledem na lidi s nějakými imunodeficity, kteří jsou chráněni především tím, že jim nemoc nikdo nedonese. Na druhou stranu ovšem vnímám, že kdykoli se objeví nějaké pochybnosti nebo maminky se špatnou zkušeností s vlastním dítětem, oficiální místa to vždy bagatelizují, z maminek dělají nezodpovědné hazardérky se zdravím společnosti, případně hysterky. A přitom se ozývá čím dál více lékařů, kteří varovně zvedají prst a distancují se od bezhlavého plošného očkování v co nejnižším věku dětí. Celá debata o očkování se na obou stranách zbytečně žene na ostří nože, a to není dobré pro nikoho.

Dočetla jsem Váš poslední článek o průběhu Kačenčiných příušnic, tak snad máte vyhráno a budete už všichni zdraví, včetně Vaší maminky :-)

 

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Jarko,

taky ťukám, že mé děti komplikace po očkování neměly. A taky mi lékařka vycházela vstříc s termíny očkování, které u nás narušilo pro mé děti povinné očkování proti TBC. A taky řeším téma očkování velmi dlouho - minimálně od té doby, co jsem se dozvěděla, že mou Bechtěrevovou chorobu některé patrně spustilo. Ale vím, že nebylo vyhnutí a že by ji pro genetickou výbavu dost možná spustil jiný problém v mém imunitním systému. A ten je na tom tak, že nikdy nesmím dostat žádnou živou očkovací vakcínu a mezi neproočkovanou populací bych měla minimálně dost velké problémy. Takových lidí je opravdu hodně a mnohé jsem poznala. A taky jsem zakusila pěkný stres, když mi jako učitelce (na denním i dálkovém jsem učila dohromady 17 tříd v průměru po dvaadvaceti lidech) zjistili postinfekční TBC a půl roku jsem polykala Nidrazid... Léčili mi astma... s kolika lidmi jsem mohla být v kontaktu? Stejně tak moje sestra s černým kašlem. A hlavně teď manžel s těmi příušnicemi - 5 dní v nemocnici s těžkým průbehem a komplikacemi. Moje životní zkušenosti jsou takové, že spíše stvrdily můj postoj pro-očkovačky, tedy jsem pro povinná očkování. Ty nemoci mě děsí víc než nežádoucí účinky, asi tak bych to shrnula. Určitě je diskutabilní seznam nemocí, proti nimž je očkování povinné. Nicméně mě uklidnilo, že existují řešení pro "ohrožené děti" nějakým imunitním problémem - rozklad nebo úprava vakcín v očkovacích centrech (tak to aplikovala už mamka na mého nemocného malého bratra už v roce 1987 a též mu vakcíny rozkládali do více dávek) - opravdu byli milí a ochotní v motolské nemocnici ani Kačenčina pediatrička není neopatrná - vybrali jsme dobře. A zase s Vámi souhlasím - ani já neměla koule na článek o očkování - zkrátka nemám patent na rozum a nejsem schopna rozhodně vyvážit hlediska odborná (protože jim beze zbytku nerozumím), osobní zkušenosti a už vůbec si nemyslím, že mám právo apelovat na ostatní maminky takovými těmi hesly "probuďte se a dělejte, nedělejte, diskutujte, demonstrujte..." - na mě jsou ty debaty obvykle příliš hysterické a mám pocit, že polarizováním problému se ke konsensu nikdy nedojde... Napsala jsem jen jeden článek o očkování proti TBC, v němž jsem se čistě snažila předat informace, ale vlastně i vyvrátit některé nesmyslné informace, které se stále přepisují na internetu dokola a používají se jako argumenty.

Tak ať Vaše kluky žádné problémy s očkováním nadále nepotkají a mějte se fajn!

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Katko, děkuju za informace ohledně toho očkovacího centra. Asi nejsme úplně cílová skupina, komplikace nikdy žádné nebyly ani u jednoho z kluků (ťuk ťuk ťuk), tak ani nevím, jak by se tvářila naše lékařka, kdybych přišla s tím, že chci očkovat v Motole. Zatím, kdykoli jsem řešila možnost vakcinaci odložit, s tím neměla problém, takže vlastně mi vycházela dost vstříc. Já si v sobě vlastně řeším téma očkování už dlouho, čím déle o tom něco zjišťuju, pátrám, radím se a informuju u kamarádek (s čím měly a mají problémy jejich děti, co na to doktoři a co s dětmi udělalo očkování), tím víc nabývám přesvědčení, že to vlastně dětem nijak neprospívá, nijak to jejich ochranu před nemocemi nezvyšuje a v konečném důsledku je to spíš může poškodit. :-( Jediným důvodem pro mě v tuto chvíli je, dostat kluky do systému, mít šanci na umístění ve školce, protože to jednou bude prostě potřeba. Ale to není legitimní důvod pro očkování, vnímám to celé jako podfuk a nefér nátlak na rodiče... Ale nejsem zase dost silná, abych tomu vzdorovala úplně, a tak se to snažím vybalancovat tak, aby tedy očkování u nás proběhlo, ale co možná nejpozději a doufám v co nejmenší důsledky z něj plynoucí pro zdraví obou našich synů. A stejně hlodá čerrvíček pochybností, jestli jednou, třeba za 20 let, si nebudu drbat hlavu a vyčítat si, že jsem je kdy dala očkovat, protože se třeba za těch x let ukáže, co to všechno s lidským zdravím dělá... No bylo by to na samostatný článek. Možná najdu někdy odvahu a pustím se do něj. Zatím jsem na to neměla "koule", nechci na Babywebu kalit vodu a vyvolávat nějaké ostré spory pro-očkovacích a proti-očkovacích rodičů...

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Jinak jsem zapomněla dodat - v motolské nemocnici, kde jsem s ní byla na pohotovosti, mi nabídli naočkovat malou později přes jejich očkovací centrum s rozloženými dávkami vakcíny, aby se minimalizovalo riziko komplikaci očkování živou vakcínou se stejnou skupinou virů...

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Vidíte, Jarko, já nadšená nejsem z jediného důvodu - i tak pro Kačenku zůstává povinné očkování Priorixem a je otázkou, co s ní udělá... Proto bych byla radši, kdyby jednu dávku vakcíny už měla, prodělala příušnice lehčeji (prý se to stává) a měla to za sebou. Takhle má pořád před sebou ještě nějaké nepříjemnosti a další rizika... Jinak u kluků vám rozumím - je to pro ně v dospělosti vážně dost nebezpečné. Jsme teď na chatě, kde malá tráví čas mnohem lépe než v bytě... Sousedka zvažovala také cílený kontakt jejího malého synka s Kačenkou, ale tam mají zase obavy právě o tatínka, který neví, zda příušnice v dětství prodělal.

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Milá Katko,

věřím, že Kačenka bude mít pohodový průběh a že ani manželovi z toho nezůstanou žádné následky!

Konečně však nacházím nějaké téma, kde to asi nevidíme podobně. Já bych byla moc ráda, kdyby naši kluci oba příušnice prodělali ještě v dětském věku, pochopitelně bez komplikací, a získali díky tomu doživotní imunitu. Jenže Honzík už má obě dávky MMR, takže je velká otázka, jestli by přece jen měl šanci ještě příušnice chytit, kdybychom si je chtěli někde opatřit (podobně jako se pořádají neštovicové "párty"). Nejsem si navíc úplně jistá, jestli u Filipa v roce a půl není na cílené onemocnění přece jen trochu brzy... Tak jako tak u něj chci očkování živou vakcínou posunout na co nejpozději, tak třeba to ještě nějak stihneme prodělat cíleně... 

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Milá Romano,

moc děkuji za podporu. Bohužel i Kačenka nakonec onemocněla - přesně 14 dní poté, co příušnice přinutily manžela jít na pohotovost, jsem šla tamtéž já s malou - tedy včeral. Průběh má zaplaťbůh docela mírný - je to holka do nepohody a vše nese dost statečně. Má ale opravdu hodně oteklou jednu tvář, ale naštěstí celkem jí i pije. Držte se především Vy - ať to se třemi malými dětmi zvládate nadále tak dobře. Mějte se fajn a příušnice (ale i ty další choroby) ať se Vaší rodině vyhnou.

Obrázek uživatele Romana
Romana

Držím palce nech vaše deti choroba z ďaleka obíde. Ešte si spomína aké to bolo navštevovať tatinka v nemocnici s malým drobcom v kočíku a veľkým bruškom. Aj v tom je sila nás maminiek, že keď musíme, zvládneme všetko. Takže želám veľa zdravia. Držte sa :-)

 

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené