Ze života naší rodiny aneb Ozývám se po čase z Belgie

GÁBINA ZDRAVÍ Z BELGIE Sedm krátkých příběhu z naší domácnosti.

1. Je šest večer, konečně jsme s dětmi doma po náročném dni v práci, školce a jesličkách. Narychlo připravuji večeři, Michel zatím nedorazil. Zatímco já loupu brambory, Toby sedí před televizí a Max se tak nějak pohybuje kolem. Kuchyň, jídelna a obývák je ve společném otevřeném prostoru. Slyším Maxe, jak si občas radostí výskne a zatleská. Nevěnuji tomu pozornost, hlavně, že můžu doloupat v klidu brambory.

Až po několika minutách se Max objeví v mém zorném poli, po očku po něm mrknu a brambora mi málem vyskočí z ruky! Zmůžu se jen na „Maxi, to je tytyty!" ( Moje slovní zásoba posledních let je opravdu na pováženou). Max má v ruce tmavě červenou tlustou fixu a vesele čmárá po zdi. Kolečka, velká kolečka! Čím větší a výraznější kolečko, tím větší potlesk a radostnější zavýsknutí! Vrhám se ke zdi s houbičkou a najednou vidím to umělecké dílo. Obývák je kompletně vyzdobený. Fixa se blyští na zdech, dřevěných parketách (fakt nejde dolu), skříních i dlažbě. Faktem je, že se umí ocenit. Heslo dne – Pochval se sám, nikdo jiný to za Tebe neudělá.

2. Sedím s Tobym v autě, čekáme na kamarádku. Abychom si zkrátili čekání, vyjmenovávám Tobymu postupně prsty na ruce. Ukazuji mu palec, ukazováček...protože se s ním ukazuje. Prostředníček, protože je uprostřed... prsteníček... a malíček. Protože je nejmenší. Malý... tak malíček! Jsem sama se sebou spokojená, jak jsem mu to pěkně a logicky vysvětlila, zatímco můj malíček stále ještě trčí ve vzduchu. Čekám, až Toby zopakuje „ma-lí-ček". Toby se ale upřeně dívá na můj vztyčený prst a vyhrkne: „Velíček! Ty ho máš velikej!" Pak se spokojeně koukne na svou ruku a oznamuje mi, že on ho má ještě malinkej.

3. Dnes máme s Michelem v plánu romantický večer. Je pátek. Naše dohoda (plán) zní: Uspat děti a setkat se v obýváku. Michel dává topení v obýváku na víc stupňů, ví, že jsem pořád zmrzlá. Otevřeme si láhev vína, nakrájíme sýr, pár oříšků. K tomu nějaký pěkný film. Žádné žehlení, uklízení, počítač, fotbal a podobně.

A teď realita: Jdu s Maxíkem do ložnice. Michel míří v ten samý čas s Tobym do pokoje, kde mu předčítá pohádku. Lehám si vedle Maxe do postele, nedávám ho do postýlky. Až usne, přendám ho. Pouštím na chůvičce ukolébavku, tak jak je Max zvyklý. Není ještě ani osm večer. Ukolébavka funguje dokonale, jsem zcela ukolébaná. Jen si matně vzpomínám, jak si říkám, že na chvilku zavřu oči, jen si tak trošku odpočinout, než přijde Michel. Max se ke mě tulí, sálá z něj teplo... a já otvírám svoje oči společně s Maxiným křikem. Dožaduje se mléka. Běžím ohřát lahev a mrknu na mobil. Jedenáct hodin. Zavřela jsem si jen tak trošku oči. Na tři hodiny! Z druhé strany vedle Maxe spí Michel. V ruce ovladač. Televize běží na plné pecky. Spí hluboce, dokonce tak, že ho ani nevzbudí Maxovo vřískot pláč. Krmím Maxe, pokládám ho do postýlky, vypínám televizi a nechávám moje oči doodpočinout až do rána.

PS: V obýváku je přetopeno.

4. Máme návštěvu, poprvé se potkávám se Slovenkou Andreou, jejím manželem a dětmi. Andrea mi v emailu líčí, jak se jejich čtyřleté dcerce nelíbí ve školce. Hlavně proto, že nerozumí ostatním. Proto se jí „ujímám" a zvu ji k nám na návštěvu. Ať si děti pohrají.

Očekávám maličkou, zakřiknutou, blonďatou ( tahle představa se rozplynula v okamžiku, kdy jsem zjistila, že tatínek je ze Srí Lanky) holčičku. Místo toho k nám dorazí Amálka – vysoká, hubená, okatá, tmavá holčička, co si to hned štráduje do herny za klukama. Bez mrknutí oka se přidává k jejich hře a přitom na mě křičí, jestli je to naše „mačka". Po pěti minutách mi Amálka oznamuje, že si chce hrát na prodavačku. Dávám jí košík a vytahuju kasu. Amálka se rozhlédne kolem a ptá se, kde jsou peniazky. Zaskočeně koktám, že peníze na hraní nemáme, Maxík by je snědl. „Tak aspoň kartu," nenechá se Amálka odbýt. Vytahuju můj trumf, mou starou kreditku, kterou jsem ještě nevyhodila. Uff, už jsem se lekla, že budu muset skočit do bankomatu!

Když to samé odpoledne kluci neopatrně strčí do Amálčina malého brášky, vezme Amálka spravedlnost do vlastních rukou. Slyším z pokoje, jak si s klukama vyřizuje účty. Sevřené pěstičky a důrazně opakuje:" Tak vy jste shodili Ajánka???!!! ( Z očí jí létají mini-blesky) Proč jste to udělali?! Vysvětlete mi to!!!" Potutelně se usmívám a odcházím. Nemá cenu na kluky hubovat. Amálka si to vyřídí sama. Aneb asertivita se cení.

5. Jsem v koupelně, Toby mi dělá společnost. Kdykoliv nejsem v jeho dohledu, už slyším, jak se ptá „kde je máma". I tentokrát je tedy s mámou, zrovna, když na sebe patlám make-up. Toby si samozřejmě prohlíží obsah šuplíku a pokaždé se mě ptá, jestli si může namatlat stíny na tvář a podobně. Argumenty typu „malují se jenom holky" nezabírají. Když si nanáším řasenku, pozoruje mě a po chvilce se ptá, jestli může taky. Polknu obvyklou odpověď, že je to jen pro holky a vypadává ze mě: „ Néé, ty máš přece krásný očíčka..." „A ty máš hnusný?" zazdil mě můj krásnoočko Toby...

PS: Možná se to někdy nemá s tou upřímností přehánět.

6. Další scéna v koupelně. Přesněji na záchodě. Já jsem na záchodě a já opět nemám žádné soukromí, když do místnosti vtrhává Toby stěžujíc si na tátu.

„Mami, táta říká, že si nesmím pustit DVD. Můžu, viď?!"
„Toby, nemůžeš mě nechat, prosím..."
„ Mami, ale táta říkal..."
„Toby, nevidíš, že jsem na záchodě? Mohl by jsi teď odejít, já pak přijdu."
„ Ale mami..." Nakonec se teda otáčí a odchází.
Samozřejmě nezavírá dveře (moje soukromí nic neznamená) a já slyším: „ Tatiii, máma říkala, že můžu koukat na DVD."

7. Annelore je Tobyho spolužačka ze školky a také jeho holka kamarádka. V klasických školkách si děti s sebou nosí svačiny. Takže každé ráno mažu a přemýšlím, co mu namazat na ten chleba. Jednoho odpoledne přišel Toby domu, já prohlídla jeho batoh a krabičku na svačinu, když jsem zjistila, že nic nesnědl. Ptám se ho, jestli nemá rád sýr, že ho nesnědl. Toby odpovídá, že Annelore mu říkala, že se má říct rodičům (rozuměj nám), aby mu dávali na sváču jenom chleba s Nutellou.

Hmmm, tak to je celkem jasný vzkaz, pomyslím si.

Druhý den připravuji Tobymu batůžek, tentokrát bez svačiny. Ve středu jí u babičky a dědy. Toby špehuje, co mu strkám dovnitř a ptá se, jestli dostane chleba s Nutellou. Vysvětluju mu, že je středa a ve středu bude mít oběd u babičky.

„No alééé...," říká nespokojeně: „ Ale Annelore říkala...!"

Heslo dne : Tchýní po třicítce.

Pozdravy posílá Gábina, Toby, Max a Michel

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

La la la

BATOLE LIVE! MAX Před více než čtyřmi lety jsem brouzdala po internetu. Byla jsem čerstvě těhotná. Prvních pár týdnů. To tajemství nebylo s kým sdílet. Tisíc kilometrů od domova, od rodiny a kamarádek.  Celý článek »

A znova do školky...

BATOLE LIVE! MAX Už jsme konečně najeli na náš školkový /zářijový režim. Já jsem spokojená, Maxovi se v jesličkách líbí, jen Toby začíná každé ráno větou: „ Já nechci do školky!“ Celý článek »

Obnažování v restauraci

BATOLE LIVE! MAX “Ty vaše české vosy jsou letos nějaké agresivní,”stěžoval si mi Michel. Seděli jsme u našich na zahradě a každého z nás už vosa obdarovala alespoň jedním píchnutím. Včetně dětí. “Ale prosím tě,” oponovala jsem: “jsou to jenom... Celý článek »

Unavená dovolená

BATOLE LIVE! MAX Po týdenním pobytu v Čechách jsme se autem přesunuli zpět do Belgie. Po několika dnech jsem byla opravdu ráda, že spím zase ve své posteli. Chci, aby toho děti zažily co nejvíce, tak plánuju výlety a různé pobyty.  Celý článek »

Sobotní křtiny

BATOLE LIVE! MAX Podle předpovědi počasí mělo být třetí červencovou neděli chladno a sem tam přeháňky. Místo toho bylo krásných 25 stupňů a celý den svítilo sluníčko. Ideální počasí na křtiny a následnou zahradní party. Celý článek »

Vedro, komáři, vyrážka

BATOLE LIVE! MAX Tak nějak by se daly shrnout naše poslední dva týdny. Tropické teploty se postaraly o noční nálet komárů do naší ložnice. Po jedné noci byl Maxík neuvěřitelně poštípaný. Druhý den jsem objednala síťku na postýlku, lampu na... Celý článek »

Turecko s klukama

BATOLE LIVE! MAX Máme po dovolené! Týden v Turecku utekl jako voda a já se musím pořád ještě usmívat při vzpomínce na naší první dovolenou ve čtyřech.  Celý článek »

3 narození

BATOLE LIVE! MAX Někde jsem četla, že když se narodí první dítě, narodí se najednou tři lidi: miminko, maminka a tatínek. Ta myšlenka se mi líbí a myslím,že má něco do sebe. Společně s Tobym jsme zažívali a zažíváme všechna poprvé. Když se ocitnu... Celý článek »

Jen si tak trošku vyběhnout

MIMI LIVE! MAX Jednoho dne minulý týden jsem večer uspala Maxe. Bylo něco po osmé hodině. Maxík spokojeně oddychoval v postýlce a já slyšela z vedlejšího pokoje, že Michel ještě stále předčítá Tobymu pohádku na dobrou noc. Celý článek »

Nepříjemná doktorka

MIMI LIVE! MAX Max měl od malička problémy s ušima. Neustálé záněty a i teď, kdykoliv nastydne, začíná si okamžitě mnout uši. A tak chodíme docela časo na kontroly, obvykle k pediatričce, ale pokud už ani ta neví co s tím, vyrážíme na ušní. Stejně... Celý článek »

Já nechcu

MIMI LIVE! MAX „Ne, mami, já nechcu!“ Tak tahle odpověď je teď na našem denním pořádku. Samozřejmě z úst Tobyho. Max naštěstí ještě neodmlouvá. I když už taky vehementně kroutí hlavičkou, když se mu něco nelíbí.  Celý článek »

Hnědá jako...

MIMI LIVE! MAX Hurááá, je tu jaro! Sice jsem tedy ráno ještě musela škrábat námrazu na autě, ale už mi k tomu svítilo sluníčko a vypadá to, že odpoledne bude parádně. Já jsem sice v práci, ale děti mají prázdniny, tak si to hezké počasí užijí. Celý článek »

Jsme pozadu?

MIMI LIVE! MAX Jednu březnovou neděli jsme jeli navštívit kolegu a jeho rodinu, protože se mu před nedávnem narodil syn. Celý článek »

Březen plný oslav

MIMI LIVE! MAX Začal březen a s ním i plno oslav, vzhledem k tomu, že se obě mé děti právě v březnu narodily. A jestli jsem se na něco těšila, tak právě na to, až jednou budu pořádat oslavy. To nemyslím ironicky, vážně mě to baví. Takže jdeme na to! Celý článek »

Kouřové stíny

MIMI LIVE! MAX O make-up na tento týden se nemusím starat, postaral se Toby. V zápalu hry jsem od něj v pátek dostala „hlavičku“. Tobyho to ani nezabolelo, i já bych to přešla, kdyby mi najednou nezačalo „padat“ víčko. Po chvíli mi došlo, že mám... Celý článek »

Jedno téma za druhým

MIMI LIVE! MAX Před pár dny jsem byla s Maxem na desetiměsíční prohlídce. V čekárně jsem najednou zaslechla češtinu. Jedna maminka mluvila na svého syna česky. V Belgii slyším češtinu zřídka. Proto jsme se hned daly do řeči. Celý článek »

Povolání: matka?

MIMI LIVE! MAX Jsem máma dvou malých kluků. Ale jsem také partnerka. Jsem dcera mých rodičů, jsem sestra, vnučka, sestřenice, teta. Jsem kamarádka, jsem kolegyně. Jsem toho hodně. I když někdy mám pocit, že jsem „jen" rodič. Že neustále vychovávám... Celý článek »

To to sviští

MIMI LIVE! MAX Po vánocích se hlásím zpět s naší rodinkou. Maxovi je něco málo přes devět měsíců, Tobyho věk se blíží třem rokům. Letí to. Přímo to sviští. Nedávno jsme si z porodnice přinesla malinké miminko a teď mám doma batole, které všude... Celý článek »

4 roky a 2 děti

MIMI LIVE! MAX O víkendu jsme si jeden večer s Michelem vyrazili na večeři. Byl to můj dárek k narozeninám, které mám týden před Vánoci. No, není to zrovna nejšťastnější datum, kdy se narodit.  Celý článek »

Poslední cesta

MIMI LIVE! MAX Je 5:47 ráno a já si vzala laptop do postele a snažím se dát dohromady, co se událo za posledních pár hodin. Kdybych byla doma s klukama, neseděla bych teď v posteli s počítačem. Pravděpodobně bych tedy byla také vzhůru díky... Celý článek »

Otesánek, který nejí

MIMI LIVE! MAX Ach jo... nechce jíst. Tedy – nechce jíst zeleninu. Ostatní jídlo není problém. Samozřejmě je řeč o Maxovi. A já nevím, co s tím... Celý článek »

Školce zdar

MIMI LIVE! MAX Kolegové, kteří už mají děti ve školce, mě upozorňovali, že naše dítě bude po návratu ze školky po dobu prvních týdnů hodně unavené. Přeci jen, jiný režim, bez poledního spánku, plno aktivit... Po prvním dni ve školce můžu prohlásit... Celý článek »

Košík v pohybu

MIMI LIVE! MAX Začínám pochybovat, jestli jsem úplně v pořádku. Začalo to narozením dětí. I když – možná v tom nejsem sama... Upozornila mě na to slečna fotografka, když jsme se byli v květnu fotit. Kdykoliv jsem měla v náručí Maxíka, začala jsem... Celý článek »

Ženská versus chlap

MIMI LIVE! MAX Snažíte se v kuchyni ještě rychle něco udělat než pípne mikrovlnka? Tak pak jste ženská. Stejně jako já... Ohřátí mlíčka pro Maxe trvá 25 vteřin. 25 vteřin znamená vyndat pár umytých talířů z myčky na nádobí nebo oloupat dvě, tři... Celý článek »

Mini dovolená

MIMI LIVE! MAX O víkendu jsme absolvovali naší první krátkou dovolenou s klukama. S Maxíkem jsme již cestovali dříve, ale jen do Čech a to nenazývám dovolenou. Vlastně říkám, že jedeme domů... a pak, když jsme v Čechách, říkám, že za týden jedeme... Celý článek »

Kámoši jak hrom

MIMI LIVE! MAX Hrozně rychle se dojmu. Nad čímkoliv. Ať to jsou zvířata, nemocní lidé, svatby, nebo děti. Především moje děti. Ani nevím, kdy to začalo. Nejspíš během prvního těhotenství. Ty hormony! Ale ono to pokračuje... těhotná už dávno... Celý článek »

Dva zuby a scéna

MIMI LIVE! MAX Zdravím všechny po dalších dvou týdnech. Vrátili jsme se z Čech a následující víkend jsme uvítali návštěvu z Anglie, které jsme samozřejmě museli ukázat krásy Belgie. A Toby se jim předvedl v celé své kráse. Celý článek »

Na vycházce

MIMI LIVE! MAX V sobotu jsem měla vycházku, alespoň tak jsem to nazývala. Po pěti letech jsem byla na naší vesnické pouti. 4 atrakce, pár stánků s pivem, jeden s občerstvením, ale hlavně plno známých, které jsem už léta neviděla. Kolikrát jsem si... Celý článek »

Hlídá celá rodina

MIMI LIVE! MAX Naše jesličky mají prázdniny. A my máme dvě malé děti a práci na plný úvazek. Situace, ve které se nachází každé prázdniny mnoho rodičů... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené